5
Fotogalerie

Nespleťte se při výběru: škumpa může být dekorace i plevel

Škumpa orobincová (Rhus typhina), nebo škumpa vlasatá (Cotinus coggygria)? Kterou z nich si vybrat? Je to jednoduché: škumpa vlasatá nezaplevelí původní prostředí, naopak invazivní škumpa orobincová se může nečekaně rozrůst.

Škumpa orobincová, starším názvem ocetná, pochází ze Severní Ameriky. Název odkazuje na její dřívější použití, kdy se plody přidávaly do octa, aby zdůraznily jeho chuť.

V Evropě se začala pěstovat počátkem sedmnáctého století, v Čechách v polovině století devatenáctého, a to hlavně pro svůj impozantní vzhled.

Rychle se množící škumpa orobincová

V čem je škumpa orobincová tak nebezpečná? Tento keřovitý strom je řazen mezi invazivní rostliny. Pokud si jej opravdu chcete pořídit, vyberte mu místo přímo uprostřed trávníku, dál od betonových základů nebo chodníčků. A důvod?

skumpa_1.jpg
Dlouhé listy škumpy orobincové jsou na podzim zbarveny místo zelené dočervena

Škumpa táhne těsně pod povrchem kořeny, jejichž ohromná síla může prorazit i betonový zabudovaný bazén. Z nich vyrůstají výhonky, které rychle rostou, a rostlina se postupně množí.

Váš spolubojovník: travní sekačka

Pokud ji nebudete „držet na uzdě“, vytvoří zanedlouho neprostupné keřovité prostředí. Jak jí v tom zabránit? Sekejte kolem ní pravidelně trávu, nejlépe každý týden. V anglickém trávníku se škumpa nerozroste.

skumpa_2.jpg
Škumpa kvete v červnu a červenci velkými červenými až rudými květy zašpičatělého tvaru

Každý rok ji zkracujte: rozkošatí se a neporoste jen do výšky. Jakmile ji seříznete, vyraší v jejím okolí z kořenů spousta nových výhonků, i na ně stačí vzít již zmíněnou sekačku. Škumpa je plevel, proto nepotřebuje speciální péči v podobě výběru půdy nebo prostředí. Bude se jí dařit i na skalnatém povrchu v suché zemině.

A jak se jí případně zbavit nadobro? Nejlepším přípravkem je Garlon 4EC, který ničí i jiné plevele, například svlačce. Škumpu orobincovou seřízněte a ránu potřete tímto přípravkem, rostlina časem uhyne. Trvá to však déle, buďte tedy trpěliví a v případě potřeby zákrok zopakujte.

skumpa_3.jpg
Dřevo škumpy se pro jeho vlastnosti využívá hlavně v řezbářství;

Úplně jiná škumpa vlasatá: v zahradě se jí nevyhýbejte

Škumpa vlasatá není považována za invazivní druh, jedná se o okrasnou dřevinu. Je to keřovitý strom kulovitého tvaru původem z jižní Evropy, Ruska a Číny. Ruj vlasatá, jak bývá označovaná častěji, dorůstá výšky kolem pěti metrů.

skumpa_4.jpg
Tato dřevina oblíbená v parcích i zahradách roste poměrně pomalu

Vypadá jinak než škumpa orobincová: její listy se tvarově podobají lísce, ale jsou tmavší a hladké. Květy bývají až třicet centimetrů dlouhé, bíložluté nebo načervenalé, záleží na odrůdě. Je dekorativní hlavně v období, kdy se vytváří plody.

Tato rostlina je pěstitelsky poměrně nenáročná, vyhovuje jí slunečná poloha a sušší půda s vyšším obsahem vápníku. Poroste však téměř všude. Na zimu jí ani nemusíte přikrývat kmínek nebo ji chránit suchým listím. Na jaře případně dobře obrůstá.

skumpa_5.jpg
Také barva olistění ruje vlasaté se na podzim mění

Látky ve škumpě obsažené možná překvapí

Obě škumpy vylučují z rány tekutinu, která je jedovatá, a citlivější osoby mohou mít při kontaktu s ní podrážděnou pokožku. Kvůli specifickým vlastnostem je v současné době laboratorně testována její schopnost chránit jaterní tkáň před jinými jedovatými látkami.

Doporučujeme

Články odjinud