Ve skleníku dostatečně větráme, aby byla sadba otužilá a nešířily se houbové choroby

Ve skleníku dostatečně větráme, aby byla sadba otužilá a nešířily se houbové choroby

18
Fotogalerie

Zelenina v dubnu: výsev a výsadba

V dubnu je již zahrada plná pučících a rašících rostlin. Na zeleninové záhony vyséváme a sázíme také mnohé druhy zeleniny. Mnohé plodiny mají nejvyšší čas dostat se do země.

Některé plodiny vyséváme přímo na záhony, jiné na záhonech předpěstováváme a pak je teprve rozsazujeme. Teplomilné druhy zeleniny ale musíme předpěstovat ve skleníku, pařeništi nebo za oknem, až po zmrzlých mužích v květnu mohou do země.

Košťály by se zimy nebály

V dubnu intenzivně vyséváme různé druhy košťálové zeleniny a předpěstovanou sadbu vysazujeme.

Výsev ve skleníku či za oknem – v dubnu ještě můžeme vyset zelí hlávkové polorané a pozdní, růžičkovou kapustu, kadeřávek, pozdní kedlubny, letní květák a brokolici.

sadba zeleniny.jpg zelí.jpg brokolice.jpg

Výsev na venkovní záhon – v teplých oblastech vyséváme na záhony hlávkové zelí polorané a pozdní, hlávkovou kapustu pozdní, růžičkovou kapustu, kedlubny, letní květák a brokolici.

Výsadba na záhon – do země patří v dubnu předpěstované sazenice raného a poloraného hlávkového zelí, rané hlávkové kapusty, kedluben, raného květáku a brokolice.

rajčata.jpg okurky.jpg cukety.jpg

Plodová zelenina kouká z okna

Plodová zelenina, tedy rajčata, lilky, okurky a tykve zatím koukají na vekovní přírodu skrze sklo. Za okny či ve skleníku budou ještě do 15. května. Pokud jsme nestihli předpěstovat sadbu v březnu, rychle ještě vyséváme. Dovolit si to můžeme zvláště v teplých oblastech země, kde roste plodová zelenina rychleji.

Výsev do skleníku, pařeniště či za okny – končíme výsev tyčkových i keříčkových rajčat, velkoplodé papriky, nakládaček a sálátovek (okurky). V dubnu je pravý čas na výsev melounů, cuket, patizonů a dýní.

fazolky.jpg hrášek.jpg 

Lusk sem, lusk tam

Luskovou zeleninu sejeme přímo na místo do hnízd či řádků. Předpěstování u nich se neprovádí.

Přímý výsev na záhony – do hnízd po 3–4 semenech nebo do řádků vyséváme hrách, ke konci měsíce vyséváme také fazol (je náchylný na přízemní mrazíky) a do země patří také bob zahradní.

ředkvičky.jpg mrkev.jpg kořen.jpg

Kořenová zelenina

Ani kořenovou zeleninu nepředpěstováváme.

Přímý výsev na záhon – v dubnu je čas na výsev mrkve i karotky, na počátku měsíce doséváme petržel a pastinák, vyséváme dále řepu salátovou, ranou řepu setou, ředkvičky, vodnici a tuřín.

  porek.jpg cibulka nať.jpg

Cibulová zelenina

Cibulovou zeleninu vyséváme přímo na záhon. V pařeništi můžeme předpěstovat cibuli kuchyňskou a zimní pórek.

Přímý výsev na záhon – na záhony patří v těchto dnech sazečka (cibulky), rychle ještě můžeme dosázet jarní česnek a šalotku.

saláta.jpg list zeleniny.jpg čínské zelí.jpg

Listí nejen pro králíky

Listová zelenina má v dubnu nejvyšší čas dostat se do půdy.

Výsev v pařeništi, skleníku a za okny – předpěstovat výsevem můžeme letní hlávkový salát, ledový, listový a římský salát, novozélandský špenát, štěrbák, hlávkovou čekanku, řapíkatý a listový celer, čínské zelí a sladký fenykl.

Výsev na venkovní záhon – pro předpěstování sadby vyséváme na venkovní záhony letní hlávkový, ledový a římský salát, štěrbák, čekanku, čínské zelí, sladký fenykl, reveň (rebarboru) a chřest.

Výsadba na záhony – do země patří sadba hlávkového raného salátu, římského a listového salátu a chřestu.

Přímý výsev na záhony – do řádků sejeme mangold pažitku a špenát.

červená brambora.jpg brambory.jpg

Okopaniny neslaví první máj

Okopaniny jsou na zahradě v podstatě zastoupeny pouze bramborami. Ty musejí být podle počasí v dubnu v zemi, nejpozději do 1. května.

Co je to přímý výsev?

Touto metodou vyséváme zeleninu, u níž získáváme většinou kořeny. Ty mají kůlový tvar a špatně se přesazují. Mladé rostlinky se neujímají dobře a vyprodukovaná zelenina není kvalitní. Proto sejeme do řádků či hnízd semínka a takovou sadbu už nepřesazujeme na jiné místo. Můžeme ji maximálně tzv. vyjednotit, tedy některé jedince v přehuštěném výsevu vytrhat. Také luskoviny nepředpěstováváme, protože velmi rychle klíčí a dobře rostou. Některé druhy můžeme vysévat přímo na pozemek i předpěstovávat. Přímý výsev u těchto druhů zeleniny se doporučuje v klimaticky příznivějších oblastech země.

Doporučujeme

Články odjinud