Dřevěný zahradní nábytek: co dělat, aby vydržel

Dřevo je krásný přírodní materiál, ale jako takové vyžaduje pravidelnou péči, díky které si zachová svůj vzhled i životnost. Jeho údržbu není radno odkládat, jinak můžete počítat s tím, že následná oprava bude úměrně s časem, kdy o ně nebylo postaráno, dražší a složitější.

Při výběru venkovního nábytku hraje svou roli jeho vzhled, náročnost péče, kterou bude potřebovat, a v neposlední řadě také finanční stránka, u níž je potřeba vzít v úvahu nejen cenu, za niž výrobek pořídíte, ale i peníze, které si vyžádá údržba.

Exotika versus tuzemské dřeviny: každé řešení má své klady a zápory

V současnosti hojně dovážený nábytek z exotického teaku, bangkiraie, eukalyptu, mahagonu, meranti nebo durianu velmi dobře odolává vlhkosti a není napadán tuzemským dřevokazným hmyzem. K jeho přednostem patří i relativní nenáročnost údržby: před sezonou a po ní ho stačí přetřít například teakovým olejem, aby nezešedl.

drevo_2.jpg
U rozkládacího zahradního nábytku hraje roli nejen kvalita dřeva, z něhož je vyroben, ale také kovových spojovacích prvků, které musí být korozivzdorné 

Na druhou stranu je pro naše končiny takovéto dřevo cizí, takže se nehodí všude, a ve srovnání s měkkými dřevy, běžně u nás rostoucími, také výrazně dražší. Nábytek ze smrku, borovice, akátu nebo modřínu pořídíte levněji, ale je nutno počítat s o něco náročnější, byť méně častou údržbou.

Zahradní nábytek, který si smontujete sami: víte, co máte

Pokud o pořízení zahradního nábytku teprve uvažujete, překonejte obavy a kupte jej klidně i rozmontovaný a v neošetřeném stavu. Jednotlivé díly snadno ošetříte ochranným nátěrem a budete mít jistotu, že ochrana se dostane do všech zákoutí a spojů. U již smontovaného nábytku to totiž nebývá pravidlem.

Zároveň si ulehčíte následnou údržbu, neboť budete přesně vědět, jaká ochrana byla použita. V každém případě je vhodné nejdříve napustit nový, neošetřený nábytek přípravkem proti plísním a dřevokaznému hmyzu, například Lignostopem.

Když vám slouží už pár sezon

Nábytek, který jste používali po dobu několika sezon, je potřeba řádně dotáhnout, případně sklížit spoje. V závislosti na kvalitě povrchu jej důkladně očistěte. Důležitý je stav poškození a druh předešlého nátěru.

drevo_1.jpg
Na odolnost nábytku má vliv i kvalita jeho opracování. Povrch, který není opracovaný, absorbuje větší množství vody a v jeho nerovnostech se usazují nečistoty 

Starý nátěr či nečistoty odstraňte kartáčem, smirkovým papírem nebo bruskou, prach otřete hadříkem. Pokud bylo dřevo původně natřeno silnovrstvou lazurou, bude nutné odstranit nefunkční starý nátěr až na dřevo.

 

Jak často ho udržovat

V závislosti na zvolené lazuře a umístění je zahradní nábytek po vhodné péči kvalitně ochráněn před tuzemským počasím na dobu kolem tří až pěti let.

 

Tenkovrstvá lazura je nejsnadnějším řešením

Výhodou penetračních (tenkovrstvých) lazur je jejich snadná renovace. Očištěný povrch stačí jen opětovně přetřít. Samotný nátěr lazury proveďte lazurovacím štětcem. Nanášejte silnější vrstvu, ovšem tak, aby na povrchu zůstala souvislá, nestékala a nevytvářela kapky.

Pokud použijete Profi olejovou lazuru, vystačíte si jen s jednou vrstvou, protože lazura obsahuje nadprůměrné množství sušiny. V případě jiného typu lazury postup opakujete v dalších nátěrech dle návodu výrobce. Počítejte také s časem potřebným pro proschnutí jednotlivých vrstev.

drevo_3.jpg
Nábytek určený do exteriérů by měl být konstruovaný tak, aby předcházel hromadění vody uvnitř a nevytvářel místa, kam se špatně dostává vzduch

Jestliže po asi půlhodině zasychání zůstaly na povrchu případné zbytky nevsáknuté lazury, setřete je suchým štětcem nebo starým čistým hadrem. To na povrchu zvýrazní léta a přirozený charakter dřeva. Platí, že výběrem vhodné a kvalitní lazury si můžete ušetřit spoustu času.

Lazura silnovrstvá potřebuje o trochu více práce

Pokud byl zahradní nábytek původně ošetřen syntetickou silnovrstvou lazurou, můžete povrch poměrně snadno vybrousit. U vodouředitelné silnovrstvé lazury, která má měkčí povrch, je vhodnější takzvané mokré broušení nebo tekutý odstraňovač starých nátěrů. Jsou-li některé části nábytku (typicky desky stolu) zamaštěné, je důležité tyto části odmastit.

drevo_4.jpg
Pro období mimo sezonu doporučují odborníci umístit nábytek do nevytápěných a suchých prostor, kde proudí vzduch 

Následující postup je již podobný jako u předchozí lazury. Štětcem, případně válečkem nebo stříkáním naneste vrstvu, kterou necháte zaschnout, a postup opakujete podle návodu od výrobce. V případě silnovrstvé lazury je vhodnější aplikovat více tenkých nátěrů, které necháte pořádně uschnout.  

Doporučujeme

Články odjinud