Jiřinková poradna 1

Dnes si vysvětlíme, podle čeho se pozná napadení jiřin virózou, poté si zopakujeme informace o hnojení těchto rostlin i o tom, které jiřiny jsou vhodné k řezu. Pro nestíhavce určíme termín, dokdy ještě lze hlízy vysadit.

Vysadili jste letos jiřiny, ale nerostou tak, jak by měly? Netvoří kvalitní úbory, jsou napadené nějakými škůdci či chorobami? Zeptejte se odborníka, jaký postup byste měli zvolit.

Své dotazy s pečlivým popisem situace zašlete spolu s co nekvalitnějšími fotografiemi rostlin na adresu hradova@mf.cz.

Do předmětu zprávy uveďte heslo Jiřinková poradna. Přidejte své jméno a kontakt na vás, abychom se vám v případě doplnění potřebných informací o rostlinách, na něž se ptáte, mohli ozvat.

Na dotazy odpovídá Miroslav Štefan, redaktor webu AbecedaZahrady.cz a šlechtitel, který jiřinky pěstuje více než deset let (i ve Výzkumném ústavu Silva Taroucy pro krajinu a okrasné zahradnictví v Průhonicích) a v současné době se stará o více než sto starých i nově vzniklých odrůd. Je členem základních specializovaných organizací Dagla, Gladiris a Martagon.

Rozsáhlou fotogalerii sbírky jeho jiřin, ale i jiných cibulovin a dalších rostlin můžete zhlédnout na webu Inflore.cz nebo živě – v Prodejní zahradě InFlore v Sedleci u Žebráku, kde najdete ukázkovou výsadbu více než 100 odrůd jiřin či 250 odrůd mečíků.

Marie Votavová: Pěstuji jiřinky několik let, ale v minulém roce najednou nenarostly, zůstaly jakoby zakrslé. Kde nastala chyba? Mám obavu, aby se letos tato situace neopakovala.

Podle popisu předpokládám, že vaše jiřiny trpěly virózami, které jsou přenášeny savými a žravými škůdci. Napadení bývá často doprovázeno světlým zabarvením listů, ty jsou jakoby panašované. Takovéto jiřinky bohužel není možné v domácích podmínkách jakkoliv ozdravit a je třeba nemilosrdně je zlikvidovat.

jirinky_poradna_1.jpg
Krásně kvetoucí odrůda, listy však jasně ukazují, že rostlina je virózní, proto ji musíte zlikvidovat

Marek Takáč: Co je příčinou toho, že moje jiřinka kvete jinak než v minulosti?

I v tomto případě je viníkem virové onemocnění. Rostliny nemusí vykazovat vždy jen známky zakrslosti; květy bývají najednou různobarevné nebo se například v červeně kvetoucích úborech objevují skrvny o odstín tmavší, než je správná barva dané odrůdy. Tyto barevné změny na květech můžete pozorovat i u jiných druhů květin, z těch nejznámějších u lilií, mečíků, kosatců nebo tulipánů.

Jarmila Vlčková: Mohu ještě nyní vysadit jiřinky?

Výsadbu hlíz je nejlépe provést ve druhé polovině května, případně na přelomu května a června. Určitě záleží i na nadmořské výšce a ranosti odrůdy.

Počítejte s tím, že pozdější termín, asi do dvacátého června, lze zvládnout bez problémů, avšak jestli můžete, raději zvolte ranou odrůdu, jakou je třeba 'Klára'. Vykvete dříve, a vy se tak budete moci radovat o to déle.

Stanislava Nováková: Jaká hnojiva mohu přidávat k jiřinkám?

Jiřiny mají rády dostatek živin, a proto potřebují řádné hnojení i přihnojování. Již po výsadbě jim můžete dopřát dolomitický vápenec (jemně mletý) a Cererit, který se mi též osvědčil.

Přihnojování v době vegetace je prospěšné, ale musíte volit taková hnojiva, kde je více fosforu, draslíku a ostatních mikroprvků. Jinak by zbytečně narůstala hmota, stonky by byly slabé a mohly by se vlivem nepřízně počasí snadno zlomit.

jirinky_poradna_2.jpg
Před příchodem mrazíků už rostliny nepřihnojujte, poslední přihnojení proveďte přibližně po polovině srpna

Jestliže pěstujete jiřinky v nádobách, je vysloveně nutné, abyste je přihnojovali každý týden. Pouze v tomto případě máte jistotu, že vám skutečně pokvetou celé léto.

jirinky_poradna_3.jpg
Ballky jsou krásné i do suchých vazeb, pamatujte však, že bíle kvetoucí odrůdy mohou během sušení zhnědnout

Radim Černý: Jaké druhy jiřin se hodí k řezu?

K řezu je možné použít všechny jiřinky. Některé skupiny ale vydrží ve váze déle (kaktusovité a fimbry), jiné kratší dobu (obří dekorační typy a také jiřinky ze skupiny leknínovitých).

jirinky_poradna_4.jpg
V jednoduchém aranžmá lze využít spolu s jiřinkami i dlouhé klasy mečíků a pro zjemnění pryšec a listy kal

Nejhodnotnějšími jsou odrůdy ze skupiny pomponek a ballek, které jsou mimořádně efektní a navíc mají tu výhodu, že je lze sušit do podzimních aranžmá, jimiž si pak zpříjemníte zimní období.

Doporučujeme

Články odjinud