9
Fotogalerie

Jak pěstovat granátovník obecný 'Nana'

Uvažujete o nové rostlině, která by se hodila na balkon, terasu či do zimní zahrady? Mohl by jí být granátovník. Po celou sezonu kvete zářivě oranžovočervenými květy a možná vás překvapí i svými plody, granátovými jablíčky.

Při pořízení mladé rostlinky granátovníku se vám do rukou dostane s největší pravděpodobností zakrslá forma Punica granatum 'Nana' dosahující výšky padesát centimetrů.

Pěstuje se jako nádobová rostlina, hodí se na balkony, terasy nebo do zimních zahrad. Oblíbili si ji i bonsajisté.

Vyberte si: keřík, nebo stromek?

Granátovník lze dobře tvarovat, takže se dá pěstovat buď jako keřík, nebo ve formě stromku. Upřednostníte-li keříkový vzrůst, zaštipujte hned od začátku mladé výhonky, aby se rostlina zahustila.

stromek_1.JPG

Pokud chcete stromek, zvolte si hlavní výhon a z něj odstraňujte všechny boční větvičky až do výšky, kde se má vzniknout korunka. Také výhonky, jež ji tvoří, zaštipujte, aby byla hustější. U obou forem odstraňujte podle potřeby větve, které uschnou.

Na léto na slunce

Granátovník umístěte v době sezony na slunečné místo, zalévejte jej – a to nejlépe ráno, jakmile mu lehce povadnou lístky (nesmí ale přeschnout), a pravidelně jej přihnojujte. Rád bude za občasné zvýšení vlhkosti - například formou mlžení.

stromek_2.jpg

Na podzim rostlinu přeneste do chladných prostor, kde je teplota v rozmezí šest až deset stupňů Celsia, a výrazně omezte zálivku. Protože jí opadají listy, nepotřebuje světlo. Nemáte-li ale tuto možnost a rostlinu pěstujete ve vytápěné místnosti s běžnou pokojovou teplotou, nesnižujte intenzitu zálivky, pouze přestaňte s hnojením. Granátovník neopadá a poroste dál.  

Rostl by u nás venku?

V poslední době se objevují pokusy o celoroční pěstování zakrslých granátovníků ve venkovních podmínkách. Zkusit to samozřejmě můžete, a bude-li mírná zima, má šanci ji přežít, otázkou však zůstává, zda chcete riskovat a jak to bude s jeho plodností.

  • Vyzkoušel to jeden z našich čtenářů, podle něhož rostlina vydrží mráz do minus dvanácti stupňů Celsia. Jeho hodnocení si přečtěte na diskuzním fóru.

Při dobré péči poroste bez problémů

Jarní období je nejvhodnější pro případné přesazování. Když jsou rostlinky malé, mají se přesazovat po dvou letech, později jen v případě potřeby. Vhodná je hlinitopísčitá zemina obohacená kompostem a rašelinou. Na dno nádoby nezapomeňte dát drenážní vrstvu, například keramzit.

stromek_3.jpg
Foto: Mirek Štefan

Trpasličí odrůda granátovníku 'Nana' se dá poměrně dobře množit, vhodným obdobím je březen a červen. Na jaře odebírejte řízky z vyzrálého dřeva, v létě z polovyzrálých nedřevnatých vrcholků výhonů. Řízky ošetřete stimulátorem a zapíchněte do nádobek se substrátem tak, aby nad povrchem zůstala asi tři očka.

Nádobky zakryjte děrovaným igelitovým sáčkem a udržujte při teplotě dvacet až pětadvacet stupňů. Do větších květináčů řízky přesaďte, až začnou rašit. Využít se dají také odnože, které oddělíte od matečné rostliny a poté běžně zasadíte.

Zaplodí, nebo nezaplodí? Bude chutnat, nebo nebude chutnat?

'Nana' vás svými květy bude těšit od května až do září, dvoucentimetrové plody dozrávají na přelomu září a října. Rostliny mají plodit už druhým či třetím rokem. A tu se opět názory uváděné v literatuře liší.

kvet_1.JPG
Vývoj květu začíná poupaty

kvet_2.JPG
Květ se otevírá

kvet_3.JPG

kvet_4.JPG
Květy jsou sice samosprašné, ale většinou potřebují pomoc s opylením. Pokud rostliny nedáváte v době letních měsíců ven, pomozte jim štětečkem

kvet_5.JPG
Tuhý kalich se postupně změní v češuli plodu

kvet.JPG
Na jedné rostlince můžete vidět květy v různých fázích vývoje

Zatímco někteří autoři uvádějí, že plodů se pěstitel dočká spíše příležitostně a k jídlu moc nebudou, jiní popisují, že granátová jablíčka z něj jsou sladká a výborně se hodí například na výrobu džemu nebo džusu. Můj granátovník kvete vždy velmi bohatě, ale květy většinou odpadnou dřív, než se z nich vyvine plod. Na konci sezony se jich sice pár v počátečním stádiu vývoje objeví, ale dosud nikdy nedozrály.  

Pokud granátovník pěstujete, napište nám do diskuzního fóra své zkušenosti. Jak jste se k rostlince dostali? Jedná se o kultivar 'Nana'? Plodí, neplodí? Pokud neplodí, vězte, že využít se dají i listy – připravuje se z nich natrpklý, leč zvláště ve vedrech osvěžující čaj.

Doporučujeme

Články odjinud