7
Fotogalerie

Zelené střechy: výstavbu svěřte odborníkům

Ozeleněné střechy představují zajímavý způsob, jak si zatraktivnit bydlení. Dají se vystavět na panelových a rodinných domech, garážích i jiných stavbách. Výstavba však není jednoduchá a nejlépe si s ní poradí odborné firmy.

Odborníci dokáží dodat zelenou střechu na klíč přesně podle vašeho přání. Zpracují grafický návrh, zajistí vlastní stavbu i výsadbu zeleně.

Výstavba je limitována v zásadě dvěma faktory, tím prvním jsou finanční možnosti klienta, druhým únosnost střechy. Cena zelených střech se pohybuje okolo dvanácti set korun za jeden metr čtvereční. A jaké jsou důvody zvyšujícího se zájmu o zelené střechy?  

  • ve velkoměstech působí antidepresivně – ve spleti betonových staveb příznivě ovlivňují lidskou psychiku;
  • zadržují vodu, čímž vytvářejí ideální mikroklimatické podmínky;

  • pomáhají alergikům, neboť zachytávají velké množství prachových částic ze vzduchu;

  • chrání střešní izolaci před výkyvy teplot a agresivním UV zářením, omezují průnik hluku do prostor pod střechou;

  • zvyšují protipožární odolnost střechy.

Hydroizolace základem 

Základním kamenem každé zelené střechy je hydroizolace. Nejčastěji se používá plachet ze syntetického kaučuku, známého také pod označením EPDM. Hlavní výhody tohoto materiálu spočívají ve vysoké životnosti (80 let i více), odolnosti proti UV záření a proti mechanickému poškození. EPDM také vyniká až čtyřistaprocentní roztažností.

zelenestrechy_7.JPG

Mezi materiály, jež se pro výstavbu zelených střech užívají, patří izolační geotextilie (bílá barva), EPDM pás (černá barva), drenážní systém z termoplastu a separační geotextilie (šedá barva).

Dříve se používalo i pásů vyrobených například z PVC nebo asfaltu, ale od těch se pro  nedostatečnou odolnost vůči UV záření, které postupně narušuje jejich strukturu, upouští.

Postup výstavby

zelenestrechy_1.jpg
Rozprostírání hydroizolace na vrstvu geotextilie; foto: Bc. Josef Vokál, Acre

Při zahájení výstavby je nejprve rozprostřena izolační geotextilie bílé barvy. Po dokončení tohoto kroku přichází to nejdůležitější – instalace hydroizolace z kaučuku.

zelenestrechy_2.jpg
Detail svařování horkým vzduchem; foto: Bc. Josef Vokál, Acre

Hydroizolace je na staveniště navezena ve formě pásů, které jsou na sebe následně přivařeny pomocí horkého vzduchu.

zelenestrechy_3.jpg
Pokládka polystyrenových desek; foto: Bc. Josef Vokál, Acre

Po dokončení hydroizolace je natažena ještě jedna vrstva izolační geotextilie, prostor nad ní je vyplněn deskami z extrudovaného polystyrenu.

Polystyrenové desky se přikryjí novou vrstvou izolační geotextilie. Další prvek stavby představuje akumulačně-drenážní vrstva, vyrobená z termoplastického materiálu, sloužící jako zásobárna vody.

zelenestrechy_4.jpg
Substrát je navážen těžkou technikou; foto: Bc. Josef Vokál, Acre

Následuje natažení separační geotextilie, oddělující substrát od zásobárny vody. Okraj zelené střechy je vyplněn křemennými valouny, naveze se zemina.

Zemina jen bez plevelů

Každá zemina určená k pokrytí ozeleněných střech musí být bez plevelů. Pokud při stavbě využijete ornici z okolí svého domu, nezapomínejte na její chemické ošetření, a to nejlépe selektivním herbicidem. Vytrvalé plevele, jako je pýr nebo žabinec, bez ošetření velmi rychle zamoří prostor.

zelenestrechy_5.jpg
Extenzivní ozeleněná střecha osázená nejrůznějšími druhy kvetoucích trvalek; foto: Bc. Josef Vokál, Acre

Samostatným krokem je výběr správných druhů rostlin – ve volné krajině se snažte využít ty původní, v městské zástavbě experimentujte podle vlastního uvážení. Pro intenzivní využívání střechy volte spíše trávník kombinovaný s různými nízkými keři. U střech s velkou únosností můžete navézt velkou vrstvu zeminy (i přes jeden metr) a nasázet stromy.

zelenestrechy_6.jpg
Pro intenzivně používané plochy se hodí trávník v kombinaci s okrasnými dřevinami; foto: Bc. Josef Vokál, Acre

Pokud chcete střechu využívat jen občasně, zvolte k jejímu osázení okrasné rostliny jako rozchodník (Sedum) nebo plaménky (Phlox) a jiné rostliny nízkého vzrůstu. Ty budou po celý rok působit velmi dekorativně.

Do budoucna počítejte s pravidelnou péčí, jež spočívá především v likvidaci náletů – plevelů. U intenzivně používaných ploch je samozřejmostí sečení střešního trávníku, v teplých měsících závlaha rostlin, a to buď s pomocí zahradní hadice, nebo automatického systému. Odtok přebytečné vody zajistí plastové vpustě.

Doporučujeme

Články odjinud