Znáte správný postup sázení mečíků?

Výsadba mečíků by měla být hotová do konce měsíce května. Kdo s ní letos trošku počkal, udělal dobře: když uhodí mrazíky, mohou poškodit již narašené hlízy a nedočkavým pěstitelům způsobit nepříjemné překvapení.

Je velmi důležité, abyste hlízy mečíků vysazovali do půdy, která je již prohřátá; studená jim totiž nesvědčí.

Zapříčiňuje, že mečíky jsou častěji napadány houbovými chorobami, případně jim trvá déle, než vzejdou, ačkoliv byly vysazeny v dřívějším termínu.

Kam gladioly vysadit

Gladioly jsou rostliny náročné na sluneční paprsky. Jen na dobře osluněném stanovišti se vytvoří výstavní dlouhé a krásné klasy, na kterých budou dobře vyvinuté květy. Dařit se jim bude i na plném slunci.

vysadba_1.jpg
Při výskytu drátovců se mi osvědčil přípravek Dursban, jímž podsypu hlízy

Pro rostliny je nejvýhodnější takzvaná skupinová výsadba, neumísťujte proto jednotlivé hlízy samostatně, roztroušené po zahradě. Zeminu vyberte nejlépe propustnou, hlinitopísčitou, s dostatečnou zásobou živin. Nevhodné je však přímé vápnění a hnojení nezetlelým kompostem a hnojem.

Jako ideální se jeví pH půdy okolo sedmi. Pokud je místo k výsadbě hlíz zryto již od podzimu, řádně je srovnejte a zbavte velkých hrud hráběmi nebo kultivátorem.

Postup výsadby hraje roli

Ještě před samotnou výsadbou zvažte, zda chcete hlízy namořit. Pokud se u vás houbové choroby cibulovin objevují, namoření doporučuji, nicméně podmínkou to rozhodně není a znám pěstitele, kteří se chemii vyhýbají.

vysadba_2.jpg
Ke snadnému moření hlíz použijte sáček ušitý ze staré záclony či punčochu

Upřednostňuji přípravek Actellic, který se využívá proti třásněnce mečíkové, jež přezimuje a škodí na hlízách. Další variantou je Decis Mega. Ať se rozhodnete pro kterýkoli z nich, do lázně přidejte i fungicid Merpan nebo Dithane, čímž  výrazně omezíte výskyt houbových chorob. Do jíchy připravené podle návodu pak ponořte mečíkové hlízy.

Velmi důležitá je přiměřená hloubka výsadby. Pamatujte, že nejvhodnější je vysazovat velké hlízy hlouběji a malé hlízy mělčeji. Pravidlem by mělo být, že nad hlízou bude ještě asi deset centimetrů zeminy, u velkých hlíz až patnáct. Při mělké výsadbě hrozí vyvracení rostlin, při hluboké napadení houbovými chorobami.

Svou roli hraje i charakter zeminy: na lehkých půdách vysazujte hlouběji, na těžších mělčeji. Rostliny tak nebudou trpět buď nedostatkem, nebo přemírou vody. Vzdálenost řad se pohybuje od třiceti do osmdesáti centimetrů, vzdálenost hlíz je kolem tří až osmi centimetrů. Díky zachování optimálních vzdáleností mezi hlízami můžete předejít možnému napadení houbovými chorobami.

vysadba_3.jpg
Vzdálenost řad zvolte nejlépe takovou, abyste mohli v porostu pohodlně procházet

Následná péče

Po výsadbě zem utužte a pozemek s mečíky řádně zavlažte. Až do doby vzcházení zasazeným hlízám plně postačí tato jediná, ale vydatná zálivka.

vysadba_4.jpg
Názvy kultivarů, které znáte, si poznačte na jmenovky

Rostliny vyraší v závislosti na hloubce výsadby, počasí a odrůdě přibližně za deset až čtrnáct dnů. Nutností je, abyste udržovali pozemek v bezplevelném stavu, a pokud nepoužijete selektivní herbicidy, tak i řádné plečkování, tedy kypření povrchu půdy a hubení plevelů. 

Doporučujeme

Články odjinud