5
Fotogalerie

Rozpoznáte? Orchidej, lilie, nebo trvalka?

Popusťte uzdu fantazii a zkuste si představit rostlinu, jejímž otcem by byl prostý český kokořík a matkou exotická orchidej. Po něm by zdědila stavbu těla, po ní krásu skvrnitých květů. Seznamte se: Tricyrtis hirta.

Tak už je to tu zase. Zřejmě mám v podvědomí nějaký skrytý vyhledávač, jenž mi velí jít po všem, co jakkoli souvisí s orchidejemi. Poslední případ?

V zahradnictví jsem ze změti zelených lístečků všech myslitelných tvarů a barev neomylně vytáhla rostlinku jménem Tricyrtis hirta.

Hadí lilie má květ podobný té nejkrásnější orchideji

Jméno zcela neznámé, doprovodná fotografie květu na štítku v květináči úchvatná. Věrna doporučením, která dávám pěstitelům orchidejí, rostlinku jsem prozatím nezakoupila a kvapila domů hledat informace o jejím pěstování a původu. Bude se jí u mě dařit?

hadí_1.jpg
Nejenže jsou květy krásné, dokonce i voní

Když jsem se dočetla, že exotický květ připomíná orchidej, ani mě to nepřekvapilo. Vyhledávač funguje dokonale. Botanicky ale tahle kráska nemá s orchidejemi pranic společného. Česky se ji říká hadí lilie či liliovka a patří do čeledi konvalinkovitých.

Řecké jméno, asijský původ, exotický vzhled: žádná citlivka to ale není, vydrží i mráz!

Řecké jméno Tricyrtis je odvozeno od tří (tri) krátkých vypouklých (kyrtos) ostruh na bázi každého květu. Původem je z Himálaje, a to je pro tuzemské pěstitele dobrá zpráva. Drsný chladný kraj dal této krasavici do vínku mrazuvzdornost. Na zimu ji stačí jen dobře zakrýt.

Pro výsadbu je nejvhodnější polostinné stanoviště s kyprou humózní půdou s přídavkem rašeliny. Stejně jako pravé lilie má i naše liliovka ráda kyselou půdu. V zimě se její listy zatáhnou a v zemi zůstane plazivý hlíznatý oddenek se svazčitými kořeny.

hadí_2.jpg
Podle odborné literatury přežije liliovka mrazy do minus 24 stupňů Celsia

Označte si jeho polohu a na jaře se nebudete muset obávat, že při prvním pletí vytrhnete spolu s plevelem i rašící liliovku. Rostlina se množí dělením trsů v jarním období. Nepodaří-li se vám získat sazeničku, můžete si tuhle krasavici vypěstovat i z koupených semínek.

Příbuzenské vztahy v rodině konvalinkovitých aneb Hledejte shodu

Další pátrání mě přivedlo do oblasti systematické botaniky. Zjistila jsem, že do čeledi konvalinkovitých (Convallariaceae) patří společně s liliovkou třeba i kokořík, který se jí stavbou těla, a především pak květními stvoly, vyrůstajícími na bázi listů, nápadně podobá.

hadí_3.jpg
Kokořík (Polygonatum). Vzhled rostlin je podobný, květ ale zcela odlišný

Listy jsou na stvolu stejně uspořádány a příliš se neliší ani tvarem. Obě rostliny mají v zemi oddenek. Oběma vyhovuje polostinné stanoviště a humózní zemina. Jaký je tedy závěr tohoto detektivního pátrání? Nebude to tak těžké! Zvládneme-li kokořík, který u nás v přírodě běžně volně roste, zvládneme i asijskou hadí lilii.

První dojmy: liliovka není lilie

Víc už vědět nepotřebuji, požadované podmínky rostlině mohu nabídnout, a nákupu tedy nic nebrání. Malý květináček s hadí lilií už mám doma. Ptáte se na první dojmy? Listy liliovky se listům pravých lilií podobají především tvarem.

hadí_4.JPG
Sazenice Tricyrtis hirta

Zatímco mé orientální lilie mají tuhé, hladké a temně zelené listy, nový přírůstek má lístky jemné a měkké, něžně ochlupené a světle zelené. A květ? Na ten si počkejme do pozdního léta. Hadí lilie kvetou od srpna do října.

Tihle Angličané!

Dovolte mi povzdech na závěr. V Anglii se těmto rostlinám říká ropuší lilie (Toad lilies). Ostatně ani čeština k nim není příliš lichotivá. Hadí nebo ropuší… opravdu by mě zajímalo, čím si tahle na první pohled nevinná kráska vysloužila tak hanlivá jména.

hadí_5.jpg
Květní stvoly liliovky vyrůstají nejen z úžlabí listů. Najdete je i ve vrcholové části rostliny

Jedno vysvětlení mě ale napadá. Možná že stejně jako jiní příslušníci rodu konvalinkovitých obsahuje jedovaté látky (glykosidy, saponiny, alkaloidy), které v malém množství a odborníkem správně podané léčí, ve velkém jsou ale velmi nebezpečné.

Možná že podobně jako kokořík patří mezi magické byliny, čínskou medicínou vysoce ceněné jako posilující, podporující moudrost a dlouhověkost, u nás užívané na ochranu domu (nutno položit oddenek do čtyř rohů), k vymítání a očištění od zlých sil. Kdo ví…

  • Znáte tuto zajímavou trvalku, nebo jste o ní dosud neslyšeli? Máte zkušenosti s jejím pěstováním? O své názory se podělte s dalšími čtenáři v našem diskuzním fóru.

Doporučujeme

Články odjinud