12
Fotogalerie

Pěstitel radí, jak pěstovat mučenky

Exotické mučenky patří k rostlinám s barevně i tvarově nejkrásnějšími a současně nejzajímavějšími květy. Za své zvláštní jméno vděčí tyto původně brazilské liány misionářům, kteří v nich viděli symbol umučení Krista. Jak tyto krásky pěstovat v domácích podmínkách?

Květ jako symbol umučení

Latinský název rostliny Passiflora je složen ze slova passio, což znamená utpení, a flos, květ. Deset okvětních lístků chápali misionáři jako připomínku deseti apoštolů, pakorunka květu podle nich představovala trnovou korunu a tři pestíky hřeby, kterými byl Kristus ukřižován.

Na pěstování mučenek jsem se zeptala Romana Vránka, který s nimi má dvacetileté zkušenosti. Snímky jeho rostlin si můžete prohlédnout v naší fotogalerii. Tušili byste, že květy jednotlivých druhů mučenek mohou být vzhledově tak rozdílné?

Passiflora belotii.jpgPassiflora citrina.jpg 
Passiflora belotii • Passiflora citrina

Jak jste se k pěstování mučenek dostal?

Začínal jsem ve svých šestnácti letech s pěstováním citrusů. Zjistil jsem, že citrusáři pěstují i jiné tropické a subtropické rostliny a mezi nimi také mučenky, převážně ty s jedlými plody. 

Od jednoho jsem dostal svou první mučenku a od té doby se má sbírka dosti rozrostla. Dnes už citrusy nepěstuji, zaměřil jsem se spíše na mučenky a nové druhy často získávám právě výměnou s jinými pěstiteli.

Jak dlouho se tomuto koníčku věnujete?

Svoji první mučenku jsem dostal v sedmnácti letech, takže dvacet let.

Kolik druhů a které momentálně máte?

Pěstuji přes padesát druhů a celkem mám asi sto rostlin.

Passiflora decaisneana.jpgPassiflora 'Kaiserin Eugenie'.jpg 
Passiflora decaisneana • Passiflora 'Kaiserin Eugenie'
 

Pěstujete i druhy s jedlými plody? Pokud ano, které to jsou?

Pěstuji Passifloru edulis, která má plody známé jako maracuja, dále například Passifloru alatu, Passifloru caeruleu, Passifloru quadrangularis, Passifloru naviculatu, Passifloru ligularis, Passifloru mollissimu (mučenku banánovou) a další.

Jaká bývá průměrná sklizeň a kdy se dá u rostlin očekávat?

Záleží na tom, kde člověk mučenku pěstuje. Ve sklenících většinou bývá větší úroda než při pěstování mučenky v bytě. Mučenky plodí během celého léta a na podzim, ale například v zimní zahradě můžete plody sklízet i v období zimy.

Jakým způsobem či způsoby plody zpracováváte? Jak chutnají?

V plodech se nachází sladkokyselá dužnina (arilus), plná černých semen. Já sklízím plody pouze na semena, snažím se poslední dobou mučenky mezi sebou křížit.

Passiflora 'Cary'.jpgPassiflora caerulea.jpg 
Passiflora 'Cary' • Passiflora caerulea     

Můžete popsat, jak by měla vypadat celoroční péče o mučenky?

Mučenky je třeba každým rokem na jaře seříznout na dvě až tři očka, aby kvetly. Kvetou totiž pouze na nových výhonech. Pokud je to třeba, tak rostliny na jaře přesadíme. Mají rády spíše menší a hlubší nádoby, nesmíme zapomenout na oporu.

Větší rostliny vysazujeme k dřevěným, bambusovým nebo drátěným opěrným konstrukcím, které si můžeme snadno vyrobit sami. Nejčastěji se mučenky namotávají do kruhu. Mají rády slunné a teplé stanoviště, při nedostatku světla sice rostou, ale nekvetou. Od jara do podzimu vyžadují vydatnou zálivku, v zimě zalévání omezíme.

Passiflora 'Pink Passion'.jpgPassiflora racemosa.jpg 
Passiflora 'Pink Passion' • Passiflora racemosa 

Pro podporu kvetení je důležité pravidelně hnojit, a to každých čtrnáct dní od jara do podzimu. Dobré zkušenosti mám s krystalickým hnojivem. Mučenky potřebují vlhkost, proto je vhodné časté rosení, jednou za čas i s přídavkem hnojiva. Přezimují při teplotě osm až dvanáct stupňů Celsia.

Kde mučenky pěstujete vy? Zimujete je, nebo je pěstujete jako jednoletky, tedy vždy na jaře je znovu vysejete?

Mučenky pěstuji jako trvalky v nádobách v panelákovém bytě. Výhodou je, že je mohu na jaře vynosit na balkon, kde se jim líbí. Na zimu jim pak musím v bytě najít vhodné místo s dostatkem světla na přezimování, což je při tom množství rostlin, které mám, docela problém.

Jakými způsoby mučenky množíte?

Mučenky množím výsevem nebo řízkováním. 

Passiflora caerulea 'Constance Elliot'.jpgPassiflora 'Sunburst'.jpg 
Passiflora caerulea 'Constance Elliot' • Passiflora 'Sunburst'

Jakou mají odolnost vůči škůdcům či chorobám?

U mučenek se můžeme setkat se stejnými škůdci jako u všech pokojových rostlin. Nejvíce trpí asi na svilušku. Napadenou rostlinu je pak třeba ošetřit chemickými přípravky. 

Který druh či druhy byste doporučil pro pěstitele, kteří by rádi s pěstováním mučenek teprve začali?

Některé druhy mučenek jsou vhodné pro pěstování na okně, jiné pro svůj velký vzrůst lze pěstovat pouze ve sklenících nebo zimních zahradách. Mučenek vhodných pro pěstování v bytě je několik desítek druhů. 

Passiflora 'Lady Margaret'.jpgPassiflora 'Pink Passion'.jpg 
Passiflora 'Lady Margaret' • Passiflora 'Pink Passion'

Každému začátečníkovi bych určitě doporučil nejznámější mučenku modrou (Passiflora caerulea). Je to rostlina našich babiček, která je celkem nenáročná a dá se sehnat v květinářství nebo v hobbymarketech.

Je nějaký druh, který máte nejraději? Pokud ano, proč právě jej?

Moje nejoblíbenější je Passiflora 'Lady Margaret', která mě okouzlila svými nádhernými květy.

Foto: Roman Vránek

Doporučujeme

Články odjinud