6
Fotogalerie

Co se dá vidět v přírodě: kudlanka cyklistka a manželský kanibalizmus

Kudlanka si vyjela na rostlinném kole na výlet. Nebo se to tak aspoň zdá podle fotky amatérského fotografa Eca Suparmana.

S blížícím se příznivějším počasím budete mít šanci najít v přírodě či na zahradě kudlanku nábožnou (Mantis religiosa) i vy.

kudlanka_2.jpg
Snímek, pořízený amatérským fotografem, zaujme a pobaví 

Dříve u nás nebyl tento hmyz krom oblasti Jižní Moravy příliš rozšířený, ale vědci zjistili, že vlivem oteplování podnebí se postupně přesunuje i na sever.

kudlanka_3.jpg
Na stehně má černé skvrny připomínající oči, jimiž zastrašuje predátory

Podle čeho ji poznáte

Kudlanka nábožná je jediným českým zástupcem řádu kudlanek. Maskuje se světle zelenou barvou, která se na podzim mění v hnědou. Poznáte ji podle velkých očí na trojúhelníkovité hlavě a výrazně protaženého prvního hrudního článku jejího těla.

kudlanka_1.jpg
Jako jediný druh kudlanek u nás i ve světě umí kudlanka nábožná, aniž by pohnula tělem, otočit hlavu o 360 stupňů

Patří k dravcům, kteří dokážou na svou kořist, většinou drobný hmyz, číhat velmi dlouho. Bleskurychle ji uchopí předním párem končetin (tzv. loupeživé končetiny), přivře mezi ozubenou holeň a chodidlo a zaživa sežere.

Kořist se hýbe, i když má většinu těla sežranou

Na tělo kořisti vypouští sliny, které obsahují látky, jež lokálně umrtví nervovou soustavu lapeného hmyzu a naleptají ho do jakési kaše, již potom kudlanka konzumuje.

kudlanka_4.jpg
Kudlanka patří k několika málo druhům hmyzu schopným vnímat člověka

Kudlanky, a zvláště samičky (jsou těžší než samci), příliš daleko nedoletí. Křídla používají hlavně při přesunech za potravou nebo v ohrožení, nechtějí-li bojovat.

Jak vypadá manželský kanibalizmus

Snad nejznámější ze života kudlanek je takzvaný manželský kanibalizmus, kdy samička po páření sežere samečka. Tato situace nastává především při nedostatku potravy.

kudlanka_6.jpg
Samice kudlanky nábožné v akci: právě ukousla hlavu samečkovi
kudlanka_5.jpg
Sameček tentokrát posloužil jako potrava. V přírodě se jich vyskytuje výrazně méně než samiček

Vědci se domnívají, že zdraví a silní samečkové se snaží najít bezpečnou chvíli, kdy se od samičky odpojí a utečou. Samička se dožívá sedmi až osmi měsíců života, sameček maximálně dvou.

 Zdroj: Wikipedie, foto: Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud