6
Fotogalerie

Nenáročné rostliny do pokoje

Chystáte se v nejbližších dnech navštívit přátele, ale zapomněli jste na dárek? Pokud vás napadlo koupit pokojovou rostlinu, vyberte tu, která je zajímavá, ale hlavně nenáročná.

Živé kameny

Živé kameny mají svůj původ v jižní Africe. Jedná se o rostliny, jež svým vzhledem připomínají kámen. Podle jejich vzhledu vznikl také název, který pochází z řečtiny (lithops).

Tělo této rostliny se skládá ze dvou ztluštělých, sukulentních listů. Koncem léta se v mezírce mezi listy objevuje květ.

Lithops.pseudotruncatella.volkii.jpg
Lithops pseudotruncatella nás potěší "slunečními" květy

Živé kameny se rozmnožují semeny. Přivítají jasné světlo, ne však přímé slunce. V létě jim prospějete, umístíte-li je na venkovní stanoviště.

Zaléváme je jen málo, protože z přebytku vody by jim mohly zahnívat kořeny. Platí, že voda se nikdy nesmí dostat na rostlinu.

Hnojivo nevyžadují, pouze pokud nebyly dlouho přesazené. Pak je můžeme pohnojit velmi zředěnou dávkou.

Hodí se pro ně zemina jako pro sukulenty. Snáší dobře suchý vzduch, proto se hodí do panelových bytů či kanceláří. Škůdci ani chorobami netrpí.

lithops bílý.jpg
Živé kameny kvetou různými barvami, takže svoji oblíbenou si každý vybere...

V zimním období nás může překvapit, že rostlina začne uvadat. Nepropadejte zoufalství, že jste ji zahubili. Uvnitř starých listů se záhy vytvoří nové. V tomto období květinu nezaléváme. Pokud vám vykvetou, překvapí vás v noci – jejich květy se totiž ke spánku uzavírají podobně jako u kaktusů.

Růže z Jericha

Další zajímavost z říše rostlin představuje pouštní „běžec“. Jedná se o rostlinu, která se nazývá choulivka jerišská, latinsky selaginella lepydophylla – podle názvu dobře známá růže z Jericha.

Je to zázrak mezi rostlinami.Tato podivuhodná květina pochází z pouští Egypta, Arábie a Mexika. Putuje po poušti jako vyschlé klubíčko a čeká na první kapky deště nebo vlhké místečko, kde by se rozvinula do celé své krásy.

růže z Jericha v útlumu.jpg
Takto vypadá růže z Jericha ve stavu pouštního poutníka...

Přitom se také rozmnoží, pustí svá semínka a načerpá sílu na další pouť. Ta nastává, když písek opět vyschne.

Podle doložených pramenů vydrží i tisíce let zůstat životaschopná. Takovéto rostliny byly nalezeny v hrobkách faraonů.

Pokud si růži z Jericha pořídíte, k životu ji probudíte tím, že ji na několik hodin ponoříte do vody v míse. Zanedlouho se rozvine a budete překvapení jejím kouzlem.

Dále vodu dolévejte jen tak, aby byly ponořeny pouze kořeny. Asi po týdnu nechte květinu úplně vyschnout. Poté ji můžete uschovat pro další použití. Takto můžete pokračovat nesčetněkrát, pouze by měla mít delší přestávky v suchém stavu.

Je to opravdu nenáročná rostlinka a překvapí asi každého, kdo se s ní ještě nesetkal. Její univerzální použití ji předurčuje i úplným laikům v pěstování rostlin.

růže z Jericha-rozvitá.jpg
... a takto, když "obživne"

Seženete ji v dobrých zahradnictvích, kde vás podrobně informují o správné péči, i v některých zásilkových obchodech. Takový způsob získání rostliny ale nedoporučujeme, právě růže z Jericha často nejsou při doručení v dobré kondici a dlouho nevydrží.

Tilandsie

Nepříliš rozšířenou a opět velmi zajímavou rostlinou je také tilandsie. Je trošku náročnější co se zálivky týče, ale svým zjevem vám to bohatě vynahradí.

Patří do velké čeledi broméliovitých a do dnešního dne je známých přibližně čtyřistapadesát druhů těchto rostlin. Jejich domovem je americký kontinent.

Většina tilandsií žije v přírodě buď epifyticky (to znamená na jiných rostlinách), nebo petrofyticky (na skalách). Jen malá část jich může žít v půdě.

Tillandsia sucrei b.jpg
Tillandsia sucrei v celé své kráse

Jejich tělo pokrývají stříbrné šupinky, kterými přijímají vodu a živiny. Většina těchto rostlin má růžicovitou stavbu těla, některé bývají i převislé a rostou v závěsech.

Ve většině obchodů se setkáváme s tilandsiemi v keramických miskách nebo s připevněnými na mušlích, kamenech či na větvích stromů, kde vypadají nejpřirozeněji.

Tilandsii umístíme na teplé a světlé místo. Nezaléváme ji, pouze ji rosíme postřikovačem, a to několikrát denně – nejlépe dešťovou vodou. Rostlině prospívá také úplné namočení do měkké vody na pár hodin.

Přihnojujeme ji minerálním hnojivem, které se přidává do rozprašovače.

tilandsia cyanea.jpg
Tillandsia cyanea patří k nejznámějším

Tilandsie vykvetou pouze jednou za život, pak odumírají, ale místo nich se vytvoří dceřinné růžice.

Pokud vás naše přehlídka rostlin zaujala, budeme rádi. Třeba zrovna po Vánocích bude mít u vašich přátel či u vás na psacím stole vedle počítače čestné místo nový zelený kamarád.

 

 

 

Doporučujeme

Články odjinud