6
Fotogalerie

Hnojiva od zvířat: od trusu slepičího přes sloní až po netopýří

Chováte hospodářská zvířata? Trus, který produkují, je výborné přírodní hnojivo. Nejste chovatel? Běžte do obchodu. Prodávají se i hnojiva exotická! Vždy je ale nutné vědět, pro které rostliny jsou vhodná a jak je dávkovat.

Dnes se všechny formy hnoje dají zakoupit v sušené či granulované formě, ovšem s jejich nesprávným dávkováním souvisí řada problémů.

Při přehnojení začínají rostliny strádat, protože přemíra jednoho prvku jim naruší přirozený metabolismus a zablokuje příjem prvků jiných, případně se rozvine napadení škůdci.

Drůbeží trus je nejúčinnější

Trus slepic a jiné drůbeže je dodnes považován za jedno z nejúčinnějších hnojiv přírodního původu, obsahuje totiž značné množství dusíkatých sloučenin. Hodí se především pro vyhnojení půdy po sázení nejrůznějších zelenin.

trus_1.jpg
Trus slepic je účinný zvláště ve zkvašeném stavu

Nikdy jej však nepoužívejte v čerstvé formě, protože rostlinám spálíte kořeny, které následně uhynou. Při mírném přehnojení dochází k nepřirozenému růstu a ztrátám barvy, občas se přidá i napadení savými škůdci. Slepičince nechte odležet aspoň jeden nebo dva měsíce, aby se jejich účinek zredukoval, teprve potom je využívejte.

Zajímavou a léta osvědčenou volbu představuje drůbeží trus ve zkvašené formě. Připravte jej tak, že sud nebo jinou nádobu naplníte z jedné třetiny trusem, doplníte vodou a ponecháte alespoň deset dní kvasit.

Důležité je, abyste směs pravidelně míchali. Po vykvašení ji řeďte v poměru jedna ku deseti s vodou. Rostliny hnojte jen po dešti a po proceduře zkypřete zeminu okolo vegetace. Tím zadržíte dusík v půdě.

  • Zkušenosti ostatních čtenářů s používáním drůbežího trusu a další informace o tomto tématu si přečtěte v našem diskuzním fóru.

Králičí hnůj je vzácností, chováme ale zakrslé králíčky!

Trus králíků je ceněn především pro vysoký obsah fosforečnanů. Dá se s ním hnojit přímo, bez úprav, jenže sehnat jej v dnešní době je poněkud problém, neboť králíky chová čím dál méně lidí. Na druhou stranu ale stoupá počet chovaných zakrslých králíků!

Jeden domácí mazlík samozřejmě nevyprodukuje to, co obyvatelé králikárny, ale máte-li třeba jen rostliny na balkoně, bude vám toto množství stačit.

Králičí hnůj využijete při pěstování brambor, brukvovité zeleniny, a dokonce i okrasných kultur, jako jsou durmany a již zmíněné balkonovky. Pozor na přehnojení, při němž dochází k blokaci příjmu dalších prvků (draslík, dusík, zinek) v pletivech rostlin a jejich následnému chřadnutí.

trus_2.jpg
Pokud chováte zakrslého králíka, nevyhazujte jeho trus využijte jej pro hnojení balkonových rostlin

Máte přístup na farmu? Koňský a ovčí hnůj se hodí na jaře

Koňský hnůj obsahuje velké množství dusíku. Podobně jako hnůj ovčí jej nepoužívejte na záhony, ale zjara při zakládání pařenišť. Pokud oba typy smícháte, získáte vysoce záhřevnou směs, jež podpoří růst rajčat, okurek, paprik a dalších náročných zelenin. Tato směs také podporuje vyzrávání kompostů.

trus_3.jpg
Koňský hnůj vyniká značnou výhřevností

Kravský hnůj: osvědčená klasika

Kravský hnůj, zvaný také chlévská mrva, je nejpoužívanějším typem hnojiva čistě přírodního rázu. V čerstvém stavu není pro hnojení moc vhodný, ale napomáhá zrání kompostu.

Po několikatýdenním uležení se z něj stane univerzální činitel s vysokým obsahem dusíku, fosforu, draslíku, zinku, molybdenu i dalších prvků a můžete jej využít pro přímé hnojení záhonů, ovocných stromků i keřů.

trus_4.jpg
Kravský hnůj je nejdostupnějším hnojivem

Novinka ze ZOO Praha: trus přímo od slona

Sloní trus nabízí od Velikonoc pražská zoologická zahrada, ve vídeňské tento produkt prodávají již od minulého roku. Proč by nad ním měl český pěstitel zaplesat? Sloni mají rychlé metabolické pochody, tudíž tráví neefektivně, a jejich trus je tím pádem plný živin.

trus_6.jpg
Sloní trus je efektivním hnojivem například pro růže

Cenu sloního trusu sdělila redakci AbecedyZahrady.cz tisková mluvčí ZOO Jana Ptačinská Jirátová: „Kyblík o celkové váze jeden a půl kilogramu prodáváme za sedmdesát korun. Pokud nám návštěvník kyblík vrátí vymytý a chce si zakoupit další, ušetří dvacet korun, tudíž zaplatí padesátikorunu.“

Když se spojí mořští ptáci s netopýry

Velmi atraktivní produkt představuje guáno, nazývané také netopýří trus. Krom netopýrů se na něm podílí hlavně mořští ptáci. Díky tomu, že mořští ptáci požírají především ryby, jejich jsou jejich výkaly plné důležitých minerálů (dusík, fosfor, draslík, zinek, molybden a další).

trus_5.jpg
Těžba guána probíhá na mořském pobřeží

Ty se postupně uvolňují do půdy, čímž podporují zdravý a silný růst rostlin. Ale i v tomto případě dávkujte hnojivo, prodávané ve formě granulí, opatrně, jinak rostlinám spálíte kořeny. A nezapomeňte: při použití na pokojové rostliny granule důkladně zahrabte, jinak váš byt bude cítit velmi přírodně.

Doporučujeme

Články odjinud