5
Fotogalerie

Vypěstujte si letos zajímavou skalničku – protěž alpskou

Skalka doplněná zjara novou, zajímavou rostlinou, to je cíl každého zahrádkáře. Vysadíte-li si protěž alpskou do vhodných podmínek, bude zdobit alpinum nejen v době kvetení. Výsev, výsadbu a pěstování zvládne určitě každý.

Plstnatá, stříbřitě zbarvená protěž alpská (Leontopodium alpinum) je vysokohorská rostlina rostoucí v Alpách, Pyrenejích, Apeninách, v horách Balkánského poloostrova i v oblastech Karpat. Našli byste ji až na místech převyšujících tři tisíce metrů nadmořské výšky. 

Stříbrná hvězda

Plně mrazuvzdornou protěž vybavila příroda do nepříznivých podmínek sametovým kožíškem. Ten ji chrání před extrémními životními podmínkami ve velkých výškách, jimž je ve svém přirozeném prostředí vystavena.

Silné ultrafialové záření, nízký atmosférický tlak, značné výkyvy mezi denními a nočními teplotami, kolísavá vlhkost vzduchu a dlouhé období vegetačního klidu vyžaduje jedince odolné a vytrvalé.

Tato rostlina se dobře přizpůsobí i podmínkám vlídnějším, takže ji můžete bez obav pěstovat ve skalce, případně vysazovat do koryt spolu se zakrslými jehličinami. Neztratí se ani na menších nepravidelných záhonech, kde se její trsy rozrůstají jako půdokryvná rostlina.  

protěž_5.jpg
Květ jak čerstvě zasněžený – proto se někdy protěži říká sněhová hvězda  

Zkuste si letos protěž vypěstovat

Semena protěže alpské koupíte za cenu kolem dvaceti korun (v sáčku jich bývá asi dvě stě). K výsevu – doporučuji únorový termín – budete potřebovat substrát pro pokojové rostliny, do něhož můžete přidat trochu písku.

Drobná semena jen lehce zasypte, přitlačte a opatrně zalijte. Pro klíčení stačí teplota kolem osmnácti stupňů, k dopěstování sazeniček pak dvanáct až šestnáct. Rostlinky v době raného růstu nepřelévejte a včas je rozsaďte do květináčků, aby zůstaly kompaktní.

Předpěstování protěže trvá asi tři měsíce, pak ji můžete vysadit na vybrané stanoviště. Potřebuje půdu propustnou, spíše kamenitou, vápenitou a nezamokřenou. Trvalé vlhko zahubí i odolnou protěž, spíše se vzpamatuje z krátkodobého přeschnutí, proti kterému ji chrání plstnatý povrch.  

protěž_3.jpg
Protěž kvete dlouho; poupě se pomalu rozvíjí a plně rozvitý květ vydrží na rostlině několik týdnů. Vadí mu jen dlouhodobé deště, v nich ztrácí svou nadýchanost  

Vyberte jí kamenité místo

Protěži se bude dařit ve štěrbinách mezi kameny, když krček rostliny obsypete drobným štěrkem. Ani drenáž není na škodu. Před mrazem nebudete muset chránit ani letos vysázené rostliny, ale před vlhkem a dlouho ležícím sněhem protěž chraňte každoročně.

Kus silnějšího skla umístěte nad rostlinu tak, aby neleželo přímo na ní. Rohy tabulky podepřete oblázky, protěži tím zajistíte přístup vzduchu. Fólie místo skla není moc vhodná, neunese tíhu sněhu, přimáčkne rostliny k zemi a dusí je.  

protěž_2.jpg
Nejblíže od nás roste na Slovensku v horách Nízkých a Belianských Tater, rozkvétá i na svazích Velké Fatry

Silné, otužilé sazenice z výsevu můžete vysazovat od konce května až do srpna, podle toho, do jaké velikosti narostly. Máte-li jich dost i na záhon, dodržujte spon třicet krát dvacet centimetrů. Dvě či tři koupené sazenice usaďte třeba do koryta mezi kameny.

Protěže se dají doplnit i okrasnými travinami či kvetoucími skalničkami s podobnými nároky. Pěkně se vyjímají i na suchých zídkách se skalkovými sukulenty. Protěž obvykle kvete druhým rokem po výsadbě v době od konce května do srpna.

Která odrůda to bude?

Vyšlechtěné kultivary získáte z vlastního výsevu, koupit lze i sazenice. Již prvním rokem pokvete 'Everest', pokud potřebujete nízkou, spíše půdokryvnou protěž, vyberte 'Mignon', sotva deset centimetrů vysokou rostlinu. K mání je ještě 'Edelweis' s užšími listy. Má stejně jako ostatní protěže jak listy přízemní (v růžici), tak i střídavé lodyžní.

protěž_4.jpg
Konec léta zvěstuje protěž plně rozkvetlými žlutými úbory

Všechny protěže mají plstnaté okvětní lístky, vlastním květem je žlutavý, ochmýřený hvězdicovitý kvítek. Starší české pojmenování protěže plesnivec alpský se již nepoužívá. Její doslovně přeložené latinské jméno Leontopodium znamená lví tlapka (noha): leon = lev, podium = noha, tlapka. Krajové názvy jako alpská hvězda, ledová královna a jiné, dobře vystihují charakter rostliny.

Pověst o původu protěže vypráví o tom, jak mladá žena našla na alpské louce svého muže mrtvého. Ze zoufalství se rozhodla zůstat s ním i ve smrti, zemřela vedle něj a z jejího těla vznikla protěž.  

Léčitelka z hor

Čisté prostředí, v němž protěž alpská vyrůstá, ovlivnilo obsah léčivých a ozdravujících látek v ní. Má více antioxidantů než vitamin C, její antibakteriální, antiseptické a hojivé účinky využívá farmaceutický i kosmetický průmysl.

Zjemňující pleťové krémy vyhlazující pokožku, opalovací krémy s výtažkem z protěže mají zklidňující účinky. Najdete ji v koupelových solích, olejích a mléku, v deodorantech i v gelu po holení. Výtažky z rostlin jsou pro své čistící účinky přidávány do koupelových směsí.  

protěž_1.jpg
Pokud narazíte v přírodě na porost protěže, vyhněte se mu a zbytečně na louku nevstupujte  

Netrhat, jen se dívat: protěž je chráněná!

U nás protěž ve volné přírodě nenajdete. Byla uměle vysazena na Klínovci a v Boubíně, kde dnes najdete jen ojedinělé rostliny. Opravdu se kdysi dařila jen na hřbitově v Rejvízu (Hrubý Jeseník), kam ji na hroby vysazovali místní Němci ve čtyřicátých letech minulého století.  

Můžete ji ale vidět při výletech do slovenských Karpat, vyskytuje se i ve Velké Fatře a Belianských Tatrách. Rostlina je chráněna nejen na celém území Tatranského národního parku, ale i po celé Evropě (včetně hor Slovinska a Srbska)!  

Pokuty za porušení zákona jsou vysoké (a je to tak dobře). Pokud bez protěže nemůžete být, vypěstujte si vlastní, stejně pěknou – vyjde vás určitě levněji než v případě jejího neoprávněného uzmutí.

Doporučujeme

Články odjinud