5
Fotogalerie

Mrazuvzdorné opuncie: ochrana proti zlodějům?

Kdo by si nepřál mít trochu exotiky v letní zahradě? A tak se každoročně stěhují nádoby s teplomilnými a cizokrajnými rostlinami ven a na podzim domů. Pořiďte si venkovní opuncie, získáte letní exotiku bez stěhování.

Mrazuvzdorné, jinak také venkovní, opuncie (Opuntia) nejsou jedinými zástupci kaktusů přežívajících v našem podnebí celoročně venku.

Nopál (opuncie), je však jejich nejčastěji pěstovaným zástupcem. Velikostí a barvou květů v plném létě a zajímavým vzhledem uspokojí každého příznivce flory teplých krajů.

Opuncie_2.jpg
Zdomácnělé opuncie kvetou od konce června postupně do konce července jednoduchými nebo mírně poloplnými květy

Osobní kontakt si odpusťte

Opuncie má tělo jako stonek složený z jednotlivých plochých článků ve tvaru velkého ucha. Starší mají v sezoně sytě zelenou barvu, mladší jsou světlejší. Každoročně se po obvodu mladších článků vytváří i několik postupně nakvétajících poupat.

Tělo opuncie vás nenechá na pochybách, že se jedná o kaktus. Plocha stonku je pokryta dlouhými tuhými ostny, které se při nepozorném doteku hbitě a hluboko zapíchnou do prstu. Velké trny jsou nepříjemné, mnohem zákeřnější jsou ale drobné chloupky (glochidie) s háčky sdružené do chomáčků mezi jednotlivými trny.

Na první pohled vypadají měkce a neškodně, při sebemenším dotyku se však uvolní a háčky se pevně přichytí v pokožce. Zbavit se jich pinzetou je problém, obvykle některý chloupek zůstane a místo vpichu se zanítí.

opuncie_3.jpg
Tyhle sametové kopečky dokážou pořádně a dlouho potrápit

Někde jsem četla, že pomáhá pokapat postižená místa na prstech tekutým (ne vařícím) voskem, s nímž by se po zatuhnutí měly ostnité chloupky vyloupnout z pokožky. Sama jsem tuto metodu nezkoušela, snažím se s opunciemi pracovat opatrně, ale stejně mě každý rok doběhnou, i když si na ně vezmu rukavice.

Velkokvěté, s drobnými kvítky, jedlé: i takové jsou opuncie

Mrazuvzdorné opuncie pocházejí z různých koutů světa: našli byste je v Jižní Americe, v Mexiku nebo ve vysokohorských oblastech střední Ameriky. Rostou tedy v podmínkách od tří set do dvou a půl tisíce metrů nadmořské výšky, v drsných a nehostinných oblastech.

Rozdíly denních a nočních teplot, dlouhodobé sucho, vysoké teploty pouštních oblastí – to všechno udělalo z nopálu rostlinu odolnou a přizpůsobivou.

Pro celoroční pěstování venku se v našich podmínkách hodí nejlépe:

  • Opuntia fragilis – doširoka se rozrůstající nopál s květy žluté barvy o průměru kolem tří centimetrů. Hodí se i k výsadbě do nádob a koryt.

  • Opuntia polyacantha – vytváří po odkvětu velké plody, kvete žlutooranžově, červenými květy pak odrůda 'Colorado'.

  • Opuntia phaecantha, Opuntia imbricata nebo Opuntia albispina comanchia (ta mění po třech dnech kvetení žluté květy na oranžové), květy mívají velikost okolo sedmi centimetrů v průměru, rostliny nakvétají postupně.

Všechny tyto druhy jsou plně mrazuvzdorné do minus dvaceti stupňů, některé odborné prameny udávají teploty i nižší.

V nabídce najdete také další druhy, u nichž je udávána mrazuvzdornost do minus třiceti stupňů:

  • Opuntia rafinesqui a Opuntia hystrica.

  • Opuntia ficus-indica vytváří jedlé plody ve velikosti od sedmdesáti do tří set gramů. Říká se jim indiánské fíky a v našich podmínkách venku nedozrají, i když opuncie bez problémů přezimuje.

opuncie_4.jpg
Děti i domácí zvířata se opuncii vyhýbají, za celé roky jsme u nikoho neměli jediný pichlavý úraz

Kaktus v sobě opuncie nezapře

Opuncie nejlépe prospívají na jižní či jihovýchodní straně zahrady. Mezi vyhřátými kameny ve skalce jim to vždycky sluší, musíte je (zvláště ty bujněji rostoucí) ale usměrňovat v růstu.

Na zálivce nejsou závislé, v horkých dnech jim ovšem dopřejte večerní rosení. Úplně bez vody nezahynou, ale přestávají růst. Nesázejte je ani do blízkosti jezírek, vlhký vzduch jim vadí.

Zemina pro opuncie musí být propustná a nesmí zadržovat vodu. Vyplatí se jak spodní drenáž, tak i vrstva drobnějšího štěrku či oblázků na povrchu. V nádobách a korytech to platí dvojnásob, namíchaný substrát by měl obsahovat polovinu zeminy a polovinu kamenité drti nebo drceného polystyrenu.

Pochopitelně je vhodná i speciální zemina pro kaktusy plus drť. Přihnojovat opuncie můžete v době růstu hnojivem na kaktusy podle návodu. Nejdříve se přidává hnojivo zjara po narašení.

opuncie_1.jpg
Barevné opuncie koupíte ve specializovaných prodejnách nebo i na kaktusářských výstavách

Aby přežily zimu

Jediným nebezpečím pro přezimování opuncií venku je nadměrné mokro. Sníh a mrazy jim nevadí, ale stálé deště s teplotami kolem nuly mohou nadělat dost škody. Zkušení pěstitelé chrání rostliny přenosnou nízkou stříškou.

Zakrývaní sklem nebo fólií nepoužívejte, opuncie by pod neprodyšným krytem vyhnila. Také se před zimou dá podsypat plocha pod rostlinami kamennou drtí, takže jednotlivé články rostlin neleží přímo na zemi. Na zvedání opuncie se mi osvědčily grilovací kleště.

opuncie_5.jpg
Ani plody nepostrádají chloupky s háčky. Před konzumací se plody jedlých opuncií kvůli nim opatrně loupou a proplachují vodou

Nelekejte se toho, jak budou nopály vypadat v předjaří. Je to dost velký šok, protože se budete dívat na scvrklé placky podivně vybarvené do odstínu khaki. Některé mohou být až hnědočervené – reagují tím na prudké jarní slunko. Jakmile se ale vzpamatují a připraví k růstu, vrátí se jim původní barva i vzhled.

Zjara je potřeba očistit opuncie od navátého listí a odstranit odumřelé články. Na veškeré činnosti si berte dostatečně odolné rukavice a ruční nářadí na delší násadě. Buďte opatrní, i neprobuzené rostliny píchají až běda.

Opuncie jako ochrana před nezvanou návštěvou?

Udržovat výsadbu opuncií v potřebné velikosti jde dobře: prostě a jednoduše odlomíte nepotřebné články. Co s nimi? Pokud je vám líto vyhodit je a máte volný prostor třeba na kamenné zdi, uzpůsobte její vrchní stranu tak, abyste je na ni mohli vysadit. Rostlinám se tam bude dařit a za čas získáte neprostupný porost splývající po zdi dolů.

Nopály mohou porůst střechy kůlen, garáží i domů, po kterých se pak určitě nebudou procházet nezvaní hosté. Jakmile zestárnou, stanou se nepřekonatelnou překážkou pro každého vetřelce, budou prostě vaším zeleným strážcem.

  • Jaké jsou vaše zkušenosti s mrazuvzdornými opunciemi? Napište nám do diskuzního fóra.

Doporučujeme

Články odjinud