6
Fotogalerie

Jak využít dřevo ovocných stromů

Všechno má svůj počátek i konec a životnost stromů není výjimkou. Přestárlé či nemocné ovocné stromy se musí pokácet. Jakmile se zlikvidují větve, dřevo mnohdy zůstává odsouzeno ke spálení. Využijte je i jinak!

Jen tak rozřezat na špalky poražené jabloně, hrušně či třešně je opravdu škoda. Zvláště jedná-li se o staré vysokokmeny, jejichž průměr bývá úctyhodný. Dřevo ovocných stromů je kvalitní a zkušený řemeslník dokáže dát barevně odlišným a různě tvrdým druhům nový život.    

dřevo_jabloň.jpg
Po celá desetiletí dávala jabloň bohatou úrodu – dáte jí šanci žít dál?  

Stromy v nové podobě

Kácíte-li větší množství ovocných stromů, poptejte se ve svém okolí a v dřevařských podnicích, kdo by mohl mít o materiál zájem. V dnešní době se na internetu dopídíte mnohých řemeslníků, vyrábějících nejen nábytek, ale i drobné užitkové a ozdobné předměty.

 

Proto než kmen rozřežete na špalky pasující do domovního kotle, nabídněte jej zájemcům. Nejde o to, že byste na prodeji dvou tří kusů zbohatli, ale může vás hřát pocit, že duše stromu bude žít dál v krásných věcech – domluvíte-li se s nějakým výtvarníkem, vyrobí vám něco pro potěšení – šperk, ale i misku, tácek, svícen či zátku na lahev.  

dřevo_6_ slivoň.jpg
V obchodě Petra Dědka v Jenišovicích koupíte jak drobné užitkové předměty, jako je například tento svícen ze dřeva slivoně, tak i krásné a nápadité náramky a náušnice; foto: prodejna Krásné dřevo (stránky najdete i na internetu)  

Jabloně v zimě poražené

Pro ovocné stromy je nejšetrnější dobou ke kácení zimní období. Jabloňové dřevo je krásné, husté a houževnaté s tmavě hnědým jádrem. Hodí se na truhlářské výrobky, jako jsou desky stolů. Zimní dřevo je vhodné i k soustružení.  

Chcete-li jabloňové dřevo uchovat tak, aby nepopraskalo, je vhodné zbavit kmen kůry, nařezat jej na fošny a pozvolna sušit v seně nebo v hoblinách (zahrabat a proložit). Drobnější větve se hodí i k uzení masa v domácích udírnách. Špalíky nemusí být ani příliš vyschlé, nejlepší je přikládat je po okraji již rozhořelého dřeva.  

dřevo_hrušeň.jpg
Spálit pokácenou hrušku by byl opravdu hřích. Dřevo je živý materiál, s nímž se dá kouzlit na mnoho způsobů  

Hrušňové dřevo se neztratí

O materiál z hrušní bývá zájem, protože tyto stromy mají velmi kvalitní narůžovělé dřevo vhodné nejen k výrobě nábytku. Nechá-li se vysychat několik let na volném prostranství a po rozřezání na desky doschne, hodí se na dřevoryty.  

Vyrábějí se z něj i sklářské formy pro ruční foukání či nábytek, který je ceněný pro svou barvu a strukturu. Drobné předměty denní potřeby – pera, tužky, nože s rukojetí z hrušňového dřeva – jsou velmi pěkným dárkem.  

Pořídit lze i šperky, dózy a sošky: o kvalitě tohoto dřeva nebylo pochyb již před mnoha staletími, jak dokazuje soška Panny Marie ve Svaté Hoře u Příbrami. Je vhodné i k výrobě předmětů pro alergiky a děti. Hrušně si cení též modeláři při stavbě modelů historických lodí.  

Peckoviny pro umělce

Krásná barva a struktura švestkového dřeva, které se dobře leští, přímo vybízí k zhotovení dekoračních předmětů. Krásné šperky, svícny a dózy z něj vytvořené budí zaslouženou pozornost.  

dřevo_švestka.jpg
Třebaže se to při pohledu na rozříznutý kmen švestky nezdá, leštěný podnos je ozdobou i svátečního stolu  

Ostatní slivoně mají dřevo poněkud křehčí, využívá se k výrobě malých, ozdobně zpracovaných sudů a soudků. Při uzení dodá dřevo švestek či slivoní příjemnou vůni, z níž není cítit kouř.  

Červená kresba třešňového dřeva zaujala nejen umělecké řezbáře. Leštěný nábytek a dýhy mají luxusní vzhled a houpací křeslo v retro provedení působí nadčasovým vzhledem. Krásně se v moderním interiéru vyjímají reprobedny z  této peckoviny.  

Chcete-li jen menší dárek, určitě uspějete se sponou do vlasů či ozdobným přívěskem. Pěkné nože s dřevěnou rukojetí a pro milovníky dobrého tabáku dýmka (vyrobená z vyschlého zimního dřeva) udělá obdarovanému určitě radost.  

dřevo_třešeň.jpg
Výrazná kresba rámu z třešňového dřeva umocní dojem z obrazu  

Poslední peckovinou, kterou možná budete kácet v ovocném sadu, je trnka. I z ní se dá využít materiál: je tvrdý a jemný, vhodný k soustružení, slouží také k výrobě holí. Pochopitelně drobná polena ovocných stromů lze přidat k topení při uzení nebo grilování.  

Ořešák králem

Vysoce kvalitní a ceněné dřevo se hodí k výrobě luxusního nábytku. Může být srovnáváno s mahagonem – díky výrazné tmavé kresbě. Stromy relativně rychle rostou a prkna či desky také poměrně rychle schnou.    

Jistě si vzpomenete na některý zámecký interiér zařízený nábytkem z ořešáku, oblíbený byl na výrobu psacích stolů v pánských pokojích i na obklady stěn. Ještě dnes se z tohoto dřeva vyřezávají pažby zbraní, vyrábí se podnosy, mísy a misky. 
 

dřevo_ořech.jpg
Elegance a luxus dýchá z prostor zabydlených kvalitním nábytkem  

Porazíte-li pár let starý polokmen, případně nižší kmenný tvar slabšího průměru, ani pak nemusíte strom jen rozřezat a spálit. Možná někde ve vaší blízkosti žije člověk s šikovnýma rukama a z polínek určených k topení umí udělat prstýnek, náušnice nebo korále.

Doporučujeme

Články odjinud