Jak si na podzim zkrášlit balkón či terasu

Říjnový čas představuje období, kdy se loučíme s vyzdobeným balkónem, který po celé léto poskytoval útulné prostředí plné květin. Přinášíme vám návod, jak si zkrášlit toto místo i nyní, a prodloužit si tak radost barevnými variacemi květin a plodů.

Veselé zahrady versus smutné balkóny

Podzimní měsíce přinášejí podivný kontrast. Zatímco zahrady a parky planou nejrůznějšími barvami od žluté až po karmínově červenou, terasy, balkóny či zápraží domů zejí podivnou prázdnotou.

zahrada.jpg
Zahrady nyní hýří téměř všemi barvami
 

Pokojové rostliny, které jsme letnili, máme dávno zpátky doma, choulostivější balkónovky jsou také sklizené, a pro potěšení nám tak zbývají jen otužilejší rostliny, jejichž zazimování však už klepe na dveře.

Při pohledu na holá místa bychom mohli snadno propadnout smutku. Existují však rostliny, které nám balkóny zaručeně zkrášlí a umožní nám radovat se z podzimu ještě více.

Podzimní dámy listopadky

Nejtypičtějšími představitelkami jsou bezesporu listopadky (Dendrathema indica), známé též pod jménem kateřinky (tento název nám připomíná, že kvetou i v době svátku všech Kateřin, 25. 11.). Jedná se o víceleté rostliny, jejichž jednoduchá, poloplná, plná i pomponkovitá květenství se vyskytují v rozmanitých barevných odstínech.

listopadka.jpg
Listopadky svítí žlutou barvou jako malá sluníčka
 

… a jejich nároky

Ať už je pěstujeme na záhonech či v květináčích, potřebují slunné stanoviště a propustnou půdu, zásobenou živinami. Během vegetace je třeba listopadky pravidelně přihnojovat.

Jsou-li rostliny umístěny v nádobě, nesmí zemina ani vyschnout, ani být naopak delší dobu přemokřena. Abychom docílili pravidelného košatého tvaru, musíme jednotlivé výhony zaštipovat.

Krása kateřinek vynikne ve spojení s okrasnými trávami či břečťanem. Nádherně ale působí i samostatně: postavte několik květináčů vedle sebe a sami uvidíte. Doporučuje se lichý počet nádob, nejlépe tři, rozestavěné do tvaru trojúhelníku.

Vřesoviště jako ve Skotsku

Dalšími rostlinami, vhodnými do podzimních dnů, jsou vřesy (Calluna) a vřesovce (Erica), které vypadají nejlépe v nádobách z přírodních materiálů. Druhy, které je možné zakoupit, jsou si podobné, ale mají odlišné nároky na pěstování.

vřes.jpg
Bílý vřes dodá jemnost každé dekoraci
 

Zatímco vřes upřednostňuje propustnou, kyselou půdu chudou na živiny a zálivku nevápenitou vodou, vřesovci vápník nevadí. Uvítá slunečné umístění a lehce vlhkou, ale ne mokrou zeminu.

U vřesu provádíme zmlazovací řez loňských výhonů na přelomu března a května, vřesovec stačí seříznout každé tři roky poté, co odkvete.

Mráz neznamená konec

Ani s nástupem mrazíků se s rostlinami nemusíme loučit – při nižších teplotách ovineme osázené nádoby netkanou textilií nebo je přesuneme do domu na chladnější místo, dokud nebude tepleji.

Podzimní výzdobu korunujeme rozličnými plody. Využít můžeme cokoliv: libavku, mochyni, kukuřici, šípky, kaštany, ořechy, tykve a další. Hodí se nejen tykve ozdobné, ale i jedlé.

tykev k jídlu.jpg   
Dýňový koláč: dobře vypadá, ještě lépe chutná
 

Tykve k dekoraci i k jídlu

Pokud bychom tykve chtěli místo dekorace uložit do sklepa, udělali bychom chybu. Nejlépe se totiž uchovají na chladném vzduchu nebo přímo doma. Teplo z ústředního topení dužnině díky tlusté slupce nijak neublíží. Jediné, před čím je musíme chránit, jsou déšť a mráz.

Nepoškozené plody poskytují neobvyklou podzimní dekoraci po dlouhé týdny a poté dokáží potěšit naše chuťové buňky v podobě lahodných pokrmů.

Doporučujeme

Články odjinud