Jak předpěstovat hlíznaté begonie

Aby hlíznaté begonie (Begonia) kvetly včas, musíte je v únoru předpěstovat. Rozhodněte, zda vypěstujete kultivary vzpřímené, převislé, s jakou velikostí květu, a podle uvedeného návodu se pusťte do první ze tří fází předpěstování hlíz.

Hlíznaté begonie se dají pěstovat také ze semene, to ale není způsob, který uspokojí netrpělivé pěstitele. Semena jsou pro domácí pěstování příliš malá, téměř mikroskopická, v gramu jich bývá až čtyřicet pět tisíc. Semenáčky se pak musí pracně přepichovat pomocí pinzety.  

Velký výběr typů i barev

Nejjednodušší je si hlízy begonie (Begonia tuberhybrida) koupit od přímých pěstitelů, kteří ručí za dobrý zdravotní stav rostlin. V zahradnických centrech bývají v tuto dobu v nabídce také hlízy z dovozu.

begonie_3.jpg
Jednotlivě přepíchané semenáčky potřebují dostatek světla a pokojovou teplotu

Při koupi si dobře prostudujte popis rostliny, abyste získali přesně ten typ, který potřebujete. Vzpřímené begonie se podle velikosti květů dělí na odrůdy velkokvěté (Begonia tuberhybrida gigantea), se středně velkými květy (Begonia tuberhybrida floribunda) a drobnokvěté (Begonia tuberhybrida multiflora).

Kromě nich existují ještě další podskupiny hlíznatých begonií: s plnými či jednoduchými květy, jedno- i vícebarevné, s okraji třepenitými nebo zkadeřenými. Na obalu prodávaných hlíz byste měli všechny tyto údaje nalézt.

begonie_1.jpg
Vzpřímené begonie můžete pěstovat i jako pokojové květiny. Obzvlášť vzrůstné rostliny se hodí také na terasu, kde se jim bude dařit v polostínu  

Oblíbené jsou i převislé begonie (Begonia tuberhybrida pendula), vhodné hlavně do závěsných nádob. Neznamená to, že je nemůžete pěstovat v truhlíku, ale váha košatých begonií je značná, a neupevněné truhlíky se proto převažují dopředu.

Dobrou zkušenost mám se závěsnými samozavlažovacími květináči. Vyhovují převislým begoniím i mně, protože pak nemusím tyto žíznivé rostliny tak často zalévat. V chladném počasí nenechávejte v květináčích vodu, vylijte ji a zalévejte raději vrchem, aby rostliny nezačaly podehnívat od kořenů.  

První fáze předpěstování begonií: narašení hlíz

Zdravé, buď nově koupené, nebo řádně přezimované hlízy begonií zasaďte mělce do plochých nádob s rašelinou a mírně zalévejte, dokud se neobjeví rašící očka. Hlízám postačí počáteční teplota mezi patnácti až dvaceti stupni a v tomto stadiu nemusí mít ani příliš světla. Jakmile začnou rašit, vysaďte je do květináčů a nechte zakořenit.  

Už při nakličování dávejte pozor, abyste begonii neobrátili vzhůru nohama, někdy se totiž spodní a vrchní část těžko rozeznává: místo s prohlubní po loňském stonku musí být vždy nahoře. Obzvlášť pozorní buďte, pokud jste se rozhodli vysadit nenarašené hlízy rovnou do nádoby, v níž je budete pěstovat.

begonie_2.jpg
U zdravých, narašených hlíz si jejich vrchní a spodní stranu už splést nemůžete. Zalévejte je s citem, aby nově rašící kořínky neuhnily, nové už by se nevytvořily  

Druhá fáze předpěstování begonií: přesazení narašených hlíz

Naklíčené hlízy zasaďte do truhlíků či mís naplněných rašelinovým substrátem pár centimetrů pod okraj. Nezapomeňte na drenáž a odtokové otvory, aby begoniím nezahnívaly v přemokřené zemi kořeny.

Hlízy opatrně přitlačte po obvodu a lehce zasypte substrátem tak, abyste nepoškodili prohloubený střed s viditelnými klíčky. Výsadbu zalijte a přikryjte fólií nebo sklem, aby se rašícím rostlinám udržela zvýšená vzdušná vlhkost. Můžete ji nechat pár dnů na tmavším místě.  

Jakmile klíčky povyrostou, je čas přenést truhlíky s hlíznatými begoniemi na světlé místo. Pozor na přímé slunce, neprospívá ani dospělým rostlinám a mladé jsou pochopitelně mnohem choulostivější. Při teplotě kolem dvaceti stupňů nechte begonie vytvořit alespoň čtyři pravé listy.

Substrát udržujte stále vlhký, nenechte jej přeschnout – poškodily by se nové vlásečnicové kořínky vyživující rostlinu. Ani přílišné zalévání není dobré, plísně a hniloby číhají i na begonie, proto rostlinky už nadále nezakrývejte.  

begonie_4.jpg
Tak by měla vypadat sazenice připravená k výsadbě: soudržný kořenový bal a zdravé vyvinuté pravé listy  

Třetí fáze předpěstování begonií: přesazení hlíz do nádob

V dubnu, kdy mají hlíznaté begonie alespoň čtyři pěkné pravé listy, budou mít už rozrostlý kořenový bal. V tu dobu nastává poslední etapa předpěstování – konečné přesazení do pěstebních nádob.

Použijte zeminu podobnou té, v níž jste rostliny předpěstovávali (rašelinový substrát). Přimíchejte více kompostu, a máte- li možnost přidat na dno truhlíku hnojivo (slepičí trus mají begonie v oblibě), tím lépe.  

Vyhněte se plnému slunci

Rostlinám vyberte polostinné umístění, nebojte se ale ani stínu. Budou ho snášet lépe než osluněné přehřáté místo. Snažte se vyhnout polohám větrným; křehké stonky begonií obtěžkané velkými květy jsou snadnou kořistí větru a nepohody.

Během sezony potřebují hlíznaté begonie pravidelnou zálivku a každý druhý týden přihnojování plným hnojivem. Pokvetou od června do zámrazu a na podzim už sklidíte vlastní, pěkně narostlé hlízy.

Doporučujeme

Články odjinud