Jak si vybrat plotostřih neboli nůžky na živý plot

Plotové nůžky, zjednodušeně plotostřihy, jsou vhodným nástrojem pro udržování tvarovaných živých plotů. Chystáte-li si nějaký pořídit, přečtěte si náš článek. V něm najdete kromě základních rad i odpovědi na nejčastější dotazy.

Rozmach ručních plotových nůžek započal v osmdesátých letech minulého století, kdy se mohutně rozšířilo pěstování tvarovaných živých plotů. S příchodem motorového nářadí asi deset let poté si oddychli hlavně zahradníci, kteří získali pracovní prostředek ulehčující práci.  

Ruční, nebo motorový?  

Ruční nůžky jsou vhodné především do zahrad, kde je pouze jeden živý plot s délkou kolem pěti metrů. V případě, že se jedná o měkké dřevo, jaké má například zimostráz (Buxus), nemusíte mít obavy. Upravení porostu je dílem několika okamžiků.  

plotostrihy1.jpg
S ručními nůžkami je práce poměrně namáhavá; kvalitní provedení vás přijde až na patnáct set korun; foto: Mountfield  

Nákup elektrického nebo motorového plotostřihu zvažujte tehdy, když je ve vaší zahradě tvarovaný živý plot hojně zastoupen a jeho ruční úprava není možná kvůli vysoké časové i energetické náročnosti. U porostu s tvrdším dřevem volte určitě pohon spalovacím motorem.

Benzinový motor má výhodu ve značně vyšším točivém momentu, který ze stroje dělá přímo ideální nástroj pro úpravu živých plotů sestavených z keřů s tvrdším dřevem.  

Většina plotostřihů od renomovaných výrobců je konstruována s důrazem na dlouhou životnost a tvrdé nasazení. Nevýhodou je jen jejich poměrně vysoká cena.  

Elektrický pohon je vhodný na střih pámelníku, zimostrázu nebo jiných měkčích dřevin. Pro střižení smrku je elektropohon naprosto nevhodný, neboť silnější větve dokážou snadno zařízení zastavit a následně třeba i spálit motor.  

Oproti typu s benzinovým motorem je cena elektrického plotostřihu zhruba o dvě třetiny nižší, malou nevýhodou je jeho omezený dosah plynoucí z nutnosti používat přívodní kabel.  

plotostrihy2.jpg
Jediným omezením elektrického pohonu je přívodní kabel; foto: GGP ČR  

Pozor na důležité údaje  

Před samotnou koupí si zjistěte tyto základní údaje:  

  • Výkon motoru; 
  • Šíře střihací lišty; 
  • Maximální průměr dřeva, které může být lištou přestřiženo bez toho, že by se zastavil motor.   

Poslední údaj  vypovídá o kroutícím momentu (síle) hnacího motoru. Řada prodejců nabízí i možnost vyzkoušet si plotostřih ještě před tím, než si jej zakoupíte. Pokud tuto možnost máte, určitě jí využijte. Zjistíte tak, jaký model pro vás bude nejlepší.  

plotostrihy3.jpg
Kvalitní motorový přístroj stojí i přes patnáct tisíc, hlavní devízou je však jeho dlouhá životnost; foto: Makita  

Výrobky z Číny prosím ne!  

Renomované značky zahradní techniky většinou vyrábějí plotostřihy přímo v Evropě. Můžete se však setkat s tím, že narazíte na výrobek z Číny. Těmto produktům se vyhněte obloukem, mají jen velmi chatrnou konstrukci a nevalnou životnost. Řada z nich ani nesplňuje bezpečnostní normy.  

Důkazem kvality může být například pětiletá záruka, která ale není mohutně mediálně podpořená. Setkávám se s případy, kdy je i přes zjevnou výrobní vadu reklamace zboží zamítnuta s tím, že se jedná o běžné opotřebení. V takovém případě se nenechte zviklat a trvejte na svém.  

plotostrihy4.jpg
Upravená zahrada je vizitkou každého zahrádkáře; foto: GGP ČR  

Pracujte až po přečtení návodu  

Po zakoupení výrobku si nejprve důkladně přečtěte návod k obsluze, teprve pak se pusťte do práce. Aby plotostřih dlouho vydržel, je mu nutno věnovat v následujících letech alespoň minimální péči, jako je čištění, mazání a broušení.

Doporučujeme

Články odjinud