5
Fotogalerie

Exotický keř Spartium můžete pěstovat venku na zahradě

Vítečník sítinový (Spartium junceum) patří do čeledi bobovitých stejně jako jemu podobný čilimník (Cytisus). Je to rostlina u nás spíše neznámá, což je škoda: pravidla pěstování, s nimiž vás seznámím, nejsou náročná.

Pokud jste byli na dovolené například v Chorvatsku, mohli jste si ho povšimnout na příkrých svazích.

Tento rozvolněný keř pochází ze Středozemí, kde se vyskytuje nejhojněji, roste ale také na Kanárských ostrovech.

spartium_1.jpg
Vítečník vytváří značné množství jasně žlutých pyskatých květů lákajících hmyz

Žluté květy provoní zahradu  

Vítečník nehýří přílišným množstvím listů, ba naopak, ty se tvoří převážně na jaře, a už v průběhu měsíce července mohou zcela opadat. I tak jsou jen drobné a nevýrazné. Keř nese jednoduché vzpřímené zelené větvě, které jsou stále zelené.

Ačkoliv se jedná o rostlinu mírně jedovatou, je vysoce ceněna jako medonosná. Její zářivě žluté vonné květy se objevují ve vyšším počtu již od konce června a mohou postupně nakvétat během celého léta až do září. Po odkvětu někdy vytváří hnědavý podlouhlý lusk.

spartium_2.jpg
Budete-li Spartium množit semeny, před výsevem je lehce obruste smirkovým papírem, urychlíte tak jejich klíčení

Spartium nebývá příliš vysoké, obvykle mívá kolem dvou metrů. Pokud má rostlina dobré podmínky, může v našem klimatu dorůst až do výše tří metrů.

Kde Spartium získat a kam tento keř vysadit?

Rostlina nebývá častým sortimentem v běžných zahradnických centrech, proto je docela obtížné ji sehnat. Možné řešení představuje nákup přes internet nebo prostřednictvím botanických zahrad, v nichž se někdy vysazuje coby sbírková rostlina.

spartium_3.jpg
Příjemná vůně vzrostlých keřů vám připomene pobyt ve Středozemí

Jak jsem již zmínil, jedná se o druh subtropický, proto pro něj zvolte takové místo, které bude chráněno proti silným studeným větrům, jež mohou způsobit namrzání a následný úhyn. 

Jako ideální se jeví výsadba vítečníku v blízkosti zdi nebo domu, a to hned ze dvou důvodů. Tím prvním je, že obě uvedené varianty působí jako akumulátor tepla. To je vyzařováno i během noci, čímž se zvyšuje teplota v okolí rostliny. Druhým důvodem, proč keř vysadit poblíž omítnutého místa, je jeho potřeba vápníku.

spartium_5.jpg
Ke spodní části keře můžete přihrnout sníh, který je výbornou izolací před mrazem

Pro výsadbu se hodí až starší rostliny, alespoň dvouleté, optimálně tříleté. Mladé sazenice zvládají obtížněji nepříznivé podmínky v průběhu zimních měsíců.

Spartium doporučuji vysadit do polostínu. Tuto volbu oceníte zvláště během mrazivých dní, kdy je riziko spálení sluncem docela vysoké. Plně osluněné místo rostlině také vyhovuje, ale počítejte s tím, že na zimu ji musíte přikrýt bílou netkanou textilií.

Pokud namrzne, nesmutněte. Většinou zjara znovu vyraší, pro danou sezonu ale počítejte s nižším vzrůstem exempláře. Mírná zálivka v zimním období, v době tání, je prospěšná. Pamatujte, že keře jsou dost suchovzdorné, a proto není během vegetace třeba, abyste je příliš zalévali.

spartium_4.jpg
Aby se rostlina nespálila na zimním slunci, potřebuje ochranu

Vítečník regeneruje dobře, sestřihnete-li ho během léta

Díky dobré regeneraci nemají problém s obrůstáním, když je sestřihnete. Budete-li je chtít tímto způsobem snížit, spolehlivě potom obrazí. Vhodným termínem k takovéto úpravě je polovina srpna, později už rostlina nemusí přečkat zdárně zimu.

Vítečník sítinový lze zařadit k raritám na českých zahradách. Bývá pěstován zřídka, přesto není důvod, proč jej nevysadit.
Jednak získáte rostlinu, kterou sousedé pravděpodobně nemají, druhak vnesete do zahrady závan exotiky.

Doporučujeme

Články odjinud