11
Fotogalerie

Okrasné česneky pro krásnější zahradu

Jarní cibuloviny zdobí snad každou zahrádku. Příští rok by mezi nimi rozhodně neměly chybět i okrasné česneky. Jsou zajímavou dominantou záhonů a zasloužily by si mnohem větší uplatnění.

Neopakujme chybu!

Česneky na květinových záhonech byly počátkem dvacátého století považovány za naprosto nevhodnou rostlinu, protože svou vůní příliš připomínaly známou zeleninu. Byla by škoda, kdybychom se jim vyhýbali, protože jsou nejen zajímavým prvkem záhonů a skalek, ale jejich sušená květenství jsou dekorativní a nepřehlédnutelná v každém aranžmá.

allium.jpg
Květy okrasného česneku přitahují zaslouženou pozornost

Není česnek jako česnek

Rod Allium (česnek) má víc než dvě stovky druhů, rostoucích převážně v Evropě a Asii. Z tohoto množství se asi dvacet druhů pěstuje jako okrasná rostlina, ostatní slouží jako nepostradatelná zelenina nebo koření. Okrasné česneky se od svých zeleninových příbuzných liší nápadnějším květenstvím v barvách od bílé přes žlutou a světle růžovou až k modré a temně fialové.

Allium karataviense .jpg
Allium karataviense se řadí mezi nízké druhy česneků

Květenství tvoří kulatý nebo polokulovitý okolík s velkým množstvím samostatných kvítků na různě dlouhých stopkách. Po odkvětu zdobí okolík rostlinu ještě dlouho, a pokud jej usušíme, získáme zajímavou dekoraci do suchých kytic. Doba kvetení většiny druhů se pohybuje mezi květnem až červencem.

Allium ursinum.jpg
U nás je nejznámější česnek medvědí, domácí druh

Mini…

Nízké druhy okrasných česneků se hodí výborně do skalek nebo na okraj trvalkových záhonů. Většinou dorůstají do výšky kolem dvaceti, třiceti centimetrů, jsou mezi nimi i druhy nižší, jako je například Allium oreophilum - česnek vysokohorský. Je vysoký kolem deseti centimetrů a fialově růžové květenství je poměrně velké, v průměru asi osm centimetrů.

Allium oreophilum .jpg
Česnek vysokohorský nezabere příliš místa

Allium karataviense je o něco vyšší, zdobí ho také nápadný šedozelený široký list. Květenství je husté, purpurově růžové a po odkvětu neztrácí nic ze své krásy. Náš domácí česnek medvědí (A. ursinum) je bělokvětý, jako jediný z česneků miluje plný stín a vynikne, pokud je sesazeno více rostlin pohromadě. Krásnými, jako zvonky tvarovanými fialově červenými kvítky potěší česnek narcisokvětý (A. narcissiflorum). Vyžaduje ale zimní kryt a slunečnou polohu.

Allium narcissiflorum.jpg
Drobné květy A. narcissiflorum zkrášlí každý kout zahrady

Midi…

Středně vysoké česneky dorostou do čtyřiceti až šedesáti centimetrů a uplatní se jako rostliny trvalkových záhonů. Jsou poněkud choulostivější, a proto vděčné za zimní kryt. Krásný je Allium caeruleum s kovově modrými květy, kvetoucí v průběhu června a července.

Allium caeruleum .jpg
Jako nebe...

Velikostí květenství určitě zaujme A. christophii s „koulí“ o průměru až třicet centimetrů. Kvete začátkem června purpurově růžovou barvou, je odolný, vhodný k řezu a po odkvětu k sušení. Zástupcem bíle kvetoucích česneků je v této skupině A. cowanii, s menším sedmicentimetrovým květenstvím. I tento druh přezimuje raději pod chvojím.

Allium cowanii.jpg
Bílé květenství působí velmi jemně

Nejzajímavějším, alespoň co se velikosti květenství týká, je A. schubertii, česnek původem z Izraele, s květem o průměru bezmála čtyřicet centimetrů. Není běžně v prodeji, protože se špatně rozmnožuje a je v mrazech choulostivý.

Allium schubertii.jpg
Allium schubertii připomíná hořící prskavku

Maxi…

Kolem sto třiceti centimetrů a více mohou mít vysoké okrasné česneky. Většinou pocházejí z Asie a jsou si podobné i barvou květenství - září modře nebo růžově fialovou. Osvědčeným a často pěstovaným vysokým česnekem je A. rosenbachianum s hustým, kulovitým květenstvím přes dvanáct centimetrů velkým. Z vysokých česneků je nejodolnější.

Allium rosenbachianum.jpg
Allium rosenbachianum vydrží i skoupější péči

Zajímavý je i A. giganteum, který se občas vyskytne v barvě bílé, což v této skupině není obvyklé. Raší hodně brzy v předjaří, takže mu pozdní mrazy poškozují listy. Ty odumírají během kvetení, ale na rostlině zůstává stvol přes metr a půl vysoký s neobvykle hustým, až pět týdnů kvetoucím květenstvím. Jako solitéra a k řezu je vynikající.

Allium giganteum.jpg
Název rostliny (Allium giganteum) nepotřebuje komentář

Až se podzim zeptá

Zkuste mu odpovědět, že jste si okrasné česneky zasadili. Koncem září a počátkem října se česneky dávají do země - drobné cibule asi osm centimetrů hluboko, velké až patnáct centimetrů. Potřebují být na jednom stanovišti minimálně rok, aby se dokonale sžily s místem, proto se přesazují jen v případě potřeby.

cibule česneku.jpg
Už teď si zapište do diáře k podzimním měsícům, jaký druh česneku si chcete koupit

Mají rády lehčí zem, milují slunné polohy a dobře snášejí i sucho. Je-li správný druh na správném místě, roste okrasný česnek kdekoliv. Zimní kryt by měl být samozřejmostí u většiny druhů, neuškodí ani našemu domácímu „medvědímu“ česneku.

 

 

 

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud