6
Fotogalerie

Mák si u nás, na rozdíl od jiných států, můžete vypěstovat

Pěstovat mák pro vlastní potřebu je docela dobrý nápad. Zaručeně čerstvý a voňavý z vás udělá mistra domácích moučníků.

Na pěstování budete potřebovat maximálně sto metrů čtverečních, větší výměra už podléhá podle § 29 zákona 167/1998 Sbírky o návykových látkách ohlašovací povinnosti. 

mak_1.jpg
V jediné makovici zraje až osmnáct tisíc semen   

Vzhledem k tomu, že se jedná o zdroj opia, je jeho pěstování v některých státech zakázáno. Mák setý (Papaver somniferum) je i žádaná olejnina vhodná pro potravinářské a průmyslové zpracování, proto se také u nás začal v devatenáctém století pěstovat ve velkém. 

Úspěch záleží na dobré přípravě 

Výsev máku začíná velmi brzy zjara, a pokud je příznivé počasí, pak by osivo mělo být do konce dubna v zemi. Příprava půdy pro výsev se zahajuje už na podzim řádným zpracováním půdy do hloubky asi dvacet centimetrů. 

Rostlina vyžaduje nezamokřené, spíš vápnité a hlavně humózní půdy. Dostatek živin je pro rychlý růst důležitý, ale nehodí se vysévat do půd čerstvě hnojených chlévskou mrvou. Nejlépe se máku daří na pozemku po košťálovinách, raných bramborách nebo hnojených luštěninách. 

mak_6.jpg
Česko bylo v devadesátých letech v Evropské unii významným pěstitelem máku

Zem po výsevu nesmí přeschnout, při vzcházení záleží i na teplotě: při deseti stupních nad nulou klíčí semeno asi za šest dnů, při teplotách do dvaceti stupňů trvá klíčení zhruba čtyři dny. Vyšší teploty naopak klíčení zpomalují. 

Modrý nebo bílý? 

V Čechách se odjakživa pěstuje mák modrý a bílý (květy ale mohou být bílé, růžové, fialové až červené).

  • mák modrý – nabízí se odrůdy 'Gerlach' (středně raný), 'Opál' nebo 'Lazur'
  • mák bílý – v odrůdách 'Orel' (s ořechovou chutí výborný do pečiva), dále pak 'Albín' a odrůda 'Sokol'
mak_3.jpg
Stejně jako okrasné máky známé ze zahrad má setý mák krásné a výrazné květy

Všechny odrůdy máku se vysévají do řádků na vzdálenost třicet centimetrů a po vytvoření tří lístků se porost jednotí. Vzdálenost rostlinek by měla být patnáct centimetrů, pokud necháte „dvojrostliny“, pak je lepší rozestup dvacet pět centimetrů. 

Nenechte mák udusit 

Do doby, než začne kvést, je mák poměrně náročný na vláhu, má také rád světlo. Zastíněné porosty jsou slabé, častěji podléhají chorobám a škůdcům a co je hlavní – nevytváří dostatek semen, případně vůbec žádná.

Stejně tak je pro mák nebezpečný plevel, proto je tak důležitá příprava půdy. Veškeré trvalé hluboko kořenící plevele se snažte odstranit již před výsevem a během růstu řádky odplevelujte. Při dobré péči lze z deseti metrů čtverečních sklidit až dva a půl kilogramu máku.

 mak_4.jpg
Z kvalitních odrůd sklidíte vyrovnanou úrodu máku. Pro příští výsev si kupte nové osivo, zahrádkářské balení je v ceně do třiceti korun  

Sklizeň ve vhodnou dobu

Mák vykvétá během června a července, makovice postupně dorůstají a zrají do poloviny září. Pro sklizeň je vhodná doba, jsou-li makovice suché a semena jdou lehce vysypat. Nelekejte se, že na vzduchu semena ztmavnou, je to běžný jev. 

Aby mák měl co nejnižší vlhkost, je dobré sklízet ho v teplých dnech za poledne. Také se dají makovice odřezat a dosušit, je-li to kvůli vlhkému počasí třeba. Mák skladujte v temnu a suchu, protože obsahuje až šedesát procent oleje a na světle rychle žlukne. 

mak_5.jpg
Bramborové šišky s mákem: klasika české kuchyně

Víc než zajímavá rostlina

Kromě oblíbené pochutiny je mák (makovice) žádanou surovinou pro farmaceutický průmysl.

Obsah alkaloidů v makovicích je vysoký, mezi nejznámější patří: 

  • Morfin – snižuje bolesti, využívá se při pooperačních stavech a léčbě nádorových onemocnění. Bohužel si na morfin tělo vytváří závislost během tří týdnů a dávky se musí zvyšovat. Léčba závislosti je možná, trvá zhruba dva týdny. Jeho zpracováním vzniká heroin, který má pronikavější účinky, rychleji doputuje z krevního řečiště do mozku a navodí stav opojení. Stačí k tomu dávka až desetkrát nižší než u morfinu.
  • Kodein – má slabší účinky, využívá se pro výrobu léků tlumících kašel. Z opia se může extrahovat, ale většinou se vyrábí metylací morfinu.
  • Papaverin – oslabuje aktivitu hladkého svalstva, tiší křeče, koliky ledvinové i střevní a léčí úporné průjmy.
mak_7.jpg
Latex vytékající z nezralých makovic na vzduchu rychle tuhne a mění se na pryskyřici tmavě hnědé barvy – opium 

Jakékoliv domácí experimentování vás může ohrozit na zdraví i na životě: mák je prudce jedovatý ve všech částech ronících mléko! Podle § 15 zákona o návykových látkách je zakázáno získávat z něj opium.  

Foto: Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud