5
Fotogalerie

Jak a proč dělit jiřiny

Nastává období, kdy byste si měli vzpomenout na zazimované jiřinky – právě teď je totiž na řadě dělení jejich hlíz. Že jiřiny letos nehodláte množit? Nevadí. Hlízy se mají dělit každoročně bez ohledu na množení.

Do dělení jiřin se pusťte zhruba jeden až dva týdny před výsadbou, která obvykle začíná koncem měsíce dubna.

K čemu je dělení hlíz dobré

Díky dělení hlíz rostliny během vegetace bohatěji kvetou a také mají větší úbory. Pokud hlízy nerozdělíte, jiřiny vytvoří mnoho slabých výhonů, které však nikdy neponesou kvalitní a pevné květy.

Současně je to samozřejmě způsob snadného a rychlého vegetativního množení. Jestliže potřebujete jen několik nových exemplářů, postačí vám dělení mateční hlízy. Větší množství rostlin se obvykle získává zelenými řízky.

jiriny_1.jpg
Než začnete hlízy dělit, zkuste je nejprve očistit od zeminy a jiných nečistot a zbytky stonků seřízněte až těsně nad hlízou

Poradíte si i se shluky hlíz

Pro účely dělení se obvykle využívají hlízy vypěstované u nás. Důležité je, abyste je příliš nepoškodili, nicméně trocha násilí bude na místě. Někdy jsou jejich shluky opravdu příliš velké, a tak dělení bývá o trochu náročnější.

jiriny_2.jpg
Přibližně v těchto místech proveďte řez

K rozdělení velkého shluku hlíz použijte čistý nabroušený nůž, u menších shluků postačí i ostré nůžky. Neboť hrozí infekce, snažte se dodržovat čisté prostředí a například nůž dezinfikovat lihem po rozdělení každé hlízy.

jiriny_3.jpg
Takto vypadá ukázkově rozdělená hlíza z předchozího obrázku

Bez kořenového krčku jiřina nevyroste

Řez shluku hlíz veďte pečlivě a s co největší opatrností. Důležité je, abyste nepoškodili kořenový krček, neboť právě z tohoto místa porostou nové výhony. Někdy jsou již vidět.

jiriny_4.jpg
Kořenový krček se nachází v horní části shluku hlíz

Jiřinky tedy neraší, podobně jako je tomu například u brambor, po obvodu hlíz. Co z toho vyplývá? Že pouze z hlízy bez krčku vám jiřinky nikdy nevyrostou!

Na druhou stranu, pokud má hlíza byť jediné očko s kořenovým krčkem, je schopná vyrůst. Z jednoho shluku můžete přichystat dva, ale i osm kusů nových hlíz. Jejich růst a množství budoucích květů závisí na konkrétní odrůdě.

Dodržujte důležitá pravidla

Je jasné, že při dělení hlíz dojde k jejich menšímu či většímu poškození, je proto nutností dezinfikovat je. Mně se osvědčil poprach z dřevěného uhlí. 

jiriny_5.jpg
Poraněné místo můžete poprášit nejen dřevěným uhlím, ale i práškovým fungicidem

Jiřinky nevysazujte ihned po tomto procesu, mohlo by dojít k jejich zahnívání. Do doby výsadby, tedy na týden až dva, je uložte na suché bezmrazé místo, kde se poškozená místa postupně zacelí.

Doporučujeme

Články odjinud