Sušené ovoce: energie pro váš mozek

Využijte podzimní ovoce a nasušte si je do zásoby. Tímto způsobem konzervace v něm zachováte maximum vitaminů a získáte prostředek k nastartování mozkové činnosti. Sušené plody dodají rychlou a zdravou energii.

Vzhledem k podzimnímu období se sušení bude v největší míře týkat jablek, hrušek a švestek, ale zkuste i šípky a méně tradiční druhy. Dozrávají některé odrůdy borůvek, goji, v obchodech se dá koupit cokoli, nač máte chuť, a to včetně exotických plodů. 

Sušením si ovoce uchová vitaminy 

Jedná se o nejstarší metodu konzervování potravin, v nichž dochází ke snížení obsahu vody pod 5 procent. Tím se zabrání růstu mikroorganizmů. V ovoci zůstane velké množství vitaminů C a B, provitaminu A, stopových prvků (zinek, selen a další) i minerálních látek (vápník, hořčík, železo).

Sušit musíte při teplotě mezi 30 až 55 stupni Celsia proudem teplého vzduchu a bez přítomnosti světla. Při správné teplotě zůstává plodům vůně, barva, vláčnost i pružnost, při působení vyšších teplot a slunečního světla hnědnou a klesá jejich kvalita.  

ovoce_1.jpg
Nejznámější klasika, to jsou křížaly 

Které plody se hodí ke zpracování a které ne

K sušení je vhodná čerstvá a dobře vyzrálá úroda, u některých druhů dokonce přezrálá, protože má nejvyšší obsah cukru a živin – to se momentálně týká například švestek a hrušek. Pokud je budete kupovat, máte váhodu: coby přezrálé bývají za levnější cenu. 

Sbírejte a následně zpracujte i plody, jejichž vzhled není příliš reprezentativní, jsou malé či tvarově deformované. Naopak plesnivým a stejně tak i nahnilým se vyhněte.

Cp udělat, než dáte úrodu na síto

Posbírané plody pečlivě omyjte. Mají-li slupku bez vad, neloupejte ji, zbytečně byste se připravili o látky prospěšné vašemu zdraví, které se v ní nacházejí. Peckoviny rozpulte a vyjměte z nich pecku.

Ovoce pokrájejte na tenké plátky. Jablka, hrušky, kiwi, banány, ale stejně tak i větší peckoviny by neměly být silnější než 5 milimetrů. Jednotlivé kousky vyskládejte na síto nebo síťku v jediné vrstvě tak, aby se nepřekrývaly. Důležité je pracovat rychle, aby zůstaly uchovány veškeré živiny.  

ovoce_2.jpg
Ze sušeného ovoce se dají vytvářet nejrůznější směsi. Obohatit je můžete přidáním různých druhů ořechů  

Zabraňte hnědnutí

U některých ovocných druhů počítejte s hnědnutím, k němuž dochází hned při rozkrojení. Dá se mu však zabránit: jednotlivé kousky ihned ponořte na pět minut do vody s citronovou šťávou nebo s octem (na litr vody použijte šťávu ze dvou citronů či jednu lžíci octa). Po vyjmutí je nechte okapat a teprve poté umístěte na síta.

Aby se neprotáhlo sušení plodů s voskovým povlakem (například fíků, švestek, borůvek či hroznového vína), ponořte je na minutu či dvě do horké vody a následně opláchněte vodou studenou. Ovoce můžete před samotným sušením ještě upravit takzvaným kandováním, které spočívá v proslazení plodů.

Není sušení jako sušení

Způsobů, jak úrodu sušit, je několik, ne všechny ale ve výsledku zaručí stejnou kvalitu. Někdo využije tepla vycházejícího z radiátoru, jiný dá ovoce do trouby. Pomineme-li skutečnost, že na ovoce uložené na radiátoru se práší, u obojího hraje roli to, na čem je uloženo.

Nejčastěji se totiž používá pečicí plech, který neumožňuje, aby vzduch procházel ovocem. K jeho dalším nevýhodám patří kovová pachuť přenesená na sušené plody a ztráta původní barvy. Alespoň částečně můžete tato negativa omezit tak, že ovoce podložíte pergamenovým papírem. 

Myslete na to a před sušením si jej pořiďte, protože jeho případnému nahrazení novinami, které budete mít při ruce s větší pravděpodobností, je nutné se vyhnout! Barvy na potištěném papíře obsahují zdraví škodlivé látky, které se v procesu sušení mohou dostat do ovocné struktury.  

ovoce_3.jpg
Při správném sušení zůstane barva plodů zachována. Ovoce je ale lepší vypeckovat 

Kvalitní sušička vám usnadní práci

Nejrychlejší a nej vhodnější způsob sušení umožní sušička, ale musí být kvalitní. Než si nějakou pořídíte, poptejte se svých známých a přátel na jejich zkušenosti s konkrétními výrobky. Při výběru pamatujte na několik zásad:

  • Sušící síta by měla být zvnějšku neprůsvitná, aby si ovoce mohlo zachovat původní barvu.

  • Rozvod vzduchu urychluje dobu sušení.

  • Ventilátor urychluje dobu sušení.

  • Vhodným doplňkem sušičky bývá regulátor teploty.

  • Zjistěte, jakou má sušička spotřebu elektrické energie.

ovoce_4.jpg
Sušené ovoce umožňuje zdravé mlsání po celý den. Smíchaním s jogurtem z něj uděláte ideální snídani nebo svačinu  

Počítejte s tím, že dobrý produkt, který vám bude sloužit léta, pořídíte za několik tisíc korun. Ano, v obchodech samozřejmě seženete i sušičky do tisícikoruny, ale ty rozhodně nemají následující vlastnosti:

  • Řízený rozvod teplého vzduchu, díky němuž nemusíte pravidelně vyměňovat síta či přerovnávat to, co sušíte.

  • Termostat, který udržuje volitelnou teplotu.

  • Nízkou spotřebu elektrické energie.

  • Síta, jež jsou neprůhledná (aby se při sušení zachovaly vitaminy citlivé na světlo).

  • Ověření zdravotní nezávadnosti.

  • Krom klasických sít i síta hustější, vhodná pro sušení drobnějších částí bylin (aby jednotlivé kousky nepropadávaly do nižších pater).

  • Možnost přikoupit další síta (nejekonomičtější je sušení co nejvíce potravin současně).

Ovoce, které je dobře usušené, bývá vláčné, ohebné a bez nadměrně vlhkých částí. Správnost usušení si můžete snadno ověřit. Stačí, když je rozpůlíte a zmáčknete – na řezu by se neměly vyskytnout vlhké kapičky. Usušenou úrodu uskladněte v uzavíratelných dózách či v plátěných pytlících.

  • Zajímá vás, jak jsme testovali sušičku FD-500 Snackmaker? Přečtěte si články na téma Sušička v akci.

 

Doporučujeme

Články odjinud