15
Fotogalerie

Orchidejový experiment: jak jsou na tom Phaly po dvou letech

Koncem měsíce března uplynou už dva roky od doby, kdy jsme v hobbymarketu pořídili tři hybridní orchideje rodu Phalaenopsis, abychom otestovali, zda se na nich při jinak shodných pěstitelských podmínkách nějak projeví rozdílný způsob (ne)hnojení. 

Zatímco jednu orchidej jsme nehnojili vůbec, zbývající dvě ano – jednu kapalným hnojivem Kapka, druhou hnojivými tyčinkami Forestina a současně výživou ve spreji Rosteto. Všechny uvedené prostředky jsou určeny pro orchideje a bromélie a do experimentu je věnovala firma ZC ze svého Orchidprogramu.

DSC_0267.JPGDSC_0268.JPGDSC_0271.JPG
Takto teď vypadá orchidej hnojená kombinací tyčinek a výživy ve spreji   

Podrobnější informace o složení používaných hnojiv a jejich dávkování najdete v článku Experiment pokračuje: čím a jak orchideje hnojíme. Po více než roce testování jsme tak mohli potvrdit, že listové výživy ve spreji Rosteto není třeba se bát, neboť orchideje rozhodně neohrozí. Naopak ji pěstitelům doporučujeme, protože je účinná a výsledný efekt po jejím použití je velmi rychlý.

DSC_0274.JPGDSC_0275.JPG
Také Phalaenopsis hnjený kapalným hnojivem právě kvete 

S aktuálním stavem sledovaných orchidejí jsme vás seznámili naposledy v loňském květnu, kdy všechny byly ve srovnatelné kondici. Pravidelně kvetly a vytvářely nové listy, celkově se jim dařilo dobře. Vizuálně na tom byla o něco hůře orchidej v růžovém květináči (hnojená kapalným hnojivem), na jejímž listě se na podzim roku 2011 objevilo poškození, které zapříčinilo jeho nepřehlédnutelné ohnutí.

DSC_0277.JPGDSC_0278.JPG
Poškození způsobuje deformaci listu a jeho ohnutí. Zatím poslední lísteček je naštěstí zdravý 

Shodné poškození se o něco později ukázalo také na dvou místech nově vyrůstajícího lístečku a nyní, když je list už velký, lze vidět, že i on se nepřirozeně ohýbá. Zajímavé je, že něco podobného se aktuálně vyskytuje také na jednom z listů orchideje rostoucí v bílém květináči, která je hnojena tyčinkami a listovou výživou. Poškození tohoto druhu orchideje neohrožují, ale otázkou zůstává, z jakého důvodu vznikají.

DSC_0276.JPGDSC_0272.JPG 
Něco orchidejím pravděpodobně nesedlo, možná příliš vysoká dávka hnojiva 

Až do zimy 2012 u orchidejí nenastala žádná podstatná změna. V období, kdy teploty setrvávaly pod nulou, však začaly náhle a rychle odcházet nehnojené orchideji ve fialovém květináči listy. To, co se nejprve jevilo jako přirozená obměna, se zanedlouho proměnilo v neuvěřitelně rychlý, zničující proces. Ten samý problém současně postihl i jinou orchidej, která není součástí experimentu (také Phalaenopsis).

Po nějakém čase šlo rozpoznat, že obě rostliny jsou stiženy hnilobou srdíčka – navzdory skutečnosti, že nebyly roseny a při zálivce se do jejich středu voda nedostala. Že by příčinou bylo nachlazení? Následoval tedy pokus o jejich záchranu v podobě několika ošetření tříprocentním peroxidem. Hniloba se ale nezastavila, a tak nezbylo nic jiného, než napadené většinové části odříznout a vzniklé pahýly potom pravidelně ošetřovat dezinfekčním prostředkem.

DSC_0279.JPGDSC_0282.JPG 
Hnilobu se sice zastavit podařilo, ale zda se rostlina ještě může vzpamatovat, zůstává otázkou 
DSC_0284.JPG
Kořeny jsou ale stále živé, naděje na obnovu orchideje tedy zůstává, i když malá

Teprve tento radikální zásah hnilobu vymýtil. Zatímco orchidej, která není součástí experimentu, si zachovala poslední dva listy a časem vytvořila na jiném místě ze spícího očka dva zcela nové jako základ dceřiné rostliny, sledovaný Phalaenopsis své poslední listy shodil a žádné jiné už nevytvořil. Od té doby vypadá sále stejně – po rostlině zůstal jen suchý pahýl, ale protože má stále pěkně zelené, evidentně živé kořínky, je pravidelně zaléván stejně jako dřív.

orch_1.jpgorch_3.jpg 
Pro srovnání: takto vypadá hnilobou napadená orchidej, která není součástí experimentu. Zachovala si poslední dva listy a nové jí vyrůstají z jiného místa (na fotografii vpravo je vidět úplně nejnovější lísteček)     

Zbývající dvě orchideje jsme stejně jako vloni přestali na zimu hnojit a začneme s tím zase až koncem března či začátkem dubna. Výrobce hnojiv Kapka a Forestina sice pro toto roční období doporučuje u kapalného hnojiva aplikaci jedenkrát za měsíc a v případě tyčinek od listopadu do února poloviční dávku (v našem případě je to vzhledem k velikosti květináče polovina jedné tyčinky), ale v loňském roce se nám zimní pauza osvědčila.

orchideje.jpg 
Orchideje momentálně prožívají zimní odpočinek od hnojiv 

Doporučujeme

Články odjinud