7
Fotogalerie

Jak vybírat barvy rostlin do zahrady

O vlivu barev na lidský organizmus nikdo nepochybuje. A protože zahrady tvoří součást našeho životního prostředí, je možné použít i v nich základní principy působení různých barev a jejich kombinací.

Co chceme?

Je naším cílem záplava jásavých barev, nad kterými budou oči přecházet? Nebo harmonie vytvořená jednou či dvěma podobnými barvami? Má naše zahrada působit jako útulný pokojík nebo vyvolávat dojem svěžesti v horkých letních dnech? Musíme vzít v úvahu nejen barvy, které se nám líbí.

barevná zahrada.jpg
I při plánování barevných kombinací platí pravidlo, že méně je někdy více

Důležité je také rozhlédnout se po okolí, zvážit, jakým kytkám se na našem pozemku bude dařit, jaké bychom chtěli použít doplňky: dřevo, kamení, světla, pergoly a drobné stavby. Užitečné je také zamyslet se nad dobou květu vybraných rostlin, nad jejich změnami během ročních období.

Nemůžeme například počítat se žlutými tulipány v létě nebo rudými listy javorů na jaře. Nejvíce květin budeme mít samozřejmě k dispozici během jara a léta, na podzim pak můžeme počítat se zabarvením listů a zralými plody. 

barvy.jpg
Dobře vypadá jeden rostlinný druh v několika barvách

Stručná teorie barev

Barevné spektrum je zpravidla rozděleno do čtyř kategorií. Rozlišují se barvy základní, sekundární, terciální a neutrální. Základními barvami jsou červená, žlutá a modrá, tedy ty, od nichž se odvozují všechny ostatní. Ve výtvarném umění z nich lze namíchat jakoukoliv další barvu.

Sekundární barvy jsou zelená, fialová a oranžová, tedy složeniny základních barev. Zelená vznikne ze žluté a modré, fialová z červené a modré, oranžová z červené a žluté.

Terciálními jsou odstíny vytvořené smícháním základních a sekundárních barev.V zahradě budou nejspíše zastávat funkci přechodových a harmonizujících prvků. Budeme-li například chtít elegantně spojit červeně a modře kvetoucí rostliny, fialová barva nám to umožní.

Neutrální jsou bílá, šedá a stříbrná. Jejich pravděpodobně nejlepším využitím v zahradě je harmonizace a změkčení příliš sytých a odvážných barev. Jsou ovšem také krásné při tvorbě jednobarevné zahrady.

spektrum.jpg
Barvy v zahradě je třeba pečlivě plánovat

Pro snadnou orientaci vymyslel Isaac Newton barevný kruh. Barvy, které v něm stojí naproti sobě, tvoří kontrast, v teorii barev se označují jako komplementární. Jsou to například žlutá s fialovou nebo červená se zelenou. Sousedící odstíny se doplňují, jsou analogické (barevná harmonie): žlutá se zelenou, červená s fialovou a podobně.

Při osazování zahrady mějte na paměti, že barevné schéma zahrady vynikne mnohem výrazněji, naplánujeme-li větší seskupení rostlin stejné barvy. Jednotlivé květiny, byť vzácné a nezvyklé, totiž zaniknou.

Teplé barevné schéma

Hlavní vlastností teplých odstínů barev je jejich schopnost být nápadnými. Jsou mnohem provokativní a výraznější než studené barvy. Dobře se hodí ke zvýraznění místa, kam chceme přitáhnout pozornost.

V zahradě, kde jsou využity perspektiva a přímé linie, snadněji upoutáme oči návštěvníků ke vzdálenému ohnisku zahrady, když v něm použijeme odvážnou červenou nebo oranžovou.

Teplé barvy prostor zútulňují a „oteplují“, umějí vykouzlit intimní prostředí. Zároveň jej ovšem také zmenšují. Nejsou tedy vhodné jako hlavní barevné schéma do malé zahrady, když potřebujeme spíše rozšiřovat než zmenšovat.

Při jejich použití myslete na skutečnost, že pozorovateli se zdají být blíže, než jsou ve skutečnosti. Proto vám doporučujeme umístit je spíše do vzdálenějších částí zahrady.

teplé barvy.jpg
Žlutá, červená a oranžová zastupují barvy teplé, fialové květy barvu studenou. Jaký by byl váš dojem, kdyby fialová zmizela? 

Co umějí studené barvy?

Modrá, zelená, bílá nebo fialová jsou považovány za studené barvy. Působí chladně, v zahradě báječně poslouží v relaxačním koutku s uklidňující atmosférou. Tuto vlastnost ocení i majitelé zahrad, kam hodně svítí slunce.

Lesklé zelené listy, bílé a modré jednoduché květy spolu s šedými nášlapnými kameny nebo kamennou zídkou vykouzlí pocit svěžesti a chládku i během letní výhně.

Jednobarevná zahrada

Pokud nechcete kombinovat různé barvy, můžete si vytvořit zahradu jednobarevnou. Využít lze všechny odstíny zvolené barvy. Samozřejmě že vznik takového díla je složitější, zvláště proto, že při výběru rostlin, které budou zdobit vaši zahradu střídavě po celý rok, budete omezeni jejich počtem. Jaké barvy patří k nejvyhledávanějším?

Modrá jako nebe

Čistá forma jedné z nejoblíbenších barev je v zahradě téměř vzácností. Jen pár květin se může pyšnit skutečnou modrou. Přesto je hodně druhů, které nabízejí nespočet variant královské barvy.

Zvonky, lupina (vlčí bob), modřenec, ladoňka (Scilla siberica), česnek, kosatce, chrpa, lobelka, poměnka, černucha, brutnák lékařský, orlíček, hyacinty nebo kakost. Namodralou barvu v zajímavé jemné struktuře dodá záhonu kostřava (Festuca glauca). 

modrá.jpg
Modrá tvoří spolu s fialovou barevnou harmonii

Červená jako krev

Nejnápadnější barva je mezi květinami zastoupena hojně. Nemusíme příliš hledat, abychom našli obyvatele pro červené barevné schéma: tulipány, růže, karafiáty, hledíky, astry, jiřiny, šalvěj zářivá. Opravdový úžas vzbudíte atraktivní japonskou krvavou trávou (Imperata cylindrica ’Red Baron’).

červená.jpg
Nejvýraznější barvy umísťujte zásadně do předních částí záhonů

Žlutá jako slunce

Ani žlutá není v rostlinné říši nijak vzácnou barvou. Rozjasní i tu nejstinnější zahradu do veselé nálady. Mnohé ze žlutokvětých rostlin jsou tradiční a velmi nenáročné.

Například tulipány, aksamitník, divizna velkokvětá, hlaváček jarní, narcis, kosatec žlutý, pupalka dvouletá, lichořeřišnice nebo vrbina penízková. Sytými květy potěší brzy na jaře také některé keře: zlatý déšť (zlatice prostřední) nebo zákula japonská.

žlutá.jpg
Dominantní žlutě kvetoucí rostliny jsou kombinovány s fialovými květy: tento výběr není náhodný, barvy jsou kontrastní

Někomu se může zdát jednobarevná zahrada příliš nenápadná. Nezapomínejte ale, že i když rostliny vykvetou ve stejné barvě, liší se rozdílnou strukturou listů i květů. A právě tyto rozdíly dodají jednobarevnosti překvapivý švih.

Doporučujeme

Články odjinud