8
Fotogalerie

Vánoční tip co nekupovat: plašiče, které neplaší

Abyste měli jednodušší rozhodování, co máte pořídit svému zahrádkářovi pod stromeček, vyzkoušeli jsme za vás tři výrobky od firmy Conrad Electronic: solární odpuzovač krtků, komárů a detektor pro hledání pokladů. Nedoporučujeme ani jeden.

Při vymýšlení vánočních dárků se často řídíme zájmy, které dotyčný má. Pro zahrádkáře připadají v úvahu různé pomůcky, jichž využije při práci na zahradě. Nám se při testování neosvědčil ani jeden z uvedených předmětů. Vypadají sice pěkně, ale nefungují, jak se předpokládá.

Solární odpuzovač krtků: na zahradu přilákal krtky z celého okolí

Na tento přístroj, prodávaný za 689 korun, jsem byla docela zvědavá, protože názory na něj se radikálně rozcházejí. Někteří lidé tvrdí, že účinkuje, jiní jsou přesvědčeni o naprostém opaku. Vibracemi, které vydává, má odpudit nevítané hmyzožravce, přičemž jiná zvířata ani lidé jimi nejsou nijak rušeni. 

DSC_2102.JPG

Neznamená to ale, že nic neslyšíte: každých 30 sekund vydá přístroj krátké zavrčení o frekvenci 400 Herzů. Není to ale nic nepříjemného a řekla bych, že naopak zvuk uvítáte: máte pocit, že se něco děje, že odpuzovač už pracuje.   

DSC_2105.JPG

Po vybalení z krabičky jsem měla dobrý pocit. Výrobek o hmotnosti 150 gramů vypadal dobře a jeho uvedení do provozu bylo jednoduché: stačilo přepnout tlačítko off na on a poté odpuzovač zasunout až po horní část do země. Integrovaný solární článek zajišťuje stálé napájení a současně nabíjí nabíjecí baterie, takže přístroj funguje i po setmění. 

DSC_2113.JPG

Oblast působení odpuzovače má být 700 metrů, nicméně na pokusnou zahradu o výměře 1500 metrů čtverečních jsme raději instalovali hned tři. Asi po týdnu přestal jeden výrobek vydávat specifický zvuk, tedy i fungovat. Důvodem možná bylo, že do něj zateklo, každopádně jsme jej již nedokázali uvést do provozu. 

DSC_2495.JPG

Výsledek, který se po měsíci působení dostavil, jsme opravdu nečekali. Zahrada, v níž se dříve nějaký ten krtinec objevil, jimi byla přímo posetá. Takové množství dávalo tušit, že se na ni přistěhovali snad všichni krtci z celého okolí. Nejvíce nás ale překvapilo, když jsme při kontrole odpuzovačů (těch funkčních) zjistili, že nový krtinec vznikl přímo u nich, takže jsou skoro celé zaházeny zeminou. 

DSC_2506.JPG

Hodnocení redakce: v našem testu solární odpuzovač krtků naprosto neobstál.  

Odpuzovač škůdců Vario: vyhřívadlo pro mouchy

Přístroj o 136 gramech, který má působit na 40 metrů, pracuje se třemi frekvencemi: 7000 Herzů působí proti komárům a blechám, 10000 Herzů proti myším i krysám a 12000 Herzů proti kunám a švábům. Podle malých obrázků coby symbolů na výrobku si zvolíte, který program chcete, a spustíte jej.

Vzhledem k tomu, že odpuzovač, prodávaný za 549 korun, jsme zkoušeli v letním období, kdy největším nepřítelem byli komáři, vyhlásila jsem jim válku. Představa příjemného večerního grilování bez vytrvalých náletů nepřátelských komářích útočníků byla velmi lákavá. 

2.jpg

Bohužel zbraň, kterou jsem použila, nefungovala tak, jak jsem očekávala. Komáři mi zvesela bzučeli u ucha a pili krev (doslova). Nápad, že přístroj bude zavěšen u balkonových dveří a zajistí tak, že komáři zůstanou venku, se neosvědčil. Vnikali dovnitř stejně jako obvykle.

Navíc mě víc a víc rozčiloval neustále se generující pištivý zvuk přístroje. Je poměrně hlasitý a opravdu hodně nepříjemný – zvlášť když máte v jeho doslechu pracovat. Výrobek se však osvědčil jinak. Mouchy si z něj postupně udělaly vyhřívadlo a trávily na něm svůj volný čas. Bohužel při každém pokusu o jejich vyfotografování včas ulétly.

Hodnocení redakce: v našem testu jsme solární odpuzovač škůdců vyzkoušeli proti komárům. Naprosto neobstál.       

Detektor kovů ACE 250 Package: hledání pokladů na zahradě vás bude víc bavit s motykou

Luxusně vyhlížející přístroj je určen pro náročnější laické hledače pokladů, čemuž odpovídá jeho cena 7780 korun. Podle mě takovýto dárek zaujme ty, kteří milují svoji zahradu. Každého totiž zajímají „poklady“, které se na ní dají najít, které ukrývá. 

3.jpg

Určitě jste i vy při okopávání či rytí našli nějakou minci, střep, zub, či dokonce prstýnek – a vše vás nadchlo. Možná jste zvědaví na to, co by se dalo ještě najít. A právě v tom případě pomyslíte na hledač kovů.

U toho, který jsme vyzkoušeli, vidím několik problémů: firma k němu neposílá český návod. Pokud tedy neumíte anglicky, nemáte šanci z úvodního videa a prospektu pochopit, jak s přístrojem pracovat. V takovém případě vám i přidávaná sluchátka a přepravní taška přijdou zbytečné. 

4.jpg

Při specifikaci předmětů, které detektor pod zemí vyhledá, se používají na místo očekávatelných českých platidel pouze americké dolary a centy. U nás jich asi moc nenajdete, takže když vám přístroj ukazuje, že jste objevili minci v hodnotě 25 centů, můžete čekat spíš kousek staré konzervy. 

DSC_2526.JPG

Když na instruktážním videu vidíte, jak se hledač pokladů prochází po pláži a v písku lopatkou snadno vyzvedává to, co našel, nepočítejte, že stejně lehce vám to půjde ve vaší zahradě. Po nějaké chvíli docela náročného vyrývání vám bude líto ničit si travnatý porost a taky zjistíte, že přes něj přístroj není schopen identifikovat, co se pod ním skrývá. 

DSC_2079.JPG

A jako poslední musím zmínit i skutečnost, že vás při pravidelném pomalém pohybu ruky ze strany na stranu, v níž držíte zhruba 2kilogramový přístroj, pravděpodobně přejde počáteční nadšení, zvlášť když nenajdete nic pořádného. On se totiž i zobrazovaný šperk často ukáže být jen odhozeným kusem plechu.      

DSC_2093.JPG

Hodnocení redakce: detektor kovů funguje, je ale přizpůsoben americkému prostředí. Pro nadšence, kteří jsou schopni toto tolerovat, může být užitečným nástrojem, ale pro zkoumání toho, co skrývá vaše zahrada, moc přínosný nebude.

Doporučujeme

Články odjinud