Vertikutátor versus vertikulátor: nenechte se zmást

Vybíráte vertikutátor k provzdušnění trávníku? Pak byste měli předem vědět, jaký je rozdíl mezi ním a vertikulátorem, který vám možná někteří prodejci při té příležitosti nabídnou. Podle toho poznáte, nakolik jsou schopní vám dobře poradit.

Vertikutátor je provzdušňovač trávníku. Jeho název je odvozen od slova vertikutace, což znamená prořezávání trávníku. Náš test ukázal, že většina prodejců si touto charakteristikou není jistá.    

Vyhledavače znají více vertikulátorů  

Možná máte ve zvyku stejný postup jako já: před nákupem něčeho dražšího si na internetu zjišťuji, jak se liší nabídka jednotlivých prodejců a v jakém rozmezí se pohybují ceny. Pokud budete chtít vyhledat informace o vertikutátorech, do vyhledávacího pole připište ještě slovo vertikulátor.    

Také jste je už slyšeli, ale nedokážete si pod ním představit konkrétní výrobek? Není divu: žádný vertikulátor neexistuje, je to pouze chybné, leč rozšířené označení vertikutátoru! Proč se s ním tedy vypisovat?  

Vyhledavače vám totiž po zadání správného slova vertikutátor zobrazí sotva desítku odkazů, zato pod mylným názvem vertikulátor se na monitoru ukáže více jak čtyřnásobné množství odkazů na různé druhy vertikulátorů, správně tedy vertikutátorů.  

Co říká encyklopedie  

Zopakujme si základní charakteristiku vertikutátoru, kterou uvádí Wikipedie: „Používá se na odstranění zplstnatělých zbytků trávy, plevelů a mechů a zároveň na prořezání vrchní vrstvy půdy. Tím se zlepší příjem vzduchu, živin i vláhy a díky tomu probíhá hlubší a bohatší prokořenění trav.  

Zároveň dochází i k přesekání travních výběžků, čímž se podpoří tvorba nových výhonků a trávník se tak zmlazuje. Vertikutace omezuje i růst dvouděložných plevelů, zejména těch s listovými růžicemi.“  

vertikutator_1.jpg
Vertikutátor se na první pohled podobá sekačce, jen je o něco menší. Má odnímatelný koš na sběr travního odpadu, který použijete, nechcete-li nechat zbytky trávy zetlít . Foto: Al-ko

Trávník vertikutaci potřebuje  

Dokonalého trávníku bez vertikutátoru stěží dosáhnete. Práce s ním je jednoduchá, zejména je-li motorový. Vertikutaci provádějte alespoň jednou do roka, vždy na jaře. Optimální je provzdušnění dvakrát za sezonu. Trávník musí být posekaný, aby stroj mohl bez problémů pracovat. Po ošetření vertikutací je dobré trávník hodně zalít, popřípadě pohnojit. 

Ceny vertikutátorů  

Na trhu lze vybírat mezi třemi základními typy vertikutátorů – jedná se o benzinové, elektrické a mechanické. Mechanické jsou sice nejlevnější, ale práce, kterou odvedou, není v porovnání s motorovými výrobky tak kvalitní.    

Strojové vertikutátory (ať už na benzin, nebo na elektřinu) s vyšším počtem otáček a větším záběrem vykonají více práce s lepším efektem, což se odráží i na jejich ceně. Zatímco za mechanický vertikutátor dáte kolem pěti set korun, elektrický pořídíte od d vou do osmi tisíc a benzinový od sedmi do dvaceti ticíc korun. 

Nač se zaměřit při koupi stroje  

U každé nabídky vertikutátoru jsou vypsané technické údaje. Zajímejte se o šíři záběru, výkon motoru, nastavitelnost hloubky vertikutace, počet výměnných válců (pokud to stroj nabízí), počet nožů na válci, sběrný koš, plošný výkon a v neposlední řadě hmotnost stroje.  

vertikutator_4.jpg
Práce s motorovým vertikutátorem není fyzicky ani časově náročná. O něco hůř se pracuje s mechanickým provzdušňovačem. Je tedy nutné se před nákupem rozmyslet, co od stoje očekáváte, a podle toho do něj investovat  

Test prodejců: Znají rozdíl mezi vertikutátorem a vertikulátorem? Neznají!  

V redakci AbecedyZahrady.cz jsme se rozhodli otestovat znalosti prodejců. Zavolala jsem do deseti obchodů a zeptala se vždy na stejnou otázku: Jaký je rozdíl mezi vertikutátorem a vertikulátorem? Z deseti dotázaných věděli správnou odpověď pouze dva. Jeden prodejce mě dokonce přesvědčoval, že vertikulace je lepší než vertikutace.

Doporučujeme

Články odjinud