6
Fotogalerie

Řeřicha setá: dopřejte si jarní vitaminovou vzpruhu

Nemáte truhlík, misku ani květináč s trochou zeminy? V tom případě si vypěstujte skromnou řeřichu. Tak rychle a na malém prostoru vám doma nevyroste žádná jiná bylinka ani zelenina.

Přitom se v drobné rostlince skrývá přímo nálož vitaminů a minerálů potřebných pro lidský organizmus právě v období, kdy venku ještě neroste nic, co by se dalo sklidit a zasyrova konzumovat.  

Občas zapomínaná a znovu nacházená

Řeřicha setá (Lepidium sativum) se pěstuje od nepaměti v zemích Orientu: její původ by měl být v Iráku, odkud se pravděpodobně v době antiky rozšířila do zemí Asie a Evropy.  

Byla považována za bylinu léčivou a mnozí lékaři ji doporučovali lidem trpícím nemocemi močového ústrojí a poruchami krvetvorby. Jako léčivá bylina se pěstovala na záhonech, kde dorůstá výšky kolem čtyřiceti centimetrů.  

řeřicha_2.JPG
Semena naklíčí do druhého dne, pak je můžete použít podobně jako klíčky mungo do jarních salátů 

Sbírala se mladá kvetoucí řeřicha a ze sušených rostlin se připravovaly čaje i masti. Pokud byste se rozhodli k venkovnímu pěstování, bude řeřicha klíčit nejméně deset dnů a pomaleji poroste. 

Nejčastěji se ale pěstuje doma, a protože roste opravdu velmi rychle, nevadí jí ani zhoršené světelné podmínky během krátkých zimních dnů. Můžete ji tedy pěstovat po celou zimu a zajistit si tak čerstvé vitaminy kdykoliv. 

řeřicha_8.jpg
Semena řeřichy pořídíte za pár korun

Pozor, začínáme!

Nejprve si kupte několik sáčků semen řeřichy. Proč hned několik? Výsev je potřeba udělat hodně hustý, protože rostlinky jsou velmi drobné. Třebaže je v jednom gramu asi pět set semen, vyjde vám z třígramového sáčku výsev na jeden polystyrenový tácek.

Nelekejte se výdajů, v semenářství pořídíte balení za šest až osm korun. Nekupujte však velkou zásobu, kterou neupotřebíte, ani zlevněná semena s prošlou lhůtou použitelnosti. Řeřicha ztrácí rychle klíčivost zvlášť při nevhodném skladování, zato čerstvá semínka vyklíčí prakticky stoprocentně. 

řeřicha_1.JPG
Jediná celoročně prodávaná odrůda řeřichy je 'Dánská'  

Miska, vata, voda, světlo

Na výsev postačí polystyrenový či plastový tácek nebo nehluboký kelímek. Pokud nemáte žádnou zeminu, vezměte třeba dvě až tři papírové utěrky nebo ubrousky, případně silnější vrstvu vaty.  

Tento „substrát“ složte na tácek a vydatně zalijte vodou, teprve až se voda řádně vsákne, hustě vysévejte řeřichu. Semena nesmí v žádném případě zaschnout. 

řeřicha_4.jpg
Za půldruhého dne se řeřicha vyklube a začínají se objevovat lístečky, zatím nezelené 

Pro váš klid a méně starostí přetáhněte přes nádobku fólii na potraviny nebo strčte tácek do mikroténového sáčku. Řeřicha spolehlivě vyklíčí do druhého dne, bude-li mít teplotu nad dvacet stupňů.  

Ani naklíčené rostliny nesmí přeschnout – pokud by se tak stalo, využijete je jedině do salátu (co nejdříve, jinak jsou na vyhození). Proto je lépe nedávat výsevní tácek přímo na slunce, kde se voda odpařuje mnohem rychleji. 

Roste jako z vody

Klíčky řeřichy rostou před očima, už za dva dny uvidíte na stoncích zárodky lístků. Jen nezapomínejte na dostatek vláhy. V dalších dnech už není potřeba držet rostlinky zakryté, nechte je volně růst. 

řeřicha_6.jpg
Jakmile by vám řeřicha jen trochu zaschla, už ji nic neoživí a na tácku můžete „dosušit seno“ 

Za pět až šest dnů můžete sklízet! Odstříhávejte lístky i s částí stonku a začerstva použijte v kuchyni. Řeřicha se hodí nejen na chleba s máslem. Dejte ji do pomazánek z vajec i tvarohu, na posypání vařených brambor, do hotové polévky na talíři, k omáčkám, prostě všude kde vám bude chutnat.

Nevařte ji, měla by hořkou chuť. Syrová připomíná jemné ředkvičky, čím jsou rostliny starší, tím jsou palčivější a výraznější. 

V čem je její síla?

V drobounkých řeřichách je neuvěřitelný zdroj zdraví. Začnete-li u vitaminu C, můžete ve výčtu pokračovat beta- karotenem, vitaminy A, B1, B3, B6, K až k omlazujícímu vitaminu E. 

Stejně překvapující je sada obsažených minerálů – draslík, sodík, vápník, fosfor, železo i jód. Vše doplňují kyselina askorbová, nasycené mastné kyseliny, riboflavin a vláknina. Není to ještě všechno, ale pro představu snad tento výčet postačí. 

řeřicha_7.jpg
U nás nikdy nedoroste řeřicha k plně rozvitým lístkům a skončí na talíři. Stříhejte i se stonky, jsou stejně jemné jako lístky

Velikonoční radost

Nahradit zelené osení ve velikonoční misce řeřichou není nejlepší řešení. Jakmile rostlinky trochu dorostou, začnou se rozklesávat a kroutit, takže by dlouhodobější výzdoba nebyla úhledná a měla trvání víc než krátké. Načasujete-li si ale výsev dobře, můžete si dopřát ozdobné skořápkové mističky se zelení přesně na jeden z dnů Velikonoc.

Doporučujeme

Články odjinud