7
Fotogalerie

Jak rozkvétají balkony?

Než vám jaro zaklepe na dveře, popřemýšlejte, čím letos osázíte květinové truhlíky, kterými pestrými květy rozzáříte své balkony a terasy. Čím potěšíte nejen oči svoje, ale i kolemjdoucích lidí.

 

Kam s nimi?

Nejdůležitějším kritériem při osazování truhlíků je jejich umístění. Některé květiny zdárně pokvetou na slunci, jiné upřednostňují stín. V úvahu byste také měli brát povětrnostní vlivy, jako je déšť a vítr.

mix.jpg
Zútulnit si byt či dům zvenčí není nijak náročné

Exotické květiny zase potřebují na zimu schovat do světlé a mrazuprosté místnosti. Také umístění květníků před bílou jižní zdí není vhodné. Rostliny zde trpí velkým horkem, a to je oslabuje před škůdci či jinými chorobami. Mějte na paměti, že od správného výběru stanoviště se odvíjí pozdější péče nebo problémy.

Jak osazovat

Balkonové truhlíky můžete osazovat celoročně. Vybírejte nádoby odolávající rozmarům počasí a mrazu. V dobrých zahradních centrech mají velký výběr zahradních truhlíků, jak z plastu, tak keramických.

aksamitníky.jpg
Aksamitníky vypadají dobře i ve starých nádobách, navíc odpuzují mšice

Zde seženete i doporučenou zeminu pro tento druh rostlin: má správnou strukturu půdy a obsahuje startovací dávku hnojiva.V létě se vyplatí takzvané samozavlažovací truhlíky. Plní se vodou a knot rozvádí vlhkost podle potřeby rovnou ke kořenům. Všechny nádoby musí mít drenážní otvory pro odvod přebytečné vody.

Jarní květy

Vidět na jaře rozkvétat první kvítky je krásný zážitek. Jarní aranžmá vytvoříte například z cibulovin. Na výběr je velké množství druhů; snad nejkrásnější jsou narcisy, tulipány a hyacinty. Svou něžností vás uchvátí sněženky, bledule a šafrány.

hyacinty.jpg
Hyacinty se mohou pochlubit opojnou vůní

Kouzelně se v miskách vyjímají hrozny modřenců. Aby bylo aranžmá dokonalé, vysazujte ho ve skupinkách. Jarní cibuloviny se vysazují na podzim, nádoby se schovají před mrazem do chladné místnosti nebo se zapustí do země. Jakmile se trošku oteplí, začnou rašit.

Dvouletky

Atraktivně doplňují cibuloviny. Zaplní mezery mezi rostlinami a pokvetou až do pozdního jara. Patří mezi ně sedmikrásky, pomněnky, prvosenky a macešky. Pokud máte chuť a čas, můžete si je vysít ze semínek, ale ti méně trpěliví si raději koupí vzrostlé sazeničky. Už proto, že první rok od výsevu ještě nepokvetou.

macešky.jpg
Macešky vypadají dobře jak samotné, tak i v kombinaci s jinými rostlinami

Záplava letních květů

Hlavně v létě je důležité správné umístění květináčů. Na slunné terase či balkoně se bude dařit mnoha květinám. Můžeme je rozdělit na trvalky a letničky. Letničky jsou rostliny, které se na jaře vysejí, téhož roku vykvetou, a pokud je necháme, vytvoří semena. Na podzim odumřou. Trvalky do truhlíků jsou rostlinky, kterým musíme přes zimu poskytnout bezmrazý domov.

Letničky

Mezi nejkrásnější a nejspolehlivější se řadí aksamitníky (afrikány). Jejich předností je, že odhánějí mšice. Upoutají i žlutavé slunečnice, jež ale vyžadující oporu. Dále také měsíček zahradní, oblíbená léčivka, či pestré astry a cínie, bez kterých si léto neumíme představit.

slunečnice.jpg
Žluté květy slunečnic září do dálky

Avšak mezi nejoblíbenější a nejrozšířenější rostliny patří pelargónie, petúnie a příbuzné převislé surfínie, jež vytvářejí až jeden a půl metru dlouhé závěsy. Květy můžete doplnit rostlinami které nekvetou, zato mají zajímavé listy. Například starček nebo čistec, jenž vytváří obrovské převisy. Jejich stříbrná barva je chrání před sluncem.

Celodenně osluněné místo se dobře hodí pro středomořské rostliny. Chcete-li se doma cítit jako na dovolené, pořiďte si například oleandr, olivovník, fíkovník nebo vzácnou buganvileu.

exotika.jpg
Nechte palmy a ostatní pokojovky přes léto na balkoně, přidejte pár netradičních květin do vázy a rázem se ocitnete na snovém ostrově...

Stínomilné druhy

Co si počít s lodžií ve stínu na severní či východní straně? Existuje několik druhů, kterým nedostatek světla nevadí. Nadýchané sukýnky fuchsií, barevné begónie a různé odstíny zelených kapradin zpříjemní chladivý vzhled těchto míst. V keramickém květináči se jako solitéra uplatní bohyška.

Co se skrývá za tou mříží?

Před nevítanými pohledy zvenčí nás ochrání bujný růst popínavých rostlin. Opět lze vybírat jak z letniček, tak trvalek. Letničky se uplatní všude tam, kde chceme mít mříž či plot rychle zarostlý. Mezi nejzajímavější patří povíjnice, hrachor, chmel nebo velké fialové kalichy vilce.

 klematis.jpg
Klematis potřebuje mít "hlavičku" na slunci a "nožky" ve stínu

Z trvalek je doporučována růže, musíte jí ale zajistit dostatečně velký květináč. Kouzelně se vyjímá klematis, břečťan a voňavý zimolez či jasmín. Pro labužníky se hodí exoticky vyhlížející mučenka, která plodí výtečné ovoce. Všechny tyto trvalky je nutné před příchodem zimy schovat.

Když se podzim zeptá

Na podzim zdobíme truhlíky odolnými rostlinami, které vydrží střídající se počasí. Hodí se například vřesy a vřesovce, zakrslé druhy jehličnanů, různě tvarované buxusy a libavka s červenými bobulemi.

Zkrátka hezky ozdobené balkony či terasy můžete mít po celý rok. Chce to jen trochu správné péče, jako je pravidelné hnojení a zalévání. Úspěch bude zaručen.

Doporučujeme

Články odjinud