6
Fotogalerie

Bez černý v zahradě: možnosti pěstování

Jak pěstovat bez černý na zahradě? Můžete jej nechat růst volně nebo pravidelným sestřihem tvarovat jako menší stromek. Existují i vyšlechtěné odrůdy s netradičním zbarvením, v nichž se spojuje funkce užitková s okrasnou.

Napotřetí a naposledy se dnes vracíme k zajímavé rostlině, kterou zná každý z nás z volné přírody: k bezu černému. Napadlo vás, že by mohlo být výhodné vysadit ho na svém pozemku?

V článku o možnostech využití bezu (jak funguje v boji proti krtkům, které hudební nástroje se z něj vyrábí, jak mohou pomoci mšice, jež na něm žijí, která jedlá houba na něm roste či co pro náš oraganizmus zdravého obsahují jeho květy a plody) jsme vysvětlili, proč si naši předkové této rostliny tolik cenili a pěstovali ji poblíž svých hospodářství. V dnešní době se k tomu trendu lidé vracejí. Záleží jen na vás, jakou formu pěstování zvolíte. Možností je několik.

V přírodní zahradě se bez obejde bez vaší péče

Pokud máte zahradu přírodní, v níž se snažíte dodržovat principy permakultury, nebo prostě jen upřednostňujete, aby rostliny žily víceméně bez vašich úprav, pořiďte si klasický černý bez. Necháte jej bez zazstřihování a jakéhokoli řezu, abyste neporušili jeho deštníkovitý tvar. Až sedmimetrový keř u vás bude zkrátka růst úplně stejně jako v přírodě.

bez_bobule.jpg
Vyhněte se receptům, v nichž chybí tepelná úprava plodů

Z ní ho i získáte, způsoby jsou tři. Jakmile na podzim v plodech dozrají semena, vyperte je a zasaďte. V létě lze bez snadno řízkovat a téměř kdykoli je možné vyrýt si již vzrostlejší semenáček.

Klasika: sestřihnětě jej, jak potřebujete

Klasický přístup nabízí také vícero variant. Bez si opatříte jedním z uvedených způsobů, ale budete jej pravidelným střihem udržovat v požadované velikosti nebo jej zapěstujete rovnou jako strom zhruba s metrovým kmenem.

bez_stromek.jpg
Kmeny bezů formovaných do tvaru stromku za čas zesílí a budou vypadat o to lépe 

V tom případě nechte v koruně asi šest vzpřímeně postavených mohutnějších výhonů a všechny ostatní, jež vyrůstají z kmenu i ze země, odstraňujte. Jakmile na nich dozrají plody, začnou se jejich tíhou naklánět ven a na nejvýše postavených bodech větví vyženou výhony nové. Později odplozené dřevo odstraňte právě u těchto nových větví.

Bez netradičně: s červenými listy

Nechcete-li na zahradu keř z volné přírody, kupte si některou z vyšlechtěných odrůd. Mezi nejznámější patří naše 'Sambo' či 'Haschberg' a 'Donau', oba jsou původem z Rakouska. Pokud byste rádi ještě něco exotičtějšího, zaměřte se na odrůdy s netradičním zbarvením.

Černý bez s tmavě červenými listy 'Red Holy' a výškou kolem tří metrů má růžové květy, které dokonce voní podobně jako citron. Pro dvou- až třímetrovou odrůdu 'Black Beauty' jsou typické růžové květy a vínové listy stejně jako pro 'Black Lace'.

bez_vínový.JPG
Květy i plody vyšlechtěných kultivarů s nezvyklým zbarvením se zpracovávají úplně stejně jako úroda z v přírodě rostoucího bezu černého     

Zcela specifický je bez černý ' Laciniata'. Má jemně vykrajované, středně zelené listy, které se svým tvarem podobají listům některých odrůd japonských javorů (takovéto javory bývají v názvu označovány slovem dissectum).

Jeho k věty jsou bílé jako u původního druhu. Roste bujně a za pár let utvoří bohatý keř syté barvy s množstvím listů. Jarním řezem jej udržíte v žádané velikosti, tvaru a hustotě.

Bezinkový sirup a další recepty z černého bezu najdete 

Bez živin strádá

Na bezu je úžasné, že se mu u nás daří kdekoliv, dokonce pro něj nejsou problémem ani mrazové kotliny. Nevadí mu totiž zimní mrazy, jarní ani podzimníky mrazíky. Co ovšem ke zdárnému růstu potřebuje, jsou na živiny bohaté půdy.

bez_keř.jpg
Bezu nevadí ani nepříliš reprezentativní místa zahrad: využijte toho a to, nač se nechcete příliš dívat (kompost) jím zakryjte

Takováto místa se často nacházejí například při hnojištích a kompostech, zkrátka tam, kde je dostatek dusíku. Pokud je bezu poskytnete, poroste rychle a dobře. Navíc zde platí vztah oboustranné prospěšnosti: bez prý vylučuje látky, které zrání kompostu urychlují.

Vzhledem k tomu, že komposty potřebují stinnější stanoviště, správně odhadujete, že to samé platí i pro bez. Tato rostlina snese i znečistěné ovzduší, roste na suchých, chudých a zdevastovaných půdách. Nejlépe se jí ovšem bude dařit v písčitohlinité zemině.

Není bez jako bez: znáte ten s červenými plody?

Pokud se rozhodnete, že letos si bezinky nenecháte ujít a vyzkoušíte některý z uvedených receptů, možná na své výpravě objevíte i bez hroznatý (Sambucus racemosa). Od bezu černého jej jistojistě poznáte: jeho plody jsou svítivě červené.

bez_7_racemosa.jpg
Zpracování bezu hrozantého je pracnější, semena musíte z plodů odstranit  

Jsou jedlé, ale stejně jako u bezu černého jen po uvaření (syrové mají projímavý účinek a vyvolávají dávení). Navíc je však nutné odstranit z nich semena, která mohou působit jedovatě, zvláště ve větším množství. Vylisovaná šťáva se dá smíchat s jiným ovocem, z něhož pak připravíte marmelády, šťávy či zavařeniny.

bez_6_racemosa.jpg
Květy obou druhů bezů odlišíte podle barvy

Bez hroznatý má žlutozelené květy. Potřebuje kypré vlhčí půdy, snese však i jíl a mírně kyselé pH. Daří se mu na slunci i v polostínu, a má-li dobré podmínky, doroste do výšky kolem tří metrů. Jeho profil si přečtěte v našem Katalogu rostlin.

Doporučujeme

Články odjinud