5
Fotogalerie

Kácení a prořez stromů: rozhovor s odborníkem

Při kácení a prořezu vzrostlých stromů dojde často k situaci, kdy by neodborný zásah mohl způsobit škody na majetku, nemluvě o zranění při neodborné manipulaci s technikou. Jak se vyhnout těmto rizikům vám poradí odborník.

Položila jsem několik dotazů Ing. Davidu Michovskému, jednateli firmy Dřevorubec, v níž se profesionálně zabývají kácením a prořezem dřevin.

Jaké práce může vaše firma zákazníkům nabídnout?

Na naši firmu se může obrátit každý, kdo potřebuje skácet vzrostlý strom, a to i v místech nepřístupných nebo rizikových. Kácíme dřeviny nemocné, suché, vychýlené či překážející – v blízkosti budov, případně poblíž vysokého napětí.

Provádíme také řez stromů – výchovný (dřeviny do pěti let věku), udržovací a zdravotní, to znamená průklest a odstranění proschlých a nemocných větví. Jsme schopni udělat i zmlazovací řez korun listnáčů.

Na přání zákazníka dřevo nařežeme na požadované rozměry, úklid a odvoz větví po skácení nebo prořezu stromu je samozřejmostí. Nabízíme i možnost zpracovat na místě větve do průměru osm centimetrů profesionálním štěpkovačem. Štěpku pak zákazníci mohou použít dle svého uvážení.

dřevorubec_4.jpg
V blízkosti elektrického vedení lze kácet jedině postupným odstraňováním větví z koruny stromu; foto: Dřevorubec s. r. o.

Jaký je postup, rozhodne-li se zákazník využít vašich služeb?

Po telefonické dohodě se nejprve zajedeme podívat, o jaké dřeviny ke kácení se jedná, a na místě zkonzultujeme s objednatelem postup a způsob, jakým se bude kácet. Připomínám, že za kácení dřevin je odpovědný majitel, musí mít tedy vyřízeno patřičné povolení.

Nejjednodušší je kácení u paty stromu tam, kde je dostatek prostoru. V místech rizikových je možné kácet z pracovní plošiny s dosahem do dvaceti pěti metrů, kde není možnost se s plošinou dostat, kácíme od horní části koruny horolezeckou technikou.

Pokud půjde o prořez koruny vzrostlého stromu, za tyto práce plně odpovídá firma. V praxi to znamená, že k úpravám dřevin řezem musíme přistupovat odborně a zodpovědně. Pouhé přání zákazníka, pokud by ohrožovalo život a zdravotní stav stromů, není směrodatné.

Za špatně provedený řez jsou i vysoké pokuty pro prováděcí firmu, což je podle mého názoru v pořádku. Firma, která pracuje s živým materiálem, by měla zaměstnávat odborníky se vztahem k přírodě, dřevinám i samotné práci.

dřevorubec_3.jpg
Kácení stromů od vrcholu koruny patří k nejnáročnějším a nejrizikovějším akcím i po psychické stránce; foto: Dřevorubec s. r. o.

Zmínil jste odbornou způsobilost vašich pracovníků. Co to konkrétně znamená?

Pokud si někdo objedná kácení stromu, měl by se zajímat o to, zda je firma pojištěna proti případným způsobeným škodám. Ani odbornost (proškolení a zkoušky) pracovníků by neměla stát mimo zájem zákazníka:

  • výškové práce – proškolený zaměstnanec musí být seznámen s postupem prací při rizikovém kácení stromů, musí znát způsoby jištění, a pokud má zkušenost se stromolezením, tím lépe; 

  • kurz první pomoci a bezpečnosti práce – absolvují jej pro případ úrazu všichni zaměstnanci, protože práce ve výškách s motorovou pilou je nejen namáhavá, ale i velmi riziková; 

  • patřičná odbornost – zaměstnáváme pracovníky se zahradnickou a arboristickou odborností, kteří rozumí stromům a provedou jen kvalitní práci; 

  • kurzy pro obsluhu motorových pil a jiné mechanizace – jsou nezbytností, protože používáme několik typů pil s délkou lišty od dvaceti do devadesáti centimetrů, profesionální štěpkovač a plošinu pro práci ve výškách. Traktor s navijákem na stahování dřeva patří také k našemu vybavení.

dřevorubec_1.jpg
Pracovní plošina v přístupných místech značně urychlí kácení dřevin, práce ve výšce je také o něco bezpečnější; foto: Dřevorubec s. r. o.

Zákazník by si měl také všímat, jestli je pracovník vybaven neprořezným oblekem a ochrannými pomůckami. Všechno to, co se o firmě dozvíte před započetím prací, vám může ušetřit zklamání ze špatně provedené práce rádoby odborníky.

Pokud se telefonicky domluvíme na konzultaci, co dál?

Do třiceti kilometrů od místa firmy konzultaci a cenovou nabídku vypracováváme zdarma pro soukromníky i firmy. Zájemci z větších vzdáleností mají možnost zaslat nám fotodokumentaci stromu, je však potřeba pořídit fotografie objektu z více pohledů, aby bylo vidět místo, kde dřevina roste, velikost koruny, výšku a vzdálenosti stromu od budov a jiných objektů (ploty, cesty).

Na místě pak s majitelem dohodneme termín a předpokládaný rozsah prací včetně doby potřebné k realizaci akce. Cena se pohybuje od tisíce korun za nejjednodušší skácení od paty stromu, u starých objemných a rozrostlých dřevin v rizikových místech pak od tří tisíc korun.

Většinou se stanovuje individuálně (dohodou) podle situace, velikosti a objemu stromu a podle množství požadovaných doplňkových prací (například dřeva na špalky).

dřevorubec_2.jpg
Leckdy bývají podmínky při práci extrémní, například kácení v neschůdném horském terénu; foto: Dřevorubec s. r. o.

Zákon povoluje kácení v období od října do března, jak jsme informovali čtenáře v článku Kácení stromů na zahradě: bez znalosti zákona se neobejdete. Nabízíte zákazníkům nějaké služby i v období vegetace?

V době růstu stromů si u nás mohou soukromníci i firmy objednat jejich prořez. Ten provádíme podle druhu dřevin, například v předjaří se neřežou břízy, javory a jilmy, v květnu se prořezávají dřeviny jako túje a tisy.

Za plné vegetace odstraňujeme z korun suché větve, jež jsou právě v tomto období nejlépe vidět. Jsme schopni postarat se o stříhané živé ploty – objednat si můžete jejich tvarování, udržovací řez i zmlazování.

dřevorubec_5 .jpg
Při práci ve velkých výškách stromolezec těžko vnímá romantiku kolem sebe; foto: Dřevorubec s. r. o.

Na závěr se vás chci zeptat, jaký největší strom jste káceli?

Povětšinou kácíme staré vzrostlé stromy s výškou nad deset metrů, a to jak jehličiny, tak i listnáče. S jehličinami je snadnější práce, listnáče jsou košatější a rizikovější. I mezi nimi jsou velké rozdíly, třeba lípa má přibližně dvakrát lehčí dřevo než jasan.

Největším stromem, který jsme porazili, byl jasan rostoucí na soukromém pozemku v Horní Poustevně. Kmen tvořily tři srostlé jasany s celkovým obvodem bezmála pět metrů. Obrovská koruna, a ke všemu strom rostl v těsné blízkosti domovní zdi. Zdolat takového obra se nám podařilo po třech dnech – k velké radosti majitele, kterému několik firem tuto práci odmítlo.

Rád bych vašim čtenářům vzkázal, aby se o své stromy starali průběžně, aby prosvětlovali a prořezávali koruny alespoň po pěti letech. Také se vyplatí sledovat zdravotní stav stromů, předejdete tak škodám i zbytečným výdajům.

Doporučujeme

Články odjinud