9
Fotogalerie

Jak a proč používat RSS pro čtení článků

Na sledování nových článků různých webů se výborně hodí RSS. Získáte rychlý přehled nad obsahem všech webů a ušetříte čas.

Weby se každý den plní hromadou nových článků a sledovat vše dá docela práci. Díky RSS však můžete ušetřit spoustu času a přitom vám nic důležitého neunikne.

AZ.jpg
Odkaz na RSS webu AbecedaZahrady.cz najdete v horní liště (označeno zeleným kroužkem) nebo na adrese: http://abecedazahrady.dama.cz/rss/sc-90/default.aspx 

RSS je jednoduchý chronologický seznam článků vybraného webu, který se průběžně aktualizuje podle toho, jak vychází nové články. Takovému seznamu se říká RSS kanál a můžete jich sledovat velké množství zároveň. Rychle se tak zorientujete v tom, co který web vydal za články a navštívíte ho až v okamžiku, kdy vás některý z článků zaujme.

S RSS nemusíte chodit na weby. Weby za vámi přijdou samy!

Kde najít RSS kanál

RSS nabízí prakticky každý web, na kterém vychází nějaký pravidelný obsah, typicky redakční obsah. Pro zobrazení RSS kanálu potřebujete získat jeho adresu, kterou zpravidla najdete uvedenou v patičce webu, nebo jí nabídne přímo prostřednictvím internetového prohlížeče.

01.jpg
Hledáte-li na webu RSS, porozhlédněte se po tomto symbolu
1.jpg
Internet Explorer 9
Panelu příkazů najdete ve výchozím stavu na druhé pozici ikonu RSS 
2.jpg
Chrome 17
Instalujte doplněk RSS Subscription od Googlu, ikona RSS se na webu s RSS kanálem zobrazí vždy na konci adresního řádku
04.jpg
Firefox 11
Vpravo klikněte na tlačítko záložek, v nabídce najdete „Odebírat kanál této stránky…“
obr_5.jpg
Opera 11.6
Pokud má web RSS kanál, zobrazí se na konci adresního řádku ikona RSS

Jak číst RSS kanál

Každý moderní internetový prohlížeč umí RSS zobrazit. Prohlížet kanál každého webu zvlášť v internetovém prohlížeči však nemá smysl, lepší je využít čtečku kanálů RSS, ve které uvidíte články více webů zároveň.

Jedním z nejrozšířenějších nástrojů pro sledování RSS je Google Reader. Internetová služba fungující v prohlížeči nabídne přehlednou správu i pro velmi rozsáhlé sbírky RSS kanálů. Můžete je procházet jednotlivě, nebo po skupinách.

06.jpg
Google Reader

Své opodstatnění mají ale i čtečky formou běžného programu. Umožňují průběžně upozorňovat na nové články bublinami z oznamovací oblasti systému. Získáte tak online přísun novinek ze svých oblíbených webů.

Kompromisem jsou doplňky pro internetové prohlížeče Chrome či Firefox, které umožní správu kanálů, nebo průběžné upozorňování na zprávy z nejoblíbenějších webů. Opera doplněk nepotřebuje, má RSS čtečku již integrovanou, Internet Explorer naopak umožňuje jen základní práci s RSS kanály, ale doplňky pro pokročilejší správu RSS nemá.

Co čekat od RSS

Záleží na každém provozovateli webu, co všechno ze svých článků do RSS kanálu pustí. Nejčastěji uvidíte nadpis článku s úvodním odstavcem, což pro zhodnocení tématu článku stačí. Pokud vás zaujme, klikněte a dostanete se na daný web, kde si článek můžete přečíst. Výjimečně narazíte na weby, kde lze v RSS přečíst celý článek.

 AZ_1.jpg
Zobrazení RSS kanálu AbecedyZahrady.cz ve Firefoxu   
 AZ_2.jpg
Zobrazení RSS kanálu AbecedyZahrady.cz v Google Chrome

Výborně se RSS hodí pro mobilní telefony. Sledování kanálů je datově nenáročné a strohé textové informace o článcích se dobře čtou i na menších displejích. Cílový web nemusíte zdlouhavě procházet, navštívíte ho až v okamžiku, kdy vás některý z článků zaujme.

Ve spolupráci s mobilem výborně funguje Google Reader. Vyberte si některou z aplikací, která Google Reader podporuje a na mobilu si pak hvězdičkou označte články, které vás zaujaly. Až se dostanete k počítači nebo tabletu, můžete si je pohodlně přečíst na velkém displeji.

Začněte s RSS

Jestli RSS ještě nepoužíváte, ale zaujalo vás a chtěli byste tento způsob pročítání webů vyzkoušet, doporučuji začít s Google Readerem. Přihlaste se se svým Google účtem a přidejte si pár prvních RSS kanálů. Pokud se vám RSS zalíbí, můžete se pak poohlédnout po nějakých desktopových čtečkách nebo doplňcích do prohlížečů.

Pro začátek vám můžeme doporučit několik RSS kanálů:

  • Živě.cz – novinky o počítačích a internetu
  • JNP.cz – tipy a triky k počítačům a webovým službám nejen pro začátečníky
  • VTM.cz – věda a technika
  • MobilMania.cz – zpravodajství o mobilech a operátorech
  • E15.cz – všeobecné zpravodajství s důrazem na ekonomické informace
  • AutoRevue.cz – novinky o autech
  • DIGIArena.cz – články o fotografování
  • AVmania.cz – vše o audio a video technice

Názory redaktorů na RSS v praxi

Tomáš Holčík: Jestli bych měl vybrat jednu službu, bez které bych se obešel jen s obtížemi, tak to bude určitě RSS a konkrétně webová RSS čtečka Google Reader. Díky tomu dokážu monitorovat desítky informačních zdrojů a neunikne mi nic podstatného. Díky mobilním aplikacím čtu zprávy i na cestách a využívám synchronizaci přečtených zpráv napříč počítači.

Ondřej Bitto: Osobně RSS používám pro odběr novinek právě z těch webů, které potřebuji, a vyhýbám se tím přehlcení všemi ostatními informacemi, které by při klasickém surfování odváděly pozornost. Občas využívám i čtení přímo na ploše Windows pomocí miniaplikace.

David Polesný: RSS čtečku používám výhradně pro svou redaktorskou práci, kdy musím sledovat desítky až stovky různých webů a navštěvovat každý z nich by bylo zdlouhavé. Své nejoblíbenější weby ale raději navštívím přímo, protože v grafické podobě webu se lépe orientuje, procházení článků je záživnější a nepřijdete o zajímavý obsah vedle samotných článků.

Jakub Čížek: RSS je pro mě dnes hlavní cesta na mnohé zpravodajské a technické weby. Podívám se na seznam článků a teprve pak si některý z nich přečtu. Jelikož odebírám desítky zdrojů, neobejdu se bez Google Readeru. Hledání softwarové a mobilní čtečky jsem už vzdal – vzhledem k velkému počtu odběrů mi ergonomicky nevyhovuje ani jedna.

Pavel Nygrýn: RSS používám vlastně pořád, ale stále hodně „primitivně“. Chytré nástroje pro práci s RSS mi prostě nepřirostly k srdci, pořád dávám přednost řazení podle zdroje... Na obrazovce mám prakticky stále otevřený Firefox s panelem RSS čtečky Sage++ a to mi úplně vyhovuje, ostatně používám jenom asi 30 zdrojů.

Marek Lutonský: Bez RSS bych se dnes neobešel. Kdybych musel všechny weby, jejichž články sleduji, procházet postupně, strávím tím několikanásobně víc času. Zvykl jsem si na webovou čtečku Google Reader, na kterou nedám dopustit. Velmi doporučuji naučit se její klávesové zkratky – zrychlí práci. Pro iPad a iPhone doporučuji aplikaci Reeder, která se s Google Readerem synchronizuje.

Doporučujeme

Články odjinud