6
Fotogalerie

Pěstování orchidejí: měkká voda jim svědčí. Kde ji vzít, když neprší?

Řadíte se mezi začínající pěstitele orchidejí? Nevíte si rady s pěstováním některého z běžných druhů? Zdá se vám, že vaše orchidej chřadne či málo kvete? Projděte si jednotlivé díly naší Orchidejové poradny: ve většině případů jsme ten samý problém, který trápí i vaši rostlinu, už řešili a tazateli poradili nejvhodnější řešení.

Když rostliny vypadají smutně

Petra Kociánová: Již delší dobu se pokouším pěstovat orchideje, a i když kvetou, nevypadají zdravě. Pročetla jsem poradnu, ale i tak prosím o radu, jak postupovat. První rostlinka nemá ani zdravé kořeny, oba listy jsou gumové, uvadlé. Podle poradny budu muset asi odstranit květ, ale co dál?

rady.7_1.JPG
Foto: Petra Kociánová

Ta druhá je na tom o něco lépe, má alespoň nové vzdušné kořeny a vrchní listy jsou pevnější. Dříve jsem dle rady zalévala tak, že rostliny byly každý týden celé ponořené na několik hodin v převařené vodě. Poté chřadly a zjistila jsem, že jim uhnívají kořeny.

Uhnilé kořeny jsem ostříhala a většinou se rostliny vzpamatovaly . Nyní je nechávám ponořené jen čtvrt hodiny, zalévám zhruba po deseti dnech a rosím. Není to zas málo? Obě jsou celoročně na severním okně. Znám i případy, že mají tento druh orchidejí pouze ve váze s vodou, žádný substrát.

Odpověď: Obě vaše orchideje skutečně vypadají velmi smutně. Zda je příčinou jejich stavu nedostatek či přebytek vody, to už asi neurčíme, přesto jsem si jistá, že mají velkou šanci na zlepšení. Rada je zde velmi jasná a jednoduchá. Orchideje co nejdříve přesaďte do kvalitního substrátu s podílem mechu.

rady.7_2.JPG
Foto: Petra Kociánová

Držte se rad uvedených ve Fotospeciálu: přesazujeme orchideje. Veškeré kořeny opatrně stočte pod povrch substrátu. Další péče o rostliny po přesazení je velmi podrobně popsána v jedné z  předcházejících poraden. U takto vyčerpaných orchidejí je skutečně vhodné květní stvol odstranit.

Správný interval zalévání musíte určit vy sama. Vždy záleží na tom, aby substrát byl proschlý, nikoli však zcela vyschlý. Rychlost vysychání substrátu je ovlivněna individuálními podmínkami, především jeho vzdušností, dále teplotou i vlhkostí okolního prostředí. Obvykle se pohybuje mezi sedmi až deseti dny.

rady.7_3.JPG
Foto: Petra Kociánová

Po přesazení a aplikaci podpůrných prostředků orchideje zcela jistě pookřejí. Povadlé listy se pravděpodobně již nevyrovnají, ale ty nově vyrostlé budou zdravé a pevné. Začátek vegetace je pro vitalitu rostlin tím nejlepším lékem a věřím, že při správné péči se vašim orchidejím začne znovu dařit.

Pěstování Phalaenopsisů ve vázách (klimavázách) bez substrátu doporučit rozhodně nemohu. Více se k tomuto tématu dočtete v článku Jak pěstovat orchideje: podruhé nad čtenářskými dotazy i v diskuzi pod ním. Za určitých podmínek lze ve vázách pěstovat orchideje typu Vanda, hybridní Phalaenopsis v amatérských domácích podmínkách ale vždy patří do substrátu!

rady.7_4.JPG
Foto: Petra Kociánová

Půlroční přestávka v kvetení není problém

Ivana Marková: Mám doma čtyři Phalaenopsisy, které v rozmezí půl až jednoho roku nekvetly. Mají krásné tmavě zelené listy až třicet centimetrů dlouhé, každá rostlina o pěti až osmi listech, rostou jim stále nové.

Jednou za dva týdny je namáčím asi na hodinku do vody, přes zimu do převařené a odstáté, přes léto do dešťové. Rozrůstají se, ale nekvetou. Mám je situované na západní stranu, teplota v bytě okolo 22 stupňů Celsia přes den. Jedna orchidej mi v létě dala malou keiku, ale ostatní nic. Nevím, co s nimi, aby se již rozkvetly.

Odpověď: Půlroční přestávka v kvetení není nic výjimečného a jistě vás nemusí znepokojovat. V dotazu nezmiňujete výživu rostlin. V případě, že své orchideje nijak nehnojíte, je rada velmi prostá. Co nejdříve je začněte pravidelně přihnojovat tekutým hnojivem pro orchideje se zvýšeným podílem draslíku (K), jenž kvetení podporuje (Neudorff, Plantella, Substral).

rady7_5.jpg
Foto: Profimedia

O správném dávkování se dočtete v mnoha dílech naší orchidejové poradny a tak jen připomínám, že dávka pro ředění by nikdy neměla přesáhnout dva mililitry prostředku na litr měkké vody (bez ohledu na doporučení uvedená na obalu). Hnojivou zálivku vždy prostřídejte s alespoň jednou zálivkou čistou měkkou vodou; hnojte do vlhkého substrátu.

Dodaná výživa a současné příznivé vegetační období vaše orchideje ke kvetení jistě pobídnou. V případě, že své orchideje již hnojíte, a přesto se vám nedaří přivést je do květu, doporučuji nahlédnout do pátého dílu loňské Poradny pro začínající pěstitele, kde řešíme velmi podobný problém.

Čím nahradit dešťovou vodu?

Ivana Slabihoudková: Pěstuji už několik let pár Phalaenopsisů a v poslední době už v Českých Budějovicích asi nemáme tak měkkou vodu jako dříve. Prosím o radu – pokud neprší a došly mi zásoby dešťové vody, jak ji nahradit?

rady7_6.jpg
Foto: Profimedia

Odpověď: Dešťovou vodu lze bez problémů nahradit vodou destilovanou či demineralizovanou. Aby se přiblížila hodnotám vody dešťové, zkuste ji pro běžnou zálivku obohatit stopovým množstvím (do 0,5 mililitru) šetrného podpůrného prostředku (například Orchimix z budějovického Explantexu).

Při plném hnojení pak můžete dávku hnojiva zvýšit až k doporučovaným dvěma mililitrům na litr. Další informace k tématu naleznete v článku Jak pěstovat orchideje: zálivka a hnojení.

Čtenářské příspěvky byly v případě potřeby redakčně upraveny.

Doporučujeme

Články odjinud