Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Pusťte se do výsevu bylinek, je ideální čas

Máte-li dobrou loňskou zkušenost s některou bylinkou, není důvod, proč ji nepěstovat letos znovu. Správný čas pro vysévání a klíčení semínek je v únoru. Pusťte se do práce, poradíme vám, jak na to.

10 nenáročných bylinek

Určitě si vyberete z deseti nenáročných bylinek, nejčastěji pěstovaných a používaných v naší kuchyni – jejich přidáním do pokrmů výrazně zlepšíte chuť jídel. Že jsou tyto bylinky také léčivé a plné síly, o tom vůbec nepochybujte – užíváním čajů či odvarů z nich zmírníte nebo odstraníte leckteré neduhy. Pěstování zvládnete bez problémů u všech těchto druhů:  

  • Bazalka pravá (Ocimum basilicum)  
  • Pelyněk estragon (Artemisia dracunculus
  • Kopr vonný (Anethum graveolens)  
  • Koriandr setý (Coriandrum sativum)  
  • Majoránka zahradní (Origanum majorana
  • Meduňka lékařská (Melissa officinalis)  
  • Pažitka pobřežní (Allium schoenoprasum
  • Petržel listová (Petroselinum crispum)
  • Šalvěj lékařská (Salvia officinalis
  • Tymián obecný (Thymus vulgaris)

Na co pozor při nákupu semen?

Sáček semen vás přijde na deset až dvacet korun – podle druhu bylinek. Nejdražší jsou bazalky s barevnými listy (fialové, červené) a různými vůněmi (citronová, anýzová, skořicová). Vybrat si můžete i minibazalky s výškou do patnácti centimetrů.

Semena koupíte v semenářských závodech, v zahradnických centrech, v drogeriích a supermarketech. Nekupujte prošlé sáčky ve slevě, dobře klíčí pouze čerstvá semena. Pro výsevy do truhlíku ani celý sáček nespotřebujete, takže osivo vám vydrží do příštího roku.

Jaký substrát a zeminu?

Zároveň se semínky si kupte i substrát na výsevy a množení, nejlépe vyhovující klíčícím rostlinám. Pro přepichování (a přesazování) semenáčků seženete zeminu na dopěstování sadby, cena za desetikilové balení bývá kolem dvaceti až třiceti korun.

V dnešní době se dají sehnat i speciální substráty přímo určené k pěstování bylinek. Jejich koupě rozhodně nebudete litovat. Pro pěstování bylin jsou totiž naprosto ideální.

Klíčení semínek: Jak postupovat a kolik času to zabere?

Vysévat semena bylinek můžete během února do nádob, jež umístíte na parapet. Klíčící semena potřebují dostatek vzdušné vlhkosti, proto nádoby zakryjte průhledným víkem nebo fólií. Máte-li pokojový skleníček, bude se hodit také.

Vzdušnou vlhkost je třeba kontrolovat – přílišná způsobuje na porostech plísně, naopak v suchém vzduchu rostliny neprospívají a krní. Do zakrývací fólie na výsevu stačí udělat několik menších větracích otvorů.

V bytových podmínkách klíčí bylinky mnohem rychleji než z venkovních výsevů. Například meduňce trvá dvacet osm dnů, než začne klíčit na záhonku, v bytě se však objeví už po sedmi dnech. Petržel vám v domácích podmínkách vyklíčí po devíti dnech, na záhonu budete čekat skoro šest týdnů. 

U ostatních druhů nejsou rozdíly v klíčení tak markantní, většinou potřebují ke klíčení doma polovinu „venkovního“ času. Při dostatku světla a vláhy pak získáte do května silné zdravé sazenice pro výsadbu na záhon či do truhlíku.

Kdy přesazovat bylinky a jak na to?

Jakmile se porost semenáčků zahušťuje, je čas rostliny přepíchat (rozsadit). Nepřepichujte ale rostliny s kůlovým kořenem (kopr, petržel), přesazování špatně snášejí. U nich proto raději volte pozdější řidší výsev přímo do balkonového truhlíku nebo na záhon.  

Dobře se manipuluje s rostlinami vysetými ve špetkách do rašelinových tablet, případně do rašelinových květináčků. Tabletu nebo květináč pak zasadíte na vybrané místo (nebo do truhlíku), přimáčknete, zalijete a hotovo – rostlinky ani nevědí, že byly přesazeny.

Kdy dát bylinky na záhon?

Před výsadbou do záhonu nebo na balkon sazenice otužujte: Větrejte místnost, v níž jsou, a postupně je přenášejte denně ven, aby si zvykaly na venkovní podmínky. Chraňte je ale před průvanem a před přímým sluncem, způsobuje na neotužilých rostlinách nenapravitelné škody.  

Nepospíchejte s výsadbou před polovinou května, bylinky jsou převážně teplomilné (u nás se proto pěstují jako jednoleté rostliny). Vždy se řiďte podle denních a hlavně podle nočních teplot.

Přímý výsev: Jako první dejte petržel

Pro přímý výsev se hodí dobře prokypřený záhon ve druhé nebo třetí trati (nesmí být hnojen statkovými hnojivy), na slunném a závětrném místě. Bylinky vysévejte postupně podle délky klíčení: petržel mezi prvními (už v dubnu), bazalka vyklíčí například za týden.  

Obecně se bazalka i majoránka lépe pěstují z předpěstované sadby (vzešlé rostlinky jsou velice drobné a jemné) – vysejete-li do květníků po špetkách semena, můžete pak trs rostlinek dobře rozdělit na menší a vysázet. Obě bylinky lépe prospívají vysázené po několika kusech.

Doporučujeme

Články odjinud