Zimní zahrady 4: kvalitní smlouva je základ

Zimní zahrada už dávno není jen záležitostí pro bohaté, v žádném případě však při jejím budování není důvod rozhazovat. Základem spokojenosti je sehnat kvalitní firmu za rozumnou cenu a uzavřít s ní dobrou smlouvu.

Plánujete pořídit si zimní zahradu, nebo už jste jejím majitelem? V tom případě je náš pětidílný seriál určen právě vám. Ve spolupráci s odborníky jsme pro vás přichystali souhrn zajímavých informací, rad, tipů a nápadů, které budete moci prakticky využít.

Tentokrát jsme se zaměřili na finanční stránku zimních zahrad, smlouvy, reklamace a stavební povolení související s jejich vybudováním. Firem, specializujících se na tuto činnost, je na trhu mnoho, proto je pečlivě porovnejte a zaměřte se na nabídku jejich služeb, reference, ochotu poradit a v neposlední řadě i cenu.

Základní pravidlo: Bez smlouvy nestavět!

Na výstavbu zimní zahrady se standardně uzavírá smlouva o dílo (§ 631 občanského zákoníku), kterou má v drtivé většině případů firma pro své zákazníky připravenou. Dobře si ji přečtěte a čemu nerozumíte, si nechte vysvětlit dříve, než ji podepíšete. Dobré je konzultovat smlouvu s někým zkušenějším, komu důvěřujete.

zz4_1.jpg
Odborná firma vysvětlí princip fungování zimní zahrady (vytápění, větrání, zasklené plochy) a poradí s materiálem, prací i legislativou; foto: firma Brastan – zimní zahrady, střešní systémy

Smlouva se uzavírá písemně a měla by obsahovat:

  • popis předmětu díla a jeho rozsah;
  • cenu za provedení díla stanovenou odhadem nebo rozpočtem, případně cenu pevně stanovenou;
  • informaci o tom, v jaké jakosti je provedení díla požadováno;
  • termín pro zhotovení.

Více se o smlouvě dozvíte na stránkách Ministerstva průmyslu a obchodu, kde je volně ke stažení i občanský zákoník.

Cena pevně stanovená je nejlepší

Ideální je dát si do smlouvy pevně stanovenou cenu, ale tomu se většina podniků brání. Jako další variantu doporučuji řídit se rozpočtem – většinou ho zdarma vytvoří firma. Domluvte se, o kolik korun (procent) se smí rozpočet odchýlit od stanovené ceny.

zz4_2.jpg
Zahrada nemusí být jen místem odpočinku, dá se v ní i relaxačně sportovat; foto: firma Brastan – zimní zahrady, střešní systémy

Ceny zimních zahrad se pohybují od desítek po statisíce korun. Vždy záleží na velikosti a umístění stavby, velkou roli hrají použité materiály. Nechte si udělat rozpočet od více firem a jejich nabídky porovnejte. Ale pozor, být nejlevnější neznamená být nejlepší!

Při porovnávání nabídek se zaměřte na materiály, které podnik nabízí. Poptejte se stávajících zákazníků, jak jsou s firmou spokojeni. Určitě byste měli mít možnost vidět fotografie již provedených staveb.    

Návštěva stavebního úřadu vás nemine 

Zákonodárci mysleli i na takové věci, jako je postavení zimní zahrady. Ať už je to přístavba, stavba propojená, nebo zcela mimo dům, jděte na stavební úřad. Tam vám řeknou, jak se bude konkrétní stavba posuzovat a co budete k jejímu povolení potřebovat.

zz4_3.jpg
Řemeslníci musí pracovat tak, aby nepoškodili fasádu domu; foto: firma Brastan – zimní zahrady, střešní systémy

Stavba na klíč vs. stavba svépomocí

Většina firem, které se zabývají stavbou zimních zahrad, je provádějí takzvaně na klíč. To znamená, že zákazník řekne, co by si přál, a firma se o vše ostatní postará. Ve sjednaném termínu pak odevzdá hotové dílo.  

Stavba svépomocí dnes prakticky vymizela. Konkrétně u zimních zahrad se jedná o technicky natolik složitou stavbu, že ji musí navrhovat a stavět lidé se znalostí statiky, vhodných materiálů a norem. Také montéři musí umět několik řemesel.

Stát se odborníkem na slovo vzatým není jednoduché, jak mi potvrdila vedoucí střediska zimních zahrad. „Naši montéři se zaučují nejméně šest měsíců, plnohodnotní jsou tak po  dvou letech.“ Zjistěte si, jak jsou na tom pracovníci firmy, od níž si chcete nechat zimní zahradu postavit.

zz4_4.jpg
Po předání hotové zahrady nezbývá, než ji zařídit podle vašich představ, nebo se obrátit na architekta; foto: firma Brastan – zimní zahrady, střešní systémy

Delší záruka: plus pro vás

Standardní zákonná záruční doba na zboží je čtyřiadvacet měsíců a na stavební práce nejméně  osmnáct měsíců, jak udává § 654 občanského zákoníku. Firmy ale mnohdy nabízejí záruku mnohem delší, než plyne ze zákona, což je pro zákazníka výhodou. Takové ustanovení nechte zanést do smlouvy.

Doporučujeme

Články odjinud