I srůst dvou plodů je deformace. Foto: iStockphoto.com
Poškozená rajčata nemusejí dozrát. Foto: iStockphoto.com
Rajčatům škodí i příliš vláhy, mohou zahnívat. Foto: iStockphoto.com
Když mají rajčata najednou hodně vláhy, popraskají. Foto: iStockphoto.com
7
Fotogalerie

Sedm smrtelných hříchů při pěstování rajčat. Neděláte je také?

Rok co rok se snažíte vypěstovat velkou úrodu rajčat, ale výsledky jsou nevalné? Přestaňte při pěstování dělat chyby a radujte se už letos z velké úrody. Praktické rady k pěstování rajčat najdete také ve videu v úvodu článku.

Chyby při pěstování rajčat

Na zahradničení je krásných mnoho věcí – práce s voňavou zeminou a rostlinami, slunce opírající se do zad, pohled na kvetoucí záhony. Jedním z nejuspokojivějších pocitů je však sklizeň vlastnoručně vypěstovaných plodů. Krásně vypadají a voní zejména rajčata, která jsou jednou z nejoblíbenějších pěstovaných rostlin. Snadno se totiž pěstuje a produkuje velké množství plodů. Přesto i rajčata ohrožuje řada chorob a škůdců – plíseň, hniloba z nedostatku vápníku, čerň rajčatová, svilušky, mšice, molice. Napadení mšicemi nebo molicemi nepředejdete, ale řadu chorob a postižení ovlivnit můžete – vznikají tím, že děláte při pěstování chyby. Chcete-li mít rajčata, která jako by vypadla z prospektů supermarketů, musíte se vyhnout některým zlozvykům, které pravděpodobně při jejich pěstování děláte.

Praktické rady k pěstování rajčat najdete i v tomto videu:

Chyba č. 1: Nekróza na vrcholu rajčete

Našli jste na rostlinách plody, které na sobě mají tmavý flíček? Pozor, pokud se časem skvrna změní na černou a kožovitou, jde o nedostatek vápníku. Tato fyziologická porucha se odborně nazývá abiotická nekróza květního konce plodů rajčat a paprik. Rajčata (a papriky) mohou trpět nedostatkem vápníku, pokud je příliš chladno nebo příliš horko a pokud mají nepravidelnou zálivku. Velkou roli může hrát i přílišná aplikace dusíkatých hnojiv.

Této hnilobě předejdete, když zasadíte sazeničky ve správnou dobu – hlavně ne dříve. Rostlinám také škodí přehnojování dusíkem, ale i draslíkem. Dostatečná závlaha v průběhu celé vegetace je velmi důležitá, kořenový systém nesmí nikdy proschnout. Zvažte použití mulčovací kůry, která udrží závlahu na místě. Škodit může ale i přemokření. Preventivně nebo při výskytu prvních příznaků je možné dodávat rostlinám vápník aplikací na list. 

Chyba č. 2: Nedostatek fosforu

Nedostatek tohoto prvku může rostlinu zabít. V půdě je ho sice spousta, ale rostliny nejsou schopny jej při nízkých teplotách přijímat. Prevencí tedy je nevysazovat je příliš brzy – nehleďte na kalendář, ale na teplotu. Půda už nesmí promrzat, čemuž může pomoci i kůra na záhoncích coby mulč.

Chyba č. 3: Zdeformované plody

Krásu rajčat může pokazit deformace, kdy na plodech vyrazí různé výrůstky, prohlubně nebo jednotlivé kuličky srostou dohromady. Odrůdy s většími plody jsou k těmto deformacím náchylnější než ty s menšími. Příčina ovšem není zcela známa, předpokládá se, že za deformace může poškození květů nebo poupat v době jejich vývoje. Také chladné počasí, vysoká koncentrace dusíku a příliš herbicidů mohou mít svůj vliv.

Opět platí, že tomuto problému můžete předejít, pokud sazenice dáte do půdy ve vhodný čas a nebudete je vystavovat chladnému počasí. Pokud se u rajčat ve vašich podmínkách deformace objeví, raději pěstujte odrůdy s menšími plody.

Chyba č. 4: Růstové praskliny

Praskliny začínají u stonku a někdy jdou po obvodu celého plodu. Samy o sobě problémem nejsou, ovšem často se právě v těchto místech uchycují bakterie a houby, které ve finále zkazí celý plod. Za růstové praskliny může příliš velký růst způsobený náhlou změnou životních podmínek, například když po suchu přijde dostatek vláhy. Předejít jim můžete rovnoměrnou a důslednou zálivkou a výběrem méně náchylných odrůd.

Chyba č. 5: Sluneční spála

Nadměrné vystavení slunečnímu záření může způsobit poškození rostlinné tkáně, zejména na kůře nebo na plodech. Na rajčatech se poškození projevuje bílou nebo bledě žlutou skvrnou v místech, kam slunce nejvíce dopadá. Rostlině pomozte stejně, jako byste pomohli popálenému člověku, umístěte ji do polostínu.

Chyba č. 6: Poškození herbicidy

Rajčata jsou velmi náchylná na herbicidy hormonálního typu, tedy ty, které se používají na hubení plevele – pampelišek, jetele a dalších náletových rostlin v trávníku. Přenesení herbicidu na rajčata není příliš těžké, stačí použít stejný postřikovač nebo dát posekanou trávu jako mulč ke kořenům rajčat.
V závislosti na závažnosti expozice se může na listech objevit řada příznaků – plody mohou být deformované či se vyvíjet nepravidelně. Pokud byly rostliny zasaženy jen málo, mohou se zotavit. Dozrání plodů však bude zpožděné. Pokud byly rostliny zasaženy hodně, pravděpodobně se už plody neobjeví. Nejen rajčata je lepší hnojit organickou cestou a herbicidům obecně je lepší se vyhýbat.

Chyba č. 7: Hniloba

Existuje několik různých druhů hub, které přežívají v půdě a mohou infikovat rajčata. Důvodem je přílišná vlhkost půdy – například pokud máte zahradu příliš zamokřenou a ve stínu. Vzniká zde teplé, vlhké prostředí, které nahrává vzniku hniloby, ale i dalších plísní. Hniloba se obvykle projevuje na zralých rajčatech, ale může postihnout i zelené plody. Nejlépe jí předejdete tak, že nenecháte rajčata dotýkat se země. Pokud se větvičky rajčat ohnou pod tíhou plodů, podepřete je prkýnkem, kouskem dřeva (každý správný hospodář si schovává každý kousek dřeva, protože ví, že se bude hodit). Zemina by na plody neměla ani stříkat, například při dešti, proto můžete zem pokrýt mulčem, plastovou fólií nebo nějakou přírodní tkaninou. Půda by také neměla být přemokřená a místo, kam rajčata sázíte, byste měli jednou za tři roky změnit.

Doporučujeme

Články odjinud