6
Fotogalerie

Maliník vysaďte teď, je nejvhodnější čas

Máte v plánu vysadit si na zahradu maliník (Rubus idaeus)? Pokud ano, pusťte se do toho v první části měsíce března.

Maliník poskytuje pěstitelům jednu zásadní přednost: je možné ho pěstovat i ve vyšších nadmořských výškách (asi do šesti set metrů nad mořem). Protože vykvétá později, neohrozí ho jarní mrazíky.  

mal_3.jpg
Maliníky se dožívají patnácti let

Větší plody, nebo častější sklizeň?  

Ještě před nákupem sazenic si promyslete, jaké odrůdy budete chtít: jednou plodící nebo remontantní, které plodí dvakrát ročně?  

Pro první skupinku, u níž sklizeň nastává mezi červnem a červencem, jsou typické větší plody. Odrůdy remontantní plodí během léta a poté ještě v září až říjnu. Druhá sklizeň ale bývá menší a ne všechny maliny dozrají. 

mal_2.jpg
Pokud máte dostatek prostoru, pěstujte více odrůd s odlišně zbarvenými plody. V ovocném salátu bude jejich kombinace vypadat zajímavě

Než se pustíte do výsadby

Prostor, kam budete maliníky vysazovat, vybírejte s rozmyslem. Měl by jim poskytnout dostatek slunečního svitu a pokud možno lehčí půdu. O přísun vody a živin se můžete postarat sami.  

mal_4.jpg
Vysadíte-li začátkem března maliník, příštím rokem se dočkáte sklizně

Záhon velmi důkladně odplevelte. Je-li v něm pýr, zlikvidujte ho, jinak se maliníku dařit nebude. Sazenice dávejte ve vzdálenosti na metr od sebe, pokud nemáte dost místa, postačí sedmdesát až osmdesát centimetrů. 

Pracovní postup 

mal_5.jpg
S výhony pracujte opatrně, ať jim nepoškodíte očka

Při výsadbě pamatujte na důležité pravidlo: kořenový krček je třeba umístit několik centimetrů pod povrch zeminy. Maliník poté pevně přimáčkněte a dobře zalijte. Výhony seřízněte na dvě až tři očka, což je asi dvacet centimetrů.

mal_6.jpg
Barvivo obsažené v plodech malin patří k nejsilnějším antioxydantům

Pokud by se ještě v této sezoně objevily na keříku květy, odstraňte je. Předčasná plodnost rostliny zbytečně vysiluje. Stejně tak nechte až na příští rok hnojení. Maliníku zatím prospějete, když mu po výsadbě dopřejete sedmicentimetrovou nastýlku kompostu.

mal_1.jpg
Opora, která drží maliníky vzpřímené, může být z různých materiálů, ovšem nejlepší zkušenosti jsou s pevným drátem 

Nezapomeňte na vedení

Zahradní maliny se většinou pěstují na různých typech vedení. Jako nejpraktičtější se osvědčil pás rostlin mezi dvěma řadami opory (většinou bývá drátěná) umístěný tak, abyste se k maliníkům dostali z obou stran. Rostliny není třeba k opoře vyvazovat. 

Foto: Profimedia

Doporučujeme

Články odjinud