Selenicereus grandiflorus: královna noci může rozkvést i u vás

Tajemná kráska s jepičím životem famózních květů, právem korunovaná na královnu noci. Překvapivě to není orchidej, ale kaktus. Selenicereus je rod keřovitých kaktusů čítající kolem třiceti druhů.

Má dlouhé, pěti- až sedmihranné liánovité stonky dorůstající do osmimetrové délky, z nichž vyrůstají vzdušné kořeny. Jimi se kaktus přichytává a následně zakořeňuje všude, kde získají kořínky oporu a trochu životadárné půdy - nejčastěji ve skalních rozsedlinách či kůře stromů.

selenicereus grandiflorus- stonky.jpg
Stonky této rostliny se pomocí vzdušných kořenů zachytnou téměř kdekoli

Tajemné kouzlo noci

Od května se na stoncích objevují náznaky poupat v podobě malých bílých šištiček, ze kterých se zhruba za měsíc vyvinou květy, kterým kaktus vděčí za své význačné postavení. Mají bílé, krémové nebo lehce růžové zbarvení a impozantní velikost od dvaceti pěti do třiceti centimetrů.

Kouzlo květů trvá velmi krátce. Otevírají se totiž na jedinou noc, takže abychom je nepromeškali, musíme květ pravidelně sledovat. Když se okvětní lístky na špičce poupěte uvolní, očekávaná noc nadchází.

Selenicereus grandiflorus-květy.jpg
Krásu květu můžeme pozorovat jen v noci

Poupě se začne pomalu rozevírat okolo dvacáté hodiny a až do svítání se bude květ ukazovat v celé své kráse. Ta je navíc podtržena silnou, sladkou vanilkovou vůní. Při prvních slunečních paprscích nadcházejícího dne květ vadne a ztrácí se jako nějaká tajemná pohádková bytost.

Selenicereus: rod s poetickým názvem

Královna noci pochází z pralesních oblastí Střední a Jižní Ameriky, vyskytuje se i na ostrovech v Karibiku. A jak vznikl její botanický název? Opět to byla krása a neobvyklá doba rozvití květů, která jí vynesla jméno podle řecké bohyně i zosobnění měsíce Selené.

Přestože královna noci kvete tak krátce, dává i exotické ovoce. Navíc její vegetativní části obsahující léčivý, ale ve větším množství jedovatý glykosid kaktin, využívaný ve farmacii při výrobě léků stimulujících srdeční činnost.

Kaktusový rod Selenicereus je rodem, jak se patří - kromě královny má i svou princeznu noci ‘Selenicereus pteranthus’ - a další impozantní zástupce, hodící se pro pěstování v domácích podmínkách, například ‘S. hamatus’, ‘S. hallensis’, ‘S. pringlei’ nebo jejich hybridy.

Selenicereus_pteranthus1.jpg
Selenicereus pteranthus v celé své kráse

Pro královnu noci pouze královská péče

Selenicereus grandiflorus vyžaduje dostatečně velkou nádobu s humózní půdou, umístěnou na polostinném místě. Jako správná noční kráska nesnáší přímé slunce. Pralesní původ si žádá teplo a vlhko. V létě ji zaléváme denně, v chladnějším období až když je zem suchá (nikoliv vysušená). Nejlépe se jí daří ve vytápěném skleníku, kde roste po celý rok. V bytových podmínkách jí musíme zajistit dostatečnou vlhkost vzduchu.

Protože se jedná o liánovitou rostlinu, máme několik možností, jak ji umístit: můžeme ji nechat šplhat po opoře v prostoru nebo u zdi či ji naopak nechat viset například z ochozu patra.Pro dobrou kondici této rostliny je vhodné dodržovat krátké období vegetačního klidu v lednu, kdy jí můžeme mírně snížit teplotu a zálivku omezit na minimum. Je-li královna noci vysílena tvorbou květů, dopřejeme jí tento klid i po odkvětu a asi měsíc ji nezaléváme.

Během vegetačního období ji hnojíme dvakrát měsíčně hnojivem na kaktusy. Za její apetit mohou neposedné výhonky, které dokáží při dobré výživě narůst za rok až o tři metry.

Nestačí vám jen jedna?

Královnu noci lze rozmnožit. Můžeme k tomu použít část stonku s odnoží, ze které vyrůstají vzdušné kořínky. Těmi zasadíme odnož do substrátu a necháme ještě více zakořenit.

selenicereus grandiflorus- zvadlá.jpg
Kdo chce vidět rozkvetlou královnu noci častěji, musí si ji rozmnožit

Existuje také druhý způsob - ten spočívá v odříznutí asi šesti- až osmicentimetrové části stonku, kterou namočíme do stimulátoru a ihned zasadíme do množárenského substrátu, kde se asi po čtrnácti dnech vyvinou první jemné kořínky. Řízky přesadíme do malých květináčků a můžeme začít s pěstováním další královny. Odnože se používají také jako univerzální podnože pro rouby různých druhů kaktusů.

Doporučujeme

Články odjinud