Tlustice: plnoštíhlá krasavice

Tlustice (Crassula ovata, dříve portulacea) patří k těm pokojovým rostlinám, které snadno pěstují i začátečníci. Mezi ostatními sukulenty vyniká jednou zvláštností - dá se vypěstovat i ve tvaru bonsaje.

Košatá a baculatá

Tlustice upoutá už na první pohled kompaktním růstem a sytě zelenými, zaoblenými tučnými listy na ztlustlém kmínku. Koupenou nebo darovanou tlustici pěstujeme v zemině pro pokojové rostliny, spokojí se i s běžnou zahradní zeminou s příměsí písku.

Snese suchý vzduch v bytech s ústředním topením, plné slunce na okně i mírný polostín a nevadí jí ani nepravidelná zálivka. V létě může být venku na slunci nebo v polostínu s ochranou před deštěm.

Na vodu nemá velké nároky, v horkém létě spolehlivě přežije tři týdny bez vody, a ještě jí to prospěje. Při teplotách nad třicet stupňů tlustice vodu vyloženě nesnáší, proto se zálivkou počkejte na snížení teploty.  

tlustice.jpg
Tlustice nevyžaduje zvláštní péči

Co pomůže, co potrápí

K přihnojování je vhodné minerální hnojivo, živiny jím však dodáváme jedenkrát měsíčně pouze koncem jara v období nejbujnějšího růstu. Také v zimě rostliny potřebují světlé stanoviště při teplotě deset až patnáct stupňů, zálivku lze vynechat téměř úplně.

Jediné, co může tlustici zlikvidovat, je přemokření kořenového balu. Tehdy dochází k hnilobě kořenů a stonku rostliny. Starší rostliny zimované v suchu a chladu do deseti stupňů přežijí bez úhony i pětiměsíční období sucha.

tlustice květ.jpg
Dodržíte-li uvedené rady, rostlina krásně vykvete 

Tlustice netrpí jinými chorobami, ze škůdců ji výjimečně napadají mšice. Ty zlikviduje jeden až dva postřiky proti savému hmyzu. Rostlina se bohatě větví, a pokud se ji daří letnit venku, vykvétá během pozdního podzimu a začátkem zimy latami bílých drobných květů ve tvaru jednoduchých hvězdiček.  

Tlustice jako bonsaj

Sukulent je rostlina, která uskladňuje zásobu vody ve stoncích a listech, takže její silný kmínek už po třech až pěti letech správného tvarování vypadá jako letitý veterán.

Abychom vypěstovali z tlustice bonsaj, potřebuje mít hodně světla (pozor na šok z přímého slunce po přenesení z bytu ven!) pro vydatný růst.

tlustice bonsaj.jpg
Chcete-li tlustici pěstovat jako bonsaj, pak má na rozdíl od ostatních rostlin tu výhodu, že už během několika let jí naroste pořádný kmen 

S letněním během dne se může začít už v dubnu, po zmrzlých necháváme rostlinu venku trvale. Během léta můžeme už v prvním roce tvarovat tlustici podle toho, chceme-li mít v budoucnu silný vyšší kmen s korunkou, nebo keřovitý tvar. Postranní větve se velice lehce vyštipují, a pokud chceme rostlinu namnožit, dobře zakořeňují. 

Aby zima neškodila

Upravený základní tvar na podzim přeneseme do bytu. Aby se tlustice přes zimu nevytáhla a neztratila tvar, musí mít co nejvíc světla a teplotu jen okolo deseti stupňů, pak si udrží požadovanou podobu.

Od listopadu nezaléváme tak dlouho, dokud z výhonů neopadají spodní listy, stačí, když zůstanou tři až čtyři páry listů na každém výhonu. Teprve potom se může rostlina znovu opatrně zalít.

Po přezimování rostlinu každoročně přesadíme tak, aby část kořenů zůstala nad povrchem zeminy jako budoucí známka „věkovitosti“. Nádobu bereme jen o málo větší, než byla původní.

Další roky pěstujeme bonsaj stejným způsobem: tvarujeme si rostlinu tak, aby co nejvíce vyhovovala našim představám.

Přirozeným tvarem při vytvoření vyššího kmene bude stromek s kulatou korunkou. Pokud chceme dosáhnout bizarnějších tvarů, odstraňujeme přebytečné větve z koruny, nebo je rozpěrkami ustavíme do žádané polohy. Postupujeme ale opatrně, větve tlustic jsou poměrně křehké.  

Fantazie v tvarech neuškodí

Náročnější a zajímavější tvar kmene tlustice získáte zaštípnutím mladé rostliny asi patnáct centimetrů nad zemí; pak při přesazení nakloňte kmínek šikmo, nejlépe v úhlu asi třiceti stupňů. Pokračováním kmene bude jedna z vrchních větví, druhou vrchní nechte růst do boku jako obláček.  

tlustice oblacek.jpg
Nežádoucí větvičky se velmi lehce vylomí, takže tlustici vytvarujeme podle našeho přání  

Prodloužený kmínek zaštípněte po deseti centimetrech a další postranní větvičku - obláček - nechte růst na opačnou stranu. Při dalším přesazování nakloňte kmen rostliny na opačnou stranu než minule (získáte tvar kmenu cik-cak) a stejně tak pokračujte výše. Mezi jednotlivými „obláčky“ vyštipujte obrost, aby byl vidět tvar kmínku.  

Ještě krůček k dokonalosti

Po třech až pěti letech, kdy budete mít tvar bonsaje k vaší spokojenosti, stačí už jen tlustici přesadit do ploché misky, aby byl dojem dokonalý: v předjaří vyjměte rostlinu z květináče a seřízněte naplocho polovinu kořenového balu.

Pak zasaďte do vybrané, nejlépe keramické misky, uberte část země i shora, aby se obnažily kořeny, a bonsaj je na světě. Misku můžete přizdobit oblázky nebo podrostem z jiných, pochopitelně sukulentních rostlin.  

Tlustice může být krásnou ozdobou chladnějších zimních zahrad, kde rychlým růstem zaplní prostor při minimální péči. Existuje téměř tři sta druhů rodu Crassula v mnoha barevných variantách a velikostech, ze kterých si vybere každý, kdo chce mít zajímavou a nenáročnou rostlinu.

Doporučujeme

Články odjinud