11
Fotogalerie

Nechte se inspirovat: úžasné kvetoucí balkony našich čtenářek

Začátkem června jsme vyhlásili soutěž, v níž jsme se zajímali o pěstování rostlin na balkonech. Dnes vás seznámíme s pěstitelskými tipy čtenářek, jejichž balkony plné barevných květů nás naprosto uchvátily.

I v České republice existují květinové balkony, lodžie a terasy, které vypadají jako ty námi obdivované na dovolené ve Středomoří.

Nevěříte? Přesvědčí vás vítězné fotografie od našich čtenářek Jaroslavy Kotlínové a Ireny Zelenkové.

Krásy, kterou obě dámy ve svých zelených oázách vytvořily, se nepodaří dosáhnout jen tak každému, ale možná vám to půjde lépe, budete-li se řídit jejich radami.

„ Kytičky, to je moje velká láska a vášeň“, napsala nám v návaznosti na článek o vychytávkách na květinové balkony paní Jarka, majitelka dvou balkonů. Protože jeden je orientovaný na severozápad a druhý na jih, pěstuje na každém z nich zcela jiné druhy rostlin.

IMG_0091.JPG

Na začátku pěstování fuchsií byla náhoda

Severozápadní je vyhrazený fuchsiím. Na prudkém slunci by být nemohly, spálilo by je, ale takto se paprsky na rostliny dostanou jen k večeru, což je ideální. Zajímavé je, že k fuchsiím přišla paní Jarka náhodou.

„ Navštívila jsem jednou skleník pana zahradníka Plívy ve Vodňanech a oni tam zrovna v předjaří zaštipovali malé fuchsie, aby se rozvětvily.“ Asi vám je jasné, co následovalo. Paní Jarce bylo odštípnutých částí rostlin líto, tak je sesbírala a zasadila. „Od té doby fuchsie mám a pěstuji.“

IMG_1764.JPG

Zeptali jsme se jí, jak se o rostliny stará, že tak krásně kvetou.

  • Fuchsie pěstuji v zavlažovacích truhlících z Lebišova zahradnictví, které jsou zavěšeny v drátěných závěsech také od něj.
  • Do každého truhlíku dávám tři až čtyři fuchsie. Některý rok se stane, že je poláme vítr, jindy je poničí kroupy. Nevadí, fuchsie se potom ještě více rozvětví.
  • Řízkuji je v létě, někdy ještě na jaře. Občas do truhlíků vysadím i loňské rostliny, ale do nové zeminy. Vždy se ale jedná o kvalitní českou zeminu s hnojivem, nikdy žádný dovoz.
  • Rostliny pravidelně hnojím Kristalonem plod a květ. Hnojím je stále, hned od začátku po zasazení. 
  • Fuchsie občas trpí na molice a mšice, a tak malé rostlinky stříkám preventivně  Mospilanem.
  • Na fotografiích můžete vidět, že závěsy jsou umístěny ve dvou řadách. V té dolní je mezi truhlíky ještě držák určený pro jeden květináč, koupený byl v hobbymarketu Obi.

Pozdravy ze slunného jihu

Na slunečném balkonu paní Jarky můžete najít muškáty, ibišky a bylinky, zkrátka všechno, čemu se na sluníčku dobře daří, hlavně ale bugenvileje. „První rostlinu jsem dostala před jedenácti lety. Sice už málo kvete, ale používám ji stále k řízkování.“

IMG_0119.JPG

Tato slova nás zaujala – hodně pěstitelů se snaží buganvileje namnožit, ale často neúspěšně. Pokud k nim patříte i vy, řiďte se následujícím návodem.

Jak úspěšně množit bugenvileje

„ Buganvileje množím v horkém létě, řízky mám v chodbě v květináčích přikryté plastovou lahví, aby byly jako ve skleníku. Musí mít hodně teplo a nesmí být na sluníčku (chodba je směrována na sever).

Za několik týdnů začnou dole růst z květináčku kořínky, a tak ještě počkám, až začne řízek trochu vyrážet i nahoře. Teprve potom sundám plastový kryt a rostlinku zasadím.“

IMG_0090.JPG

Jestli máte k dispozici chladné přezimovací místnosti, o namnožené rostlinky se bát nemusíte. V bytech je to samozřejmě obtížnější, jak dosvědčuje paní Jarka: „Nejhorší bývá přezimování nových sazeniček, s tím mám potíž. Některé uhynou, ale jiné vydrží, druhý rok jsou už silnější a přezimují o to lépe.“

IMG_0118.JPG

Paní Jarku množení rostlin (nejen bugenvilejí) baví. Co s nimi potom dělá? „Stále něco řízkuji, sázím a pak rozdávám. Mám radost, když se potom rostlinkám u nových majitelů daří.“

Oáza klidu v nejvyšším patře září i v noci

Také balkon paní Ireny směřuje na jih: „Rtuť na teploměru vystoupá v letních dnech až na pětapadesát stupňů Celsia. Z tohoto důvodu jsem si před třemi lety pořídila markýzu, která alespoň trochu chrání kytičky před přímým sluníčkem.

balkon_3.jpg

Na boky balkonu jsem si nechala přivrtat jakousi drátěnou konstrukci, kterou jsem objevila v Obi, na ní mám zavěšené květináče a truhlíky, takže využiji každý kousíček prostoru. Konstrukce je osvícena drobnými světélky.“

balkon_1.jpg

Na okně pěstuje paní Irena bylinky, po bocích kytičky různých druhů. Doménou balkonu jsou muškáty. Sazenice si kupuje každým rokem, protože nemá prostory k přezimování rostlin.

balkon_6.jpg

balkon_7.jpg

I ona nám prozradila své pěstitelské triky, které ji naučil tatínek, jenž byl zahradníkem. „Možná pomohou i dalším čtenářům ke krásným kytičkám.“

  • Pravdou je, že se o balkon starám několikrát denně, v parných dnech zalévám i třikrát, protože zemina rychle vysychá.
  • Rostliny hnojím každý týden, a to hlavně přírodními produkty. Ve vodě louhuji slupky od banánů a po scezení jí zalévám. Používám i vodu, ve které vařím brambory. Nechám ji vychladnout a potom ještě naředím další vodou. Celý rok suším lógr ze zrnkové kávy, rozmíchám jej do vody a zalévám i s ní.

Přírodní hnojiva mají podle paní Ireny rostlinky evidentně rády: „Proto tak pěkně rostou a mě těší pohledy kolemjdoucích, kteří zdvihají hlavy k mojí oáze klidu.“ 

balkon_2.jpg

Provoněná relaxace u kávy

„ Protože miluji přírodu, ale bohužel zahrádku nemám, můj balkon mi ji plně nahrazuje, je to pro mne taková oáza mezi panely, taková ranní kávička doprovázená vůní bylinek, to je něco úžasného!

A večerní posezení s výhledem na nebe poseté hvězdičkami – co víc si člověk může přát. Jen se neustále divím, že stále tak málo lidí si osází balkony, vždyť je taková škoda, si tu krásu doma nevytvoří!“

balkon_5.jpg

Co dodat ke shrnujícím slovům paní Ireny více! Snad jen to, že by bylo moc příjemné, kdyby se do zkrášlování balkonů pustilo více lidí, aby bylo nač se dívat.

Oběma dámám k vítězství blahopřejeme a posíláme jim odborné publikace. Třeba v nich najdou inspiraci a za pár let nám ukáží, jaké další rostliny na svých balkonech pěstují. 

  • Tip redakce: popovídejte si o pěstování balkonových rostlin s ostatními pěstiteli, přispějte svou zkušeností, radou či fotografií rostlin do našeho diskuzního fóra.

Doporučujeme

Články odjinud