6
Fotogalerie

Kvetoucí popínavky vhodné do bytů

Květy popínavých rostlin nemusí rozzářit jen fasády domů či zahradní pergoly. Okouzlovat mohou i v interiéru.

Pěstování

Všechny popínavé rostliny vhodné pro domácí pěstování lze vysadit do květináčů nebo ozdobných mís a nechat je pnout po drátěné opoře, která může mít tradičně tvar kruhu nebo prostorových opor - například ve tvaru jehlanu či koule.

Zvolíme-li prostorovou oporu, je dobré vybírat z rychle rostoucích druhů, aby co nejdříve zakryly konstrukci.

Rostliny můžeme nechat pnout i po vnitřních zdech za pomoci mřížové opory nebo je nechat obtáčet nosné sloupy, zábradlí u schodiště apod.

Nápadům se meze nekladou, ovšem jen potud, budou-li pro umístění rostlin vhodné podmínky (dostatek světla, správná teplota).

Doporučujeme:

Blahokeř: keř osudu (Clerodendrum fragrans a Clerodendrum bungei)

Pochází s Polynésie, v níž existuje kolem dvě stě osmdesáti druhů keřů nebo lián. Listy jsou buď okrouhlé, nebo kopinaté, načervenalé květy uspořádané v hroznech nebo latách mohou být jednoduché, či plné, doba květu spadá od března do června.

clerodendrum fragrans.jpg           Clerodendrum bungei.jpg
Tak vypadá Clerodendrum fragrans...                  ... a takto Clerodendrum bungei

Blahokeři vyhovuje světlé stanoviště s mírným sluncem, teplota kolem dvaceti stupňů: v létě může být vyšší, naopak v zimě mu postačí dvanáct až šestnáct stupňů – podle druhu.

Nesnáší průvan a vyžaduje vyšší vzdušnou vlhkost. V období růstu potřebuje vydatnou zálivku. Hnojíme jej dvakrát měsíčně tekutým hnojivem.

Zjara seřízneme výhony o polovinu až dvě třetiny.

Rostlinu přesazujeme jednou za tři roky do směsi, do níž přidáme po jednom dílu pařeništní země, listovky, rašeliny a písku, starším rostlinám pouze vyměníme vrchní vrstvu zeminy.

Bougainvillea

Původem brazilská liána patří bezesporu k nejkrásnějším popínavkám. Záplavou květů se představuje na pergolách a loubích. K vidění bývá i jako keř.

V bytových podmínkách ji můžeme pěstovat právě jako keřík, který tvarujeme zaštipováním vrcholů výhonů, nebo ji necháme pnout například po kruhové konstrukci zapuštěné přímo do květináče.

bougainvillea.jpg
Bugenvilea se pěstuje také jako balkónová rostlina

Výhony vyrůstající z trnitého dřevnatého kmínku dosahují délky kolem dvou metrů.

Aby se bugenvilea dobře olistila a kvetla, potřebuje slunné jižní stanoviště, nejlépe na okenním parapetu.

Samotné květy jsou drobné a nenápadně krémově zbarvené. Obklopují je tři velké dekorativními lupeny v barvách od bílé přes žlutou a růžovou až po červenou a nejznámější purpurovou.

Kromě světla potřebuje rostlina i teplo, střední zálivku i vlhkost vzduchu. Přesazujeme ji každoročně do zemního substrátu (můžeme přidat menší množství rašelinové drti), u starších rostlin pouze obnovujeme vrchní vrstvu zeminy. V období vegetace hnojíme jednou za čtrnáct dní tekutým hnojivem.

Mlékosed (Plumbago auriculata)

Je známa desítka druhů této rostliny; jedná se buď o polokeře, nebo o byliny s dlouhými výhony, u některých druhů popínavými.

plumbago.jpg
Květy mlékosedu mají barvu nebe

Mlékosed má klínovité nebo podlouhlé listy a květy ve tvaru dlouhého kalichu, které vytvářejí okolíky s dvaceti květy. Ty jsou bílé s tmavšími pruhy, druh Plumbago capenis Thunb. je má světle modré. Květy zdobí rostlinu od jara do podzimu.

Vyžaduje teplé a slunečné stanoviště. Výhony by se měly každé jaro seříznout, aby se rozvětvily. Další nároky na pěstování se shudují s bugenvileou.

Allamanda cathartica

Tato robustní rostlina dosahuje na šířku i výšku až dvou a půl metru. Dlouhé výhony jsou vhodné i k pnutí po zdi.

allamanda.jpg
Alamanda působí pozitivně na naši náladu. Stačí se na jen podívat...

Má dlouhé lesklé tmavězelené listy a zářivě žluté trubkovité květy, kvetoucí po celé léto. Dobře se hodí i do zimních zahrad.

Alamanda má ráda teplo a nepřímé slunce. Výhony na zimu seřízneme o dvě třetiny. Další nároky na pěstování jsou stejné jako u olověnce.

A něco dalšího?

Na výběr dále máte například voňavými květy lákající jasmín (Jasminum), Stephanotis či mučenku (Passiflora) s exotickými hvězdicovými květy různých barev. Druh Passiflora edulis je oblíben pro své jedlé plody známé pod názvem maracuja.

passiflora plod.jpg
Mučenka a její plody

Rozšířená je také žlutě kvetoucí rostlina, známá pod lidovým názvem černooká Zuzana (Thunbergia alata), nejčastěji ovšem pěstovaná jako balkónová letnička.


Doporučujeme

Články odjinud