6
Fotogalerie

Jak pěstovat pryskyřník, jednoho z prvních poslů jara

Není to jen divoce rostoucí druh s květy žluté barvy, který známe z našich luk. Stále častěji se pryskyřník objevuje v sortimentu časně kvetoucích jarních rostlin v mnoha barevných odstínech.

Pryskyřník není jen plevel

Jako okrasná rostlina se ve své domovině, kterou je jihozápadní Asie, pěstuje pryskyřník víc jak tři století. Původní druh pryskyřník asijský (Ranunculus asiaticus) roste na slunných místech.

Kvete jednoduchými žlutooranžovými květy a suché letní období přežívají jen jeho kořenové hlízky. Kulturní odrůdy mají květy podobné malým pivoňkám a jsou s výjimkou modré ve všech barvách.

žlutý pryskyřník.jpg
Žlutě kvetoucí pryskyřníky působí optimisticky  

První pozdravy jara

Ke konci zimního období nebývá vesměs příliš velká nabídka kvetoucích rostlin vhodných k osázení truhlíků. Naše klasické balkonovky se teprve chystají na sezonu a pro venkovní výsadbu jsou nejčastěji v prodeji petrklíče.

Naštěstí se v poslední době v nabídce prodejců objevují také nepřehlédnutelné pryskyřníky, které mohou petrklíče doplnit, případně zcela nahradit.

pryskyřníky.jpg
Vybrat si můžete z nejrůznějších barev 

Zacházet s nimi můžeme úplně stejně: rostliny koupené v květináčích mohou nejprve stát na okně v chladné místnosti, později s nimi lze osázet truhlíky nebo je už koncem března nebo počátkem dubna vysadit na záhon . Dobře se v této době uplatní i při úpravě hrobů.

Pryskyřníky mají rády dostatek světla a chlad, snesou i v květu teploty pod bodem mrazu, pokud nejsou vystaveny ostrému větru. Za těchto podmínek kvetou pryskyřníky déle než šest týdnů.

Kytička z lásky

Řezané květy pryskyřníků nejsou běžně v prodeji, ale pokud je někde koupíte, určitě budou jako dárek budit pozornost zvláštními zářivými barvami. Květy při dobré péči (chladnější prostředí, výměna vody v nádobě) vydrží ve váze asi týden.

pryskyřníky-kytice.jpg
Kytice z pryskyřníků působí velmi decentně a jemně  

Za pokus to stojí

Hrnkové pryskyřníky jsou poměrně levné květiny, proto se hodí na krátkodobou výsadbu. Mnohým z nás je líto odkvetlé rostliny zlikvidovat a kdo chce, může zkusit i další pěstování. Po odkvětu se rostliny musí nechat  zatáhnout - až zežloutnou, pak se hlízky ze země vyjmou a očistí.

K úschově se hodí jen nově narostlé hlízky (vypadají spíše jak ztlustlé kořeny), staré a proschlé jsou totiž odumřelé. Protože hlízky skladujeme v suchu, před výsadbou je namočíme na den do vody.

pryskyřník1.jpg
Svými květy připomíná pivoňky 

V říjnu se hlízky vysadí do čerstvého vlhkého substrátu, kde při teplotách kolem patnácti stupňů vyraší, a přes zimu na světlém a chladném místě narostou.

V oblastech s mírnou zimou se mohou uschované nebo zakoupené hlízky na podzim vysázet i do volné půdy. Hloubka výsadby se pohybuje kolem pěti až osmi centimetrů (podle velikosti hlízky) a osázené místo se přikryje nastýlkou proti promrzání půdy.  

Pro šetrné a odvážné

Kdo nechce utrácet za hrnkové rostliny a má k dispozici skleník, může si vypěstovat pryskyřník z nakoupených semen hybridních odrůd. Při nákupu si hlavně všímejte, zda se jedná o odrůdu s květy pro řez, nebo hybridy pro výsadbu do květináčů - rozdíl je ve výšce i kompaktnosti rostlin.

semínka.jpg
Vypěstovat si vlastní pryskyřníky je možné   

Semena se vysévají od poloviny srpna do října, optimální teplota pro klíčení je kolem patnácti stupňů. Pozdější výsevy nejsou vhodné, pryskyřníky by nestačily narůst za pět až šest týdnů tak, aby se daly přepichovat.

Za dalších šest týdnů po přepíchání se rostlinky hrnkují a pěstují do jara při teplotách okolo deseti stupňů. Při narůstajícím slunečním svitu je potřeba vydatně větrat a udržovat zeminu vlhkou, aby mladé rostliny nepřesychaly. Ale pozor, při nadměrné zálivce napadá kořeny pryskyřníků hniloba, na listech se může objevit padlí. 

Nekupte to za tu cenu!

Pro běžného spotřebitele je opravdu výhodnější opatřit si vzrostlé, už kvetoucí pryskyřníky v květinářství, kde se ceny pohybují od dvaceti do třiceti korun za rostlinu.

pryskyřník2.jpg
Proč si neudělat radost právě touto rostlinou?

Při nákupu vybírejte ty rostliny, které mají většinu poupat vybarvených, ale nerozvitých. Tak budete mít barvy i velikost pryskyřníků podle přání a budete se z nich těšit několik týdnů v době, kdy je o kvetoucí rostliny nouze.

Doporučujeme

Články odjinud