5
Fotogalerie

Okrasa nejen zimní zahrady

Okrasné trávy jsou většinou nenáročné a odolné. Působivě vypadají i v zimě, kdy celá příroda odpočívá. Svým zvláštním půvabem získávají oblibu mezi majiteli větších i malých zahrad.

Co je malé, to je pěkné

V tomto případě to platí dvojnásob o nízkých druzích okrasných trav, jako je úzkolistá kobercová kostřava (Festuca), ostřice (Carex) s různě barevnými listy i dochan (Pennisetum), které se dají pěstovat prakticky všude.

festuca glauca.jpg
Kostřava v kombinaci s kameny zaujme na první pohled

Hodí se do skalkových partií, na obruby záhonů i do záhonů trvalkových.

Nemusí zoufat ani ten, kdo zahrádku nemá – trávy spolehlivě porostou také v nádobách na balkonu nebo terase a v kombinaci s balkonovými letničkami určitě přitáhnou pohledy kolemjdoucích.

V mrazivých zimních dnech pak zůstanou díky svým barevným listům a rozmanitým tvarům květenství krásnou ozdobou.

Péči potřebují opravdu minimální: ve vhodné nádobě přečkají i mráz, jen pokud by měly uhodit silnější mrazy pod minus deset stupňů, je vhodné obložit nádobu polystyrenem nebo ji obalit bublinkovou fólií.

Zaléváme jen občas, pouze v bezmrazých dnech. Pozor na přeschnutí zeminy, v kombinaci s mrazem je sucho spolehlivý likvidátor rostlin v nádobách i ve volné půdě.

Goliáš v zahradě

Nejmohutnější okrasné trávy jsou vhodnější pro pěstování ve volné půdě jako solitéry. Nejčastěji se pěstuje ozdobnice (Miscanthus), která dorůstá v příznivém roce až do výše tří metrů.

miscanthus-zebrinus.jpg
Miscanthus zebrinus se pyšní listy jako ze safari

Velmi oblíbená je její nižší, pestrolistá odrůda s příčnými proužky (M. zebrinus).

Je pravdou, že ozdobnice raší dost pozdě na jaře, ale spolehlivě rostou až do pozdního podzimu.

Pokud máme trpělivost, dočkáme se květenství, která budou zdobit zahradu celou zimu. Svými mohutnými trsy a rozevlátými klasy zpestří bílou, jednotvárnou plochu zasněžené zahrady.

Velikostí a krásou nezůstane pozadu ani kavyl obrovský (Stipa gigantea). Je méně odolný proti silným mrazům, takže vyžaduje vyšší přikrývku z listí; starší rostliny jsou o něco odolnější, ale za zimní kryt budou stejně vděčné.

stipa-gigantea.jpg
Květenství kavylu vypadají krásně i v podobě sušené dekorace

Kavyl má jemné, třicet až padesát centimetrů velké laty na pevných, někdy až dvoumetrových stvolech už od léta. Když se na něm vytvoří námraza, je to opravdu nádhera.

Poměrně choulostivá na mráz je ostřice obrovská (Carex pendula), kterou musíme opatřit zimním krytem z listí a chvojí. Za trochu péče se nám odvděčí krásnou podívanou na třpytivou krásu v zimním slunci.

Trocha exotiky

V posledních letech získává oblibu i zimovzdorný bambus, který sice není trávou v pravém slova smyslu, ale často je tak laiky chápán.

bashania fargesii.jpg
Bashania fargesii: tento bambus, pocházející z Číny, dorůstá výšky až pět metrů

Naše klimatické podmínky snáší velice dobře a svým vzrůstem odlišným od okrasných trav zpestří vzhled zimní zahrady. Útočiště před nepřízní počasí v něm najdou i drobní zpěváčci.

Vlasy matky Země

Někde tak říkají okrasným travám pro jejich houževnatost a krásu. Těžko můžeme na malém prostoru vyjmenovat alespoň všechny u nás známé a pěstované druhy.

Faktem je, že stále častěji je vídáme v nově zakládaných zahradách. Opravdu nejsou náročné na pěstování a jejich uplatnění je velmi široké.

V kombinaci s trvalkami vytvoříme velmi zajímavé partie jak u vodních ploch, tak u cest nebo odpočinkových zákoutí.

Pennisetum_setaceum.jpg
Dochan ozvláštní svou barevností každý kout

Oceníme nejen jejich barevnou pestrost; nasušená dekorativní květenství se dobře vyjímají ve váze a venkovní zahradu ozvláštní trávy po celý rok.

Maličko romantiky

A co je pro nás nejdůležitější – okrasné trávy nám přinesou radost a krásu i do studených zimních dnů. Ve větru šustí listy trav, jinovatka na květenství se třpytí v zimním slunci … Umíte si představit tu nádheru?

 

Doporučujeme

Články odjinud