8
Fotogalerie

Jak hnojíme orchideje: sledujte experiment

Co se stane, když vezmeme tři orchideje rodu Phalaenopsis a budeme se o ně starat stejně krom jediného: hnojení? Jedna bude dostávat pouze dešťovou vodu, druhé přilepšíme kapalným hnojivem a třetí vyzkouší tyčinky a výživu ve spreji.

Finální podoba testu se rodila postupně. Začátek byl spojen jen s otázkou, jak funguje nový přípravek, který se objevil na trhu – Listová výživa pro orchideje a bromélie Rosteto.

Není tento doplňkový způsob výživy rostlin jen předražená zbytečnost? Nebude jim spíše škodit? Nezapříčiní hnilobu srdíčka? Lifé z firmy ZC, kteří mají tento produkt „na svědomí“, tvrdí, že ne. A tak jsme se rozhodli vyzkoušet, jestli mají pravdu.

Vybrali jsme Phalaenopsisy

Když jsme přemýšleli o způsobu, jakým testování vést, bylo nám jasné, že experimentovat budeme s Phalaenopsisy. Zástupci hybridů tohoto rodu se v českých domácnostech vyskytují nejčastěji, péče o ně je nejjednodušší a téměř každý začíná právě s nimi. 

DSC_3229.JPG

DSC_3219.JPG

DSC_3214.JPG

Kdo z vás si někdy pořídil orchidej, asi bude souhlasit, že postupem času jich začalo poněkud přibývat. Po nějaké době tak většinou skončí pečlivé opiplávání jediného exempláře a vy se snažíte, abyste zvládli zalít všech xy rostlin.

Tři orchideje, tři různé metody

K tomu pokud možno pravidelné přihnojení formou hnojivé zálivky, jemuž má předcházet prolití substrátu, v němž orchidej roste, vodou (každou orchidej tak zaléváme dvakrát). Takovýto způsob péče upřednostňuje většina pěstitelů, které znám. Včetně mě. Rozhodli jsme se proto, že jej dopřejeme jednomu z našich Phalaenopsisů.

Jenže: čím více orchidejí, tím méně času. A tak nás krom této klasiky napadla další možnost – co takhle nechat Phal jen o dešťové vodě, a víc nic? Jak se mu bude dařit bez dávek hnojiva? Také jste slyšeli o tom, že někde někdo své orchideje takhle pěstuje? Ale znáte se s ním osobně? Já ne. Kdyby to ale fungovalo...

Třetí varianta péče představuje spojení nových metod. Do substrátu zapíchneme hnojivové tyčinky a orchideje jednou týdně postříkáme už zmíněnou listovou výživou ve spreji.

DSC_3234.JPG

Jaro 2011: experiment zahájen

Koncem března jsme pořídili tři zdravě se tvářící Phalaenopsisy z jedné dodávky, každý se dvěma kvetoucími stvoly. Nakupovali jsme v jednom z hobbymarketů – stejně jako většina začínajících pěstitelů orchidejí. 

DSC_3223.JPG

DSC_3217.JPG

DSC_3211.JPG

Mají tedy stejný substrát a při své cestě k zákazníkovi měly i shodné pěstitelské podmínky. Od té doby jsou umístěny na východním okně a zalévány v intervalu zhruba deseti dnů dešťovou vodou.

První hnojení dvou Phalaenopsisů jsme po přestávce v délce měsíce a půl od jejich nákupu odstartovali v druhém květnovém týdnu. Mezitím se aklimatizovaly v novém prostředí, všem třem roste nový lístek. 

DSC_3278.JPG

Odhadnete výsledky?

Každý měsíc vás budeme informovat o tom, jak testování pokračuje. Jeho délku odhadujeme minimálně na jeden rok – jen tak se dá hodnotit nějaký výsledek. Je jasné, že některá z orchidejí může uhynout, počítejme proto i s variantou, že test skončí dříve, než plánujeme.

Veškeré přípravky, které k péči o rostliny používáme, věnovala firma ZC ze svého Orchidprogramu. Jedná se o kapalné hnojivo Kapka na orchideje a bromélie, hnojivé tyčinky Forestina na orchideje a bromélie a listová výživa pro orchideje a bromélie Rosteto.

Způsobu jejich aplikace a popisu složení se budeme věnovat příště. Budeme rádi, když nám do diskuzního fóra napíšete, zda máte s některým ze způsobů (ne)hnojení zkušenosti, co se vám osvědčilo, co ne.

Doporučujeme

Články odjinud