Pěstování orchidejí: když si spletete orchidej s kaktusy

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Je nutné oddělit keiki od mateřské rostliny? 

Antonín Čačík: Pěstuji tuto orchidej již několik let. Před několika týdny (nevím přesně kolika) vytvořila novou odnož. Nevím, zda ji už mohu oddělit, a pokud ano, tak kdy.

rady_313_1.jpg
Foto: Antonín Čačík

Odpověď: Z fotografie je patrné, že keiki (odnož) na vašem Phalaenopsisu je dostatečně rozrostlé a má i vlastní kvalitní kořeny. Podmínky nezbytné k přežití oddělené orchideje jsou tedy splněny. Neznamená to ale automaticky, že rostlinu je nutné rozdělit. Proč? Hrozí nějaká rizika?

Mladou odnož budete muset od mateřské orchideje oddělit řezem. Samotný řez, tedy živá rána, je pro dužnaté rostliny, k nimž Phalaenopsis patří, nebezpečným spouštěčem hnilobných chorob. Navíc nepochybně dojde k poškození kořenů nejen v okolí rány, ale i všude tam, kde bude třeba oddělit kořeny keiki od kořenů mateřské rostliny.

Získáte tak sice dvě samostatné rostlinky, ale vždy s nejistou prognózou přežití. Naopak soužití obou srostlých Phalaenopsisů v jednom květináči je do budoucna zcela bezproblémové a v případě vaší orchideje bych jej rozhodně doporučovala.

Rozhodnete-li se přesto odnož oddělit, počkejte se zákrokem až na jaro. Ve vegetačním období se rostliny se všemi zásahy lépe vyrovnávají. Řez i rozdělení kořenů proveďte co nejšetrněji. Orchidej předem namočte do vlažné vody, kořeny změknou a při rozmotávání se nebudou tolik lámat.

Čerstvé rány po řezu na obou rostlinách důkladně zasypte drceným černým uhlím a po přesazení orchideje alespoň tři dny nezalévejte. I dále je pak držte v mírně sušším režimu, nemlžte a snažte se zalévat tak, aby se voda nedostala do rány. Stanoviště by mělo být světlé, teplé a bez průvanu.

Běžněji tvoří Phalaenopsisy keiki na květních stvolech. Tam je jejich oddělení snazší, bez jakéhokoli rizika pro mateřskou rostlinu, a proto je lze doporučit (viz Srpnová poradna). Správný postup přesazování orchidejí je uveden ve Fotospeciálu: přesazujeme orchideje.

Bez dostatečné zálivky orchidej nepřežije

Markéta Landová: V létě minulého roku jsem si koupila fialový Phalaenopsis s bílými fleky. Když jsem orchidej přinesla domů, všimla jsem si velice mokrého substrátu (dělala se v něm jakoby plíseň), proto jsem orchidej dala na balkon, aby substrát trochu vyschl. Po této terapii vše ustoupilo a já orchidej máčela jednou za měsíc, někdy měsíc a půl.

rady_313_2.JPG
Foto: Markéta Landová

Rostlina měla asi osm květů na dvou stoncích, pak se vyklubala dvě poupata a dva květy uvadly. Udělalo se nové poupě, to uvadlo ještě jako malinké a poté ještě jedno. Pak květy začaly vadnout a opadávat. Nyní se na konci stonku objevila malá boule a z ní vyrašilo poupě, kterému zjevně chybí jeden list. Čím to může být způsobeno?

Dále vylézá list, ale kořeny začínají hnědnout. Jednou až dvakrát měsíčně hnojím, jednou za měsíc až měsíc a půl nechám na dvě tři hodinky orchideje namočené. Phalaenopsisy mám nyní na okně na jižní straně, kde je nejvíc rozptýleného světla (okna paneláku jsou orientovaná na sever a jih).

rady_313_3.JPG
Foto: Markéta Landová

Má druhá orchidej je fialová, stejného druhu, ale už mi dva roky nekvete. Byla to moje první a moc jsem ji zalévala, takže jsem jí uškodila, ale nyní má stejný režim jako výše zmiňovaná flekatá, ale přesto nekvete. Vyhnala mi dvě keiki, která jsem v srpnu oddělila a dodnes krásně rostou, listy mají pevné. Před koncem roku mi vyhnala keiki nové, kterému roste kořínek. Nevíte, jak zajistit opětovné kvetení?

Odpověď: Především se musím velmi pozastavit nad způsobem zalévání, který popisujete. Optimální interval mezi jednotlivými zálivkami je sedm až deset dnů. V případě, že na stanovišti je správná teplota a vlhkost (což v paneláku předpokládám), pak správně zvolený kvalitní substrát během této doby proschne a rostlina je připravena na další zálivku.

rady_313_4.JPG
Foto: Markéta Landová

Máte-li pocit, že substrát u vašich orchidejí potřebuje k proschnutí více než měsíc, je zcela nepochybně nevhodný a mohu doporučit jen urychlené přesazení. Jestliže substrát vyschne dříve (na panelákovém okně je to velmi pravděpodobné) a vy pak rostliny držíte dlouhodobě v suchu, uvědomte si, prosím, že orchideje jsou rostlinami vlhkých deštných pralesů, nikoli suchých pouští – tam patří kaktusy.

Netuším, jakým způsobem hnojíte, když popisovaná četnost hnojení je vyšší než zalévání, jen připomínám, že hnojení do zcela vyschlého substrátu může citlivým kořenům uškodit. Hnojivou zálivku je třeba aplikovat vždy do vlhkého substrátu, ideálně po předchozím prolití čistou měkkou vodou.

Kořeny rostliny na druhé fotografii jsou už jen následkem vaší extrémní péče. Nevidím tam jediný živý zelený šťavnatý kořen. Při přesazování pravděpodobně naleznete jen suché, duté slupky. Stejně tak malý počet květů, jejich opad a deformace či tvorba keiki jako projev snahy o záchranu života na vaší druhé orchideji jsou následky toho, že vaše Phalaenopsisy strádají žízní.

Co s tím? Doporučuji důkladné pročtení seriálu Jak pěstovat orchideje zde na Abecedě Zahrady – především pak dílů věnovaných pěstování Phalaenopsisů (I., II. ), v nichž naleznete vše potřebné k pěstování těchto krásných a vznešených rostlin.

Uvedený postup hnojení napoví, jak je díky správné výživě přivést do květu. Pak se pokuste Phalaenopsisy šetrně přesadit (viz Fotospeciál: přesazujeme orchideje) a v další péči jim dopřejte bohatší zálivku.

Většinu dotazů, jež se týkají strádajících orchidejí, posílají pěstitelé, kteří své rostliny ničí přílišnou zálivkou. Vaše přisušené orchideje se tak staly čestnou výjimkou. Přesto právě ony mají vyšší šanci na záchranu než přelité rostliny, napadené hnilobou.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud