6
Fotogalerie

Výsev zeleniny na záhony má svá pravidla

Jakmile denní teploty překračují patnáct stupňů, nastává čas pro výsev nenáročných druhů zeleniny přímo na záhony. Pokud začnete s přípravou včas, během několika týdnů se můžete těšit na první příděl vitaminů ze zahrádky.

vysev_1.jpg
Před započetím setí zbavte plochu nežádoucích plevelů

Před samotným zahájením výsevů nezapomeňte na několik důležitých činností. Začněte tím, že záhony zbavíte všech zárodků vytrvalých plevelů, jako je ptačinec žabinec nebo pýr plazivý, ty v zahrádce bují ihned po odtátí sněhu.

Bez nežádoucích hostů

Pokud se vám nepodaří všechny plevele vyrýt či vytrhat, pomozte si některým ze selektivních herbicidů, které jsou k dostání v každé prodejně se zahrádkářskými potřebami. Totální herbicidy nejsou vhodné, protože by mohly výrazně omezit, případně úplně zastavit růst klíčících rostlin.

Důkladné nakypření oživí činnost mikroorganizmů v půdě a pomůže se zadržováním vody. Přidáním uleželého kompostu a jeho mělkým zapravením pomocí železných hrábí vznikne ideální prostředí pro správné klíčení.

vysev_2.jpg
Vysévejte do řádně prokypřené půdy obohacené o kompost

Vyberte vhodný druh

Před samotným počátkem setí si vyberte některé z raných a hybridních odrůd  zeleniny. Mají totiž zvýšenou odolnost proti nepříznivým vlivům přírody a méně trpí chorobami.

V dubnu patří na záhony tyto užitkové rostliny:

  • kořenová zelenina – červená řepa, mrkev a ředkvičky; 

  • listová zelenina – mangold, salát ledový, špenát; 

  • luštěniny – fazol zahradní, hrách. 

vysev_5.jpg
Do práce můžete zapojit i své ratolesti, určitě vám rády pomohou

Pravidla výsevu

Dříve než se pustíte do práce, připravte si slabší dřevěné prkénko, pomocí kterého si přesně označíte vzdálenost mezi jednotlivými řádky rostlin. Mezi jednotlivými semeny ponechte mezeru minimálně centimetr a půl.

Pokud totiž vysejete příliš mnoho semen do jednoho řádku, nevyhnete se v pozdější době vyjednocení semenáčků, navíc jejich růst nebude bezproblémový. Rostliny z hustého výsevu rychle ztrácejí děložní lístky, jsou velmi slabé, vytáhlé a náchylné k chorobám.

vysev_3.jpg
Toto je správná technika setí: ze sáčku vysypte malé množství semínek do dlaně, následně je mezi špičkami palce a ukazováčku postupně vložte do řádků

Přesně opačně vypadají mladí jedinci z výsevu řídkého: jsou nižšího vzrůstu, mají silný stonek a děložní lístky jim zůstávají velmi dlouho. Nezanedbatelnou výhodou řídkých výsevů je vysoký a vyrovnaný výnos.

Po zasetí semínka zahrňte slabou, zhruba centimetrovou vrstvou půdy a  výsev udržujte stále mírně vlhký. Pravidelně odstraňujte každého nevítaného hosta ve formě rychle rostoucích obtížných plevelů.

Klíčící výsev zbytečně nepřelévejte! Pro vyvíjející se rostlinky to má katastrofální následky. Nejen že se jim v mokré půdě špatně vyvíjejí kořeny, ale navíc jsou snadným terčem houbových chorob.  Velké množství vody také udusává půdu, která následně rychleji vysychá a tvoří se na  ní tuhý škraloup.

vysev_4.jpg
Hustší výsev vyžaduje následné vyjednocení

Pomozte si fólií

Ke zrychlení procesu klíčení použijte bezbarvou polyetylenovou fólii nebo netkanou textilii. Fólie nebo textilie chrání výsev před výkyvy teplot v noci. Ve dnech, kdy svítí sluníčko ve své plné síle, zakrytí odstraňte.  Mezi samotným krycím materiálem a výsevem musí zůstat mezera velká alespoň pět centimetrů.

Pro fólie nebo textilie je dobré vyrobit si jednoduchý obdélníkový dřevěný rám. Na něj pak následně přibijte pomocí hřebíků nebo připínáčků vámi zvolenou krytinu. Fólii seženete v obchodě se zahrádkářskými potřebami. Ptejte se na fólii pro použití v zahradě, která je zdravotně nezávadná.

vysev_6.jpg
Semínka zahrňte slabou vrstvou zeminy a zalévejte

Jiné typy fólií mají odlišné složení a mohou obsahovat podíl látek toxických pro lidské tělo. Bílá netkaná textilie je již osvědčenou a výbornou pomůckou. Právě přirychlení pomocí podomácku vyrobeného rámu pomůže navodit podmínky jako v pařeništi a vy se můžete těšit na brzkou úrodu.

Doporučujeme

Články odjinud