5
Fotogalerie

Máte na zahradě 'Kudrnáče'?

Luskové zeleniny nejsou častým výpěstkem zahrádkářů. Trochu keříčkových fazolek na zelené lusky a pár řádků hrášku pro mlsání dětí, to je asi tak vše. Zkuste dřeňový hrách 'Kudrnáč', odrůdu chutnou zazelena i v plné zralosti.

Hrách setý pravý (Pisum sativum) můžete v zahradě pěstovat od časných jarních dnů. 'Kudrnáč' je coby dřeňový hrách určen ke konzumaci hrášku (semen), lusky jsou dost tuhé.

Není tolik sladký jako odrůdy cukrového hrachu, je pevnější, a ke kuchyňskému zpracování proto vhodnější.

hrach_1.jpg
Nevyzrálá semena Kudrnáče se zavařují a pak používají do salátů nebo jako příloha k masitým pokrmům

Chlad hrachu nevadí

Vysévat do lehké hlinité půdy můžete hrách už od března. Nevadí mu chladná zem ani jarní přízemní mrazíky, některé prameny uvádí, že již vzešlý hrách přečká bez úhony teploty do minus pěti stupňů. Dobře se mu daří, je-li pěstován ve třetí trati: po okopaninách, obilovinách a zelenině.

Vegetační doba 'Kudrnáče' je asi osmdesát pět dnů, je to tedy hrách polopozdní. Pokud si chcete zajistit delší období sklizně, vysévejte postupně během března a dubna v rozmezí asi dvou týdnů. Výnosy jsou vyrovnané a plodnost pro malopěstitele dostačující.

hrach_2.jpg
Pole hrachu u nás už nejsou vidět tak často jako dřív. Pro vlastní potřebu postačí na zahradě záhon o deseti metrech čtverečních

S oporou se hrachu daří lépe

Třebaže 'Kudrnáč' moc nepoléhá, je lepší pěstovat jej v řádcích na opoře, dorůstá do sedmdesáti centimetrů. Někteří pěstitelé volí natažený provaz (drát), jiní mají dobrou zkušenost se sítěmi nebo kari rohožemi.

Tato odrůda hrášku se označuje jako bezlistá či pololistá – listy jsou přeměněny v úponky, palisty rostliny jsou větší, světle zelené s panašováním.

hrach_3.jpg
Hrách nazeleno je potřeba sklízet probírkově, prodloužíte tak i dobu kvetení porostu

Řádky by měly být od sebe vzdáleny alespoň patnáct (mnohem lépe třicet) centimetrů, rostliny v řádku kolem pěti centimetrů. Jednotlivá semena dávejte pět centimetrů hluboko, sedm centimetrů už zajistí, že vám výsev nevyhrabou ptáci. Obzvlášť bažanti a holubi si umějí pochutnat tak, že vám nezbude skoro nic.

Spotřeba semene na deset metrů čtverečních bývá dvě stě až dvě stě padesát gramů, v prodeji je zahrádkářské balení necelých dvě stě gramů. Cena se pohybuje mezi dvanácti až patnácti korunami za sáček semen.

Přihnojovat s citem

Dřeňový hrách není potřeba přihnojovat dusíkem (dusíkatými hnojivy), rostlina si ho umí opatřit a uskladnit v hlízkách na kořenech. Proto se motýlokvěté rostliny, mezi něž hrách patří, pěstují na zelené hnojení – obohacují půdy o dusík.

Vhodnější jsou hnojiva fosforečná, podporující kvetení, a draselná, napomáhající vyzrávání pletiv. Pokud chcete pěstovat hrách na zrno, je toto přihnojení důležité. První sklizně hrášku nazeleno se dočkáte už v polovině června, díky postupnému výsevu si sběr polovyzrálých hrášků prodloužíte do července.

hrach_4.jpg
Nejsladší bývá hrách ještě úplně nevyvinutý, tehdy také nejvíc chutná dětem. Ty se o něj rády starají a sklízí lusky k mlsání

Kdo vám zkazí radost i chuť

Ani hrachu se nevyhýbají škůdci: už vysetá zrna mohou zlikvidovat larvy květilky všežravé (dává sice přednost fazolu, ale hrášku se nevyhýbá). Slabě napadená semena vzejdou, ale rostliny jsou oslabené a živoří. Jako na většinu půdních škůdců pomáhá i v tomto případě aplikace dusíkatého vápna zhruba tři týdny před výsevem.

Kyjatka hrachová je vlastně jedním druhem mšic, ochrana proti ní se provádí před květem postřikem Metationu E 50, na ostatní druhy mšic se dá s úspěchem použít Pirimor nebo Decis. Metation lze použít do fáze vývinu tří pravých listů i na listopase čárkovaného, který ožírá vzešlý hrách.

Nepříjemná je také třásněnka hrachová: vysává mladé výhony a lusky, poškozuje květy. Ty zasychají a opadávají, lusky jsou zakrslé a deformované. Opět zabírá Metation E 50 aplikovaný krátce před květem.

Obaleč hrachový, další nepřítel, jehož housenky se obvykle v páru prokousávají do lusků a vyžírají měkká zrna. Při opakovaném výskytu ošetřete porost opět Metaionem E 50 v době dokvétání rostlin.

Pozor dávejte také na plodomorku hrachovou, kladoucí vajíčka na květy, vrcholové výhonky a mladé lusky. Vylíhlé larvy vniknou do lusků (bývá jich až čtyřicet v jednom), pokud ho rozlousknete, skákavé larvy vás jistě nepotěší. Napadené lusky jsou uvnitř jen bíle plstnaté. Používá se také Metation E 50 – v době, kdy hrách začíná nakvétat.

Takovéto ošetření by jej mělo ochránit i před zrnokazem (pokud chcete mít hrachová zrna k uskladnění). Tenhle brouček naklade vajíčka na lusky, larvy se po vylíhnutí zavrtají dovnitř do semen. Na první pohled při sklizni zeleného hrachu nic nepoznáte, vyzrálá poškozená zrna mají kulaté otvůrky, v nichž je pod slupkou ukrytý brouk.

hrach_5.jpg
Zdravá semena hrachu jsou pevná a lesklá, přímo se nabízí k ochutnání

Snad jsem vám výčtem hrachových nepřátel nevzala chuť k pěstování chutné a zdravé zeleniny. Na zahrádce se obvykle setkáte jen se mšicemi, ale protože přísloví praví, že štěstí přeje připraveným, není na škodu znát nepřítele včas.

Hrách na zrno sklízejte, až bude porost zaschlý a lusky žluté, těsně před rozpukem. Vyloupaná zrna nechte ještě pár dnů proschnout a uskladněte je na suchém a tmavém místě.

Doporučujeme

Články odjinud