6
Fotogalerie

Pěstování orchidejí: zrající ovoce k orchidejím nepatří!

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Virové onemocnění znamená konec rostliny

Lenka Rychlá: Koupila jsem si Phalaenopsis manii, přišel mi ovšem s potrhanými kořeny. Zůstalo jich jen pár, ale brzo začaly vyhazovat nové boční kořínky. Zdálo se, že rostlina má nejhorší období za sebou. Před pár týdny jsme se rozhodli vymalovat ložnici, kde si na západním okně phalík prospíval.

rady_9_7.JPG
Foto: Lenka Rychlá 

Asi na týden jsem jej dala do koupelny na severní okno. Když jsem ho nastěhovala zpět, začaly se na něm objevovat skvrny. Zatřela jsem je Tea tree olejem a po pár dnech očistila destilovanou vodou. Skvrny se nešíří, jsou suché, ovšem spodní listy začaly žloutnout. Poradíte, co dál? Co jsem udělala špatně?

Odpověď: Drtivá většina skvrn na listech Phalaenopsisů, s nimiž se setkávám ve čtenářských dotazech, je projevem houbových chorob (mykóz). To je sice závažné a ve většině případů smrtelné onemocnění orchidejí, přesto však stojí za to se o záchranu alespoň pokusit.

rady_9_8.JPG
Foto: Lenka Rychlá

Skvrny na listech vaší rostliny se ale chovají i vypadají jinak. Proto bych spíš než na mykózu tipovala na virové onemocnění. To je pro vás velmi špatná zpráva. Vyléčení či jakákoli záchrana není možná. Virové choroby se šíří rostlinnými šťávami, jsou velmi agresivní a nakažlivé.

Takto postiženou rostlinu je proto třeba co nejrychleji odstranit, a to včetně substrátu i květináče. Všechny nástroje, které přišly s orchidejí do styku (nůžky a podobně), musíte důkladně vydezinfikovat, nejlépe nad plamenem. Odborníci dokonce radí spálit i samotnou rostlinu, aby se zabránilo šíření viru třeba z kompostu.

rady_9_9.JPG
Foto: Lenka Rychlá

Kde jste udělala chybu? Na stavu vašeho Phalaenopsisu nemáte sebemenší podíl. Rostlina byla nepochybně virem nakažena dřív, než se k vám dostala. Virus může v rostlině přebývat i několik let bez jakýchkoli vnějších příznaků.

rady_9_10.JPG
Foto: Lenka Rychlá

Spouštěčem akutní viditelné fáze onemocnění se může stát i drobná změna podmínek (jiná teplota či osvětlení), v případě vašeho Phalaenopsisu manii tedy nepochybně ono přestěhování do koupelny. Další informace a doporučení k tomuto tématu naleznete třeba v článku věnovanému virovým onemocněním (Orchid fleck virus).

Na listech se vytvořil žlutý lem

Kateřina Košínová: Asi devět měsíců mám miniphalaenopsis, byl umístěn na baru před oknem. Po odkvětu vyrostly dva listy, teď má nový květní stvol a chystá se rozkvést. Stvol se začal stáčet za světlem, a proto jsem rostlinu umístila na okenní parapet k ostatním orchidejím.

Po přemístění na okno jsem si na vrchních dvou listech všimla žlutého lemu, který jakoby průsvitní a sesychá (dá se ohrnout). Je to změnou místa a suchým vzduchem nad parapetem, nebo sluníčkem? (Okno už teď přistiňuji.) Na jiných orchidejích nic podobného není.

Orchideje zalévám jednou za dva týdny ponořením, dodržuji důkladné okapání. Hnojila jsem je naposled v září, a jelikož zalévám městskou vodou, mají teď odsolovací pauzu. Všem se daří a vesměs kvetou. Mám hnojivo od Agro-Orchidea a hnojím dle návodu.

Kořeny má miniphal krásně zelené a vesměs silné. Po odkvětu ho chci přesadit do kůry, teď je v mechu. Mám ještě jeden mini, ten zůstal na baru a nic mu není. Na baru mám misku s jablky, od rostliny asi jeden metr. Možná se mu přestal líbit ten mech, nahoře černá. Žádné potvůrky jsem na rostlině neobjevila.

rady_10_1.JPG
Foto: Kateřina Košínová

Odpověď: Velmi podobný problém jsme řešili v přecházejícím dílu Orchidejové poradny, kde uvádím tři možné příčiny vzniku světlého lemování (panašování, přehnojení, viróza). U vaší rostliny můžeme zcela jistě zavrhnout přehnojení. Orchideje hnojené naposledy před půl rokem nepochybně netrpí nadbytkem fosforu ani jiného prvku.

V dotazu zvažujete i další možnosti. Popálení od slunce má svou specifickou, zcela odlišnou podobu, a proto je můžeme také vyloučit. Některé panašované rostliny (Ficus, Scindapsus) ale při zvýšené dávce slunečního svitu tvoří listy s větší plochou světlých míst.

Třeba si i váš Phalaenopsis s jarním sluníčkem vzpomněl na své panašování. Zasychající světlý lem by snad také mohl signalizovat nedostatek vlhkosti, a tedy zmíněné vystavení extrémně suchému vzduchu – tuto příčinu ale nepovažuji za příliš pravděpodobnou.

Černající mech bývá předzvěstí změn vlastností substrátu – při jeho zahnívání se mohou nově tvořit škodliviny, na které rostlina pak reaguje nezvyklými projevy. To se ale obvykle projeví nejprve v oblasti kořenů. Ty, jak ale píšete, jsou zdravé. Přesto doporučuji přesadit rostlinu co nejdříve, nečekejte do odkvětu!

rady_10_2.JPG
Foto: Kateřina Košínová

Posledním bodem našeho detektivního pátrání je ona mísa s ovocem. Je známo, že zrající ovoce uvolňuje do vzduchu ethylen, jedovatý plyn, jenž je pro citlivé rostliny, k nimž orchideje bezesporu patří, nebezpečný. Může-li škodit i v metrové vzdálenosti? A je tento konkrétní Phalaenopsis vnímavější, když u ostatních vašich orchidejí se tento jev nevyskytl?

Nevím. Je mi líto, ale v případě takto výjimečných a nespecifických skvrn je přesné určení příčiny nemožné. Mohu jen vyloučit možnosti, o nichž se domnívám, že poškození nezpůsobily, a vyjmenovat ty, jež příčinou být mohou, ale rozhodně nemusí.

Co bych dělala na vašem místě? Rostlinu bych přesadila, dobře izolovala od ostatních a pozorovala. Kdyby se její stav zhoršoval a poškození rozšiřovalo, v obavě z virózy bych ji odstranila. Jinak bych jí ale určitě dala šanci.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud