7
Fotogalerie

Dřevo listnatých stromů: k čemu se hodí?

Jestli pro vás hromada dřeva z listnatých stromů představuje jen budoucí špalky a polínka na topení, je to škoda. Listnáče mají dřevo kvalitní, pěkně barevné a šikovní řemeslníci z něj dokážou vyrobit věci krásné i užitečné.

Je jasné, že s jedním pokřiveným kmenem z nemocného stromu nic moc neuděláte. Kácíte-li ovšem větší množství listnáčů solidního průměru, stojí za to uvažovat o prodeji dřeva. Každý druh má specifické vlastnosti, které lze různě využít.

Lípa i olše

Dvě sobě nepodobné dřeviny ocení hlavně řezbáři – obě stromy mají dřevo měkké, dobře ručně opracovatelné. Lípa je světlá, stejnoměrně hustá a pevná. Byla a je oblíbeným materiálem na výrobu včelích úlů nebo ručně vyřezávaných hraček.

stromy_lipa.jpg
Lipové dřevo s oblibou využívali i staří středověcí mistři 

Měkké dřevo olše s oranžovým nádechem upoutá po opracování krásnou kresbou. Používá se namísto mahagonu či palisandru, drobné užitkové předměty z něj jsou opravu výjimečně krásné. Olši byste našli i na figurkách v mnohém dřevěném betlému.

Kdo dnes zná březová košťata?

Starší generace jistě pamatují, čím se zametaly dvory a dvorky: košťaty z pevně svázaných větývek břízy. Pometla byla za pár korun a nabízely je všechny venkovské obchody. Je pravda, že košťata rychle ubývala, ale zbytky se daly lehce spálit ve sporáku.

Březové dřevo jako topivo si oblíbili chalupáři a majitelé krbů. Polena se nemusí nechat vysychat, dobře hoří i mokrá, čerstvou březovou kůrou rozděláte bez problémů oheň i v přírodě.

stromy_briza_2.jpg
Březová košťata se používají čím dál méně   

Dřevovýroba si s břízou poradí zase jinak – tvrdé a pevné dřevo se dá dobře ohýbat, hodí se na nábytek a slouží i k výrobě dýh. Leckterý chalupář využije větve bříz ke zhotovení přírodního plůtku – bílá kůra je ozdobnější než pracné nátěry planěk.

Těžkooděnec akát

Často zatracovaný strom (coby invazní dřevina) by vás určitě překvapil kvalitou svého dřeva. Je těžké a velmi tvrdé, přitom dostatečně pružné – proto i vhodné ke zpracování. Význačná je jeho výrazná žlutohnědá kresba.

Ze dřeva akátu se vyrábí topůrka a rukojeti (bývají pevná a nepraskají), madla a násady mají dlouhou výdrž (a nezadřete si při práci třísku do dlaně, vše zůstává po opracování hladké). Akát je odolný proti nepřízni počasí, používá se proto také na výrobu zahradního nábytku.

stromy_akat_2.jpgstromy_akat.jpg
Venkovní nábytek z akátu se do našich krajů hodí více jako dřeva tropická 

Jasan, pro sportovce jako stvořený

Pevný, tvrdý, pružný a houževnatý – to je jasan. Že opravdu vydrží, to dokazují leckteré sáňky, na nichž se vyřádilo i několik generací. Lyže, dříve vyráběné pouze ze dřeva, bývaly jedině jasanové.

Tělocvičné nářadí musí něco vydržet, ani tady kvalita jasanů nezklame. Kdo viděl podlahu z přírodního dřeva, určitě si všiml, že vzbuzuje pocit tepla a má nevtíravou barvu vhodnou do každého interiéru. Často používaná jasanová dýha se objevuje nejen na kancelářském nábytku.

Dub a buk jako dva bratři

Suchu a vlhku (či střídavým podmínkám) odolává velmi dobře dubové dřevo. Proto se z něj vyráběly parkety a podlahy, které vydržely léta i v budovách kamenných, s nepříliš dobrou izolací proti vlhkosti.

Palubky a fošny z dubu jsou vyhledávaným materiálem, luxusní dýhy nebo kvalitní masivní nábytek patří do vyšší cenové kategorie.

stromy_dub_1.jpgstromy_dub_2.jpg 
Schodiště či podlaha z dubu vydrží při dobré péči věky  

Podobné vlastnosti má bukové dřevo, je však málo pružné. Parketové podlahy ve vilách a kvalitní nábytek (často jen dýha), případně dřevěné hračky jsou nejčastějšími výrobky z tohoto materiálu. Buková polena výborně hoří jak v krbu, tak v kotli na dřevo.

Habr vydrží

Potřebujete opravit historické krovy, lávky či jiné dřevěné zařízení a nástroje? Pak sáhněte po habrovém dřevu: je nejtvrdší, které u nás roste. Různé čepy nebo šrouby v historických strojích mají habr v rodokmenu, právě tak jako různé dřevěné tlouky a palice. Jako topivo je dřevo vysoce výhřevné!

Javor pro něžné duše

Světlé, přirozeně lesklé a tvrdé dřevo s krásnou kresbou lákalo vždy výrobce nábytku a dýh. Hudebně nadané jedince potěší zjištění, že jejich kytara je javorová. K výrobě strunných hudebních nástrojů je třeba materiál specifických vlastností, jež má právě javor.

stromy_javor.jpg
Vzpomínáte? Kytara z javorového dřeva se dostala i do písničky Václava Neckáře 

Topivo z plantáže

Jak jistě uznáte, je škoda pálit každé dřevo. Ti, kdo mají pozemky nevyužité a potřebují topivo, mohou zkusit pěstovat japonský topol. Kříženec topolu černého a topolu Maximowiczova roste uspokojivě po celém území Česka.

Strom dorůstá během pěti let výše dvanácti až sedmnácti metrů, dá se proto brzy těžit jako levné palivové dříví. Roční přírůstky topolů jsou do čtyř metrů, poslouží tedy i jako větrolam. Výnosy dřeva (zpracovává se též na štěpku) jsou kolem tří set plnometrů z hektaru za pět let.

Doporučujeme

Články odjinud