5
Fotogalerie

Melouny vypěstujete téměř kdekoliv v Česku. Stačí správný postup

Pochutnáte si rádi na melounech? Nemusíte bydlet jen na jihu, aby se vám je podařilo vypěstovat doma na zahradě v bio kvalitě. Poradíme vám, jak na to. Základem je volba správné odrůdy a místa výsadby.

Hodně lidí je přesvědčeno, že tento exotický druh poroste dobře jen na jižní Moravě či na Slovensku. Není to pravda! Zvolením správné odrůdy a místa výsadby mohou plodit melouny i na vaší zahradě!

meloun_1.jpg
Odrůdy typu 'Crimson' se řadí mezi pozdnější melouny

Pro začátek si zvolte odrůdy rané. Nejlépe se mi osvědčuje 'Sugar Baby', který dozrává i ve vyšší nadmořské výšce a není příliš náročný.

Jak na to

V tuto dobu máte poslední možnost obstarat si semena vodního nebo cukrového melounu a následně je vysít do lehkého výsevního substrátu s perlitem. Optimální nádoby jsou sadbovače nebo malé květináčky, které na počátku růstu plně postačí.

meloun_2.jpg
Semena melounů si udržují klíčivost po mnoho let

Do horších podmínek lze doporučit roubování melounů. To znamená, že po nějaké době výsevu semen vybrané odrůdy vysejete i semena podnoží – konkrétní doba jejich výsevu se mírně liší (ve dnech) podle odrůdy.

Použít můžete podnože tykve fíkolisté, dále pak 'Sprinter F1' či 'Atlas F1' – například její semena vysévám zhruba dva až tři dny po výsevu melounů.

Jestliže se rozhodnete pro roubování melounů, je dobré, abyste si dopředu pořídili klipsy k tomu určené (lze je s úspěchem použít i na okurky). Rozhodně vám ušetří čas i námahu.

meloun_3.jpg
Pomocí klipsů k sobě dobře přilne podnož a roub

Vlastní výsev

Co je pro samotný výsev asi nejdůležitější, je správná teplota. Ta musí být poměrně vysoká, proto semenům dopřejte zhruba dvaadvacet stupňů Celsia. Pakliže je nádoba větší, můžete do ní dát semena dvě. Umístěte výsev na světlo a překryjte ho fólií. Pozor ale na sluneční paprsky! Mohlo by dojít k „uvaření“ semen.

Při optimální teplotě a vyšší vzdušné vlhkosti byste měli zpozorovat, že rostliny vzejdou do deseti, maximálně do čtrnácti dnů. Poté přistupte k samotnému roubování nebo zároveň i přesazení do většího kontejneru s výživným zahradnickým substrátem.

meloun_4.jpg
Pokud máte sadbovač s malými buňkami, vysévejte po jednom semínku

Další péče je již snadná

Po nahrnkování sazenic je důležité zajistit jim stejnoměrnou teplotu nad dvaceti stupni Celsia a umístění na slunném místě. Pamatujte, že při nedostatku světla jsou rostliny slabé: pokud jim ho nemůžete zajistit, držte je raději v chladnější místnosti. Úměrně k této teplotě porostou, budou ale poměrně silné a vitální.

Než nastane správný termín pro venkovní výsadbu (květen) nebo do skleníku či fóliovníku, snažte se sazenice pravidelně zalévat i přihnojovat. Nejlepší volbou v tuto dobu jsou hnojiva s vyšším podílem dusíku.

meloun_5.jpg
Pro začátečníky je vhodná a osvědčená odrůda 'Sugar Baby'

Pro výsadbu ven bystě měli přednostně zvolit kryté závětrné místo s dostatkem slunce. Melouny jsou náročné na dostatek živin, a tak jim před výsadbou přilepšete kvalitním kompostem nebo rozloženým starým hnojem. Budou vám za to vděčné a brzy se odvděčí bujným růstem a následně i plody.

Pěstování melounů není příliš složité, má však své klady i zápory. Pokud však ochutnáte své plody z vlastní sklizně, nebudete už chtít kupovat melouny, které se vozí z velkých dálek a mají mnohdy jen jalovou příchuť.

VIDEO TIP: Zkuste si podle tohoto video receptu udělat z melounu skvělou salsu, která se hodí jak masu tak ke grilované zelenině.

Doporučujeme

Články odjinud